ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 SE

Oto Windows 11 SE – wszystko, co musisz wiedzieć o nowym systemie

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wydawało się, że Microsoft nie ma już na ten rok żadnych asów w rękawie, a tu proszę – gigant z Redmond właśnie zapowiedział Windows 11 SE. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Zobacz także: Microsoft Edge 97 odsłania nowości – konkurencja z tyłu

Oto Windows 11 SE

Windows 11 SE

Windows 11 SE ma być przeznaczony przede wszystkim dla uczniów i szkół. Jest to kolejna próba Microsoftu, by rywalizować z Chromebookami. Nowy system ma bowiem być instalowany na tanich urządzeniach o słabych parametrach.

Windows 11 SE jest oczywiście zoptymalizowany pod kątem Microsoft Edge, pakietu Office i usług opartych na chmurze firmy. Można jednak na nim instalować też inne aplikacje. Ze względu na to, że system ten jest nieco okrojony, zniknęły np. Widżety, które mogą rozpraszać uwagę podczas zajęć.

Większość zmian w systemie jest jednak dość niewielka. Microsoft spędził ostatnie 18 miesięcy na rozmowach z nauczycielami i uczniami, aby uzyskać informacje zwrotne na temat swoich dotychczasowych wysiłków na temat tanich laptopów z systemem Windows.

Windows 11 SE

Na podstawie uzyskanych opinii, aplikacje w wersji SE zawsze uruchamiają się w trybie pełnoekranowym. Warto dodać, że Microsoft usunął też wiele układów Snap w tej edycji na rzecz jednego trybu, który pozwala umieszczać aplikacje obok siebie. Ponadto komputery z wersją SE mają działać dłużej na jednym ładowaniu.

„Windows 11 SE obsługuje również aplikacje innych firm, w tym Zoom i Chrome, ponieważ chcemy dać szkołom wybór korzystania z tego, co jest dla nich najlepsze”

– powiedziała Paige Johnson, szef marketingu edukacyjnego w Microsoft.

Funkcje Windows 11 SE

Microsoft podaje następujące funkcje Windows 11 SE:

 • Nowy, zorientowany na chmurę system operacyjny — Windows 11 SE, stworzony dla edukacji. Niedrogi i prosty sposób na udostępnienie nauki każdemu uczniowi.
 • Nowy system został stworzony dla nauczycieli, którzy potrzebują prostego, nie rozpraszającego uwagi środowiska dla swoich uczniów oraz dla szkolnych administratorów IT, którzy potrzebują urządzeń, które są bezpieczne, łatwe do wdrożenia i zarządzania oraz działają dobrze przez cały dzień w zmieniających się warunkach roku szkolnego.

System ten jak widać jest skierowany przede wszystkim dla uczniów i nauczycieli. Żeby się nie pogubić w wersjach, warto zapamiętać, że istnieją 3 wersje systemu dla edukacji — Windows 11 SE, Windows 11 Pro Education i Windows 11 Education.

Laptopy z nowym systemem

Windows 11 SE

Microsoft na swojej oficjalnej stronie zaprezentował kilka urządzeń, które działają na wersji SE:

 • Lenovo 100w Gen 3 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 269 USD,
 • Acer TravelMate B3 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 279 USD,
 • Dell Latitude 3120 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 249 USD,
 • ASUS BR1100C – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 249 USD,
 • Surface Laptop SE – 4 lub 8 GB RAM i 64 lub 128 GB pamięci wewnętrznej – od 249 USD,
 • Lenovo 14w Gen2 – 8 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 379 USD,
 • Lenovo 300w Gen 3 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 329 USD,
 • Dell Latitude 3120 2-in-1 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 349 USD,
 • Acer TravelMate Spin B3 – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 329 USD,
 • ASUS BR1100F – 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej – 349 USD.

Jak widać są to tanie, budżetowe modele, które jednak bez problemu powinny udźwignąć system. Microsoft twierdzi, że wprowadził wiele ulepszeń wydajności dostrojonych do 4 GB RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, a system powinien działać bez zacięć i lagów.

Źródło: Microsoft, theverge

Sprawdź najnowsze wpisy