ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
NFT ze skradzionych wizerunków

Polskie spółki gamingowe wchodzą w NFT, czy tokeny rozruszają branżę?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Branża gier w Polsce ostatnio przeżywa marazm, co widać na giełdzie. Być może jednak spółki gamingowe zostaną rozruszane przez NFT.

Co to jest NFT?

NFT

NFT to niewymienny token. Stanowi unikalną i niewymienną jednostkę danych przechowywaną w cyfrowej księdze (blockchain). NFT można powiązać z łatwymi do odtworzenia elementami, takimi jak zdjęcia, filmy, pliki audio i inne rodzaje plików cyfrowych, jako unikalne elementy (analogicznie do certyfikatu autentyczności) i użyć technologii blockchain, aby zapewnić NFT zweryfikowany i publiczny dowód własności. Kopie oryginalnego pliku nie są ograniczone do właściciela NFT i można je kopiować i udostępniać jak każdy plik.  Brak wymienności (zamienności) odróżnia NFT od kryptowalut typu blockchain, takich jak Bitcoin. 

Zobacz także: Oto Windows 11 SE – wszystko o nowym systemie Microsoftu

NFT może być naprawdę wszystkim, co jest cyfrowe np. rysunki, muzyka, zdjęcia. Dla przykładu – kilka miesięcy temu Doda zeskanowała swoje ciało i wypuściła jego części jako tokeny NFT, które rozeszły się w mgnieniu oka.  

Polskie spółki gamingowe wchodzą w NFT 

W ostatnim tygodniu aż 3 polskie spółki gamingowe poinformowały o możliwych projektach NFT.

skinwallet spółki gamingowe nft

Pierwszą z nich jest Skinwallet, która wypuści tokeny Cyber Warriors Army. Jest to zbiór 8 tys. Unikalnych tokenów NFT przedstawiających armię CyberWojowników, czyli elitarną grupę bohaterów z alternatywnej rzeczywistości świata CyberVersum. Projekt ten łączy klimat science-fiction z wątkami esportowymi i ma stać się pierwszym narracyjnym projektem NFT budowanym we współpracy społeczności projektu z uznanymi artystami. 

Wprowadzenie NFT do obrotu podzielone jest standardowo na trzy etapy. W pierwszym, użytkownicy zostają zapoznani z założeniami projektu. Następnie, twórcy budują community potencjalnych odbiorców. W ostatniej fazie produkt wprowadzany jest do sprzedaży. Liczba jest limitowana do 8 tys, sztuk, a każdy z tokenów jest unikalny.

shockwork games spółki gamingowe nft

Kolejną spółką, która zainteresowała się NFT jest Shockwork. W celu możliwie najszybszego wprowadzenia do sprzedaży własnych gier NFT, Emitent przeprowadził już wstępną analizę możliwości przeniesienia dotychczas wydanych tytułów do świata blockchaina i wykorzystania w nich NFT. W ocenie Emitenta, w szczególności wydana już gra Alder’s Blood może być stosunkowo niskim nakładem kosztów wzbogacona o elementy NFT, natomiast gra Alder’s Blood 2 może zostać przygotowana i wydana już jako gra NFT. 

Wstępny plan wydawniczy Shockwork Games na rok 2022 obejmuje wydanie przynajmniej dwóch gier NFT – po jednej w każdym półroczu. Ponadto Emitent ma w planach na rok 2022 wydanie jednej gry “tradycyjnej”, tj. Your Dead Majesty. 

Plan Emitenta zakłada także współpracę z niezależnymi zespołami deweloperskimi, którym Emitent zaproponował rozliczanie pracy w modelu częściowego finansowania kosztów produkcji oraz podziału zysków. W takim modelu Emitent pełni rolę mentora i promotora, co istotnie ogranicza ryzyko finansowe Emitenta. Rozmowy z pierwszym zespołem deweloperskim zostały rozpoczęte przed dniem publikacji niniejszego raportu. Emitent planuje wydanie w roku 2022 przynajmniej dwóch gier NFT, przygotowanych przez niezależne zespoły deweloperskie.

baked games

Co ciekawe, jeszcze jedna spółka rozważa możliwość wprowadzenia elementów NFT do gier. Podczas czatu na portalu stockwatch.pl, prezes BakedGames na pytanie o możliwość wprowadzenia elementów NFT do gier odpowiedział:

To ciekawe, że Pan o to pyta. Wczoraj rozmawialiśmy właśnie w tym temacie z jedną z firm. Na ten moment szczegółowo analizujemy temat.

– napisał prezes Baked Games na czacie na portalu stockwatch.pl

Źródło: pap, shockwork, skinwallet, bakedgames, stockwatch.pl

Sprawdź najnowsze wpisy