Blik dołącza do systemu SWIFT

Blik bije rekordy popularności — te dane nie pozostawiają złudzeń

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

176 milionów transakcji i 8 milionów aktywnych użytkowników — te dane pokazują, że Blik w II kwartale 2021 roku cieszył się bardzo dużą popularnością. Ten polski system płatności stale zdobywa nowych zwolenników. Ilość operacji finansowych wykonywanych przy jego udziale rośnie, tak samo jak ich wartość.

Blik w II kwartale 2021 roku — hitem przelewy na telefon

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Dziś rano podczas wirtualnej konferencji wyniki systemu Blik omówił Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności (operatora Blika). W II kwartale 2021 roku użytkownicy tego systemu płatności wykonali za jego pomocą 176 milionów transakcji. To o 23 miliony więcej niż w I kwartale 2021 roku, a w porównaniu do II kwartału 2020 roku odnotowano wzrost aż o 83%.

Najczęściej Blikiem płacono podczas zakupów przez internet — to ponad 69% wszystkich transakcji w II kwartale 2021. 14,5% operacji wykonanych za pomocą Blika stanowiły jednak przelewy na telefon. To jest oczywiście spektakularny wzrost — komentował Dariusz Mazurkiewicz. Popularność przelewów na telefon istotnie przyczyniła się do tego, że udział transakcji e-commerce w łącznych wynikach Blika spadł poniżej 70%. W II kwartale 2021 roku wykonano 25,5 miliona przelewów na telefon, rok wcześniej 8,9 miliona. Oznacza to wzrost o 187%.

Jeśli chodzi o e-commerce, to tam Blik zanotował wzrost rok do roku o 66%. W II kwartale 2021 wykonano 121,5 miliona transakcji, w analogicznym okresie rok wcześniej – 73 miliony. 7% wzrostu w porównaniu do I kwartału 2021 roku odnotowano w globalnym e-commerce. Ponad 3% transakcji Blikiem jest rozliczanych przez globalnych operatorów płatności.

Coraz częściej korzystamy z Blika w terminalach płatniczych, np. płacąc za zakupy w sklepach stacjonarnych. W II kwartale 2021 roku wykonano 19,6 miliona takich transakcji, podczas gdy rok wcześniej takich operacji było 8,4 miliona. To daje wzrost o 133%.

Bankomaty i szczegóły na temat transakcji

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

9,1 miliona transakcji Blikiem w II kwartale 2021 roku stanowiły operacje przy bankomatach. Przypomnijmy — za pomocą polskiego systemu płatności można nie tylko płacić i robić przelewy na telefon, ale też wypłacać gotówkę z bankomatów. Nie potrzeba do tego karty. Wzrost liczby takich operacji rok do roku wynosi 65%. Trzeba jednak pamiętać, że w I kwartale 2020 roku było zdecydowanie mniej przez pandemię. Część sklepów była zamknięta, a sprzedawcy wraz z różnymi organizacjami apelowali o płacenie metodami bezgotówkowymi.

W II kwartale 2021 roku użytkownicy Blika wykonywali za jego pomocą średnio 1,9 miliona transakcji dziennie. Średnia wartość pojedynczej transakcji wyniosła 137 zł. Kwartalna wartość operacji wykonywanych Blikiem wzrosła rok do roku o 84%. W II kwartale 2021 roku łączna wartość wszystkich transakcji Blikiem wyniosła 24 miliardy zł. Za 14,5 miliarda zł odpowiada e-commerce, a 2,8 miliarda zł stanowią przelewy na telefon (rok temu był to zaledwie miliard zł). 5,7 miliarda zł to operacje przy bankomatach, a miliard zł to transakcje przy terminalach.

Ile osób regularnie korzysta z Blika?

źródło: twitter.com/blikmobile (zrzut ekranu z konferencji)

Na dzisiejszej konferencji dowiedzieliśmy się, że Blik ma 8 milionów aktywnych użytkowników. Oznacza to, że od I kwartału 2021 roku przybyło 400 tysięcy osób, które regularnie korzystają z tego systemu płatności. Polski Standard Płatności za aktywnego użytkownika uznaje osobę, która realizuje przynajmniej jedną transakcję Blikiem w miesiącu. Osoby wykonujące wyłącznie przelewy na telefon nie są brane pod uwagę.

Czytaj także: Fałszywa aplikacja mObywatel — pod żadnym pozorem jej nie instaluj!

To był dla Blika fenomenalny, doskonały kwartał — podsumowywał dane zaprezentowane na konferencji Dariusz Mazurkiewicz. Odpowiadając na zadawane pytania, prezes Polskiego Standardu Płatności zdradził, że w nadchodzących kwartałach kilka nowych banków zaoferuje swoim klientom możliwość wykonywania przelewów na telefon. PKO BP, mBank, ING, Millenium, Santander Bank, Alior Bank — to grono banków, wskazane przez Dariusza Mazurkiewicza, odpowiada z kolei za największą transakcyjność Blika.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy