Google Chrome

Google Chrome 94 kusi świetnymi funkcjami. Oto nowości przeglądarki

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Google Chrome sukcesywnie się rozwija. Gigant regularnie aktualizuje przeglądarkę, wzbogacając ją o kolejne nowe funkcje. Nie inaczej jest tym razem. Google Chrome 94 kusi świetnymi nowościami!

Google Chrome 94 – nowości

Co prawda wersja 93 przeglądarki jeszcze nie została oficjalnie wydana, ale do kanału beta trafiła już Chrome 94. Dzięki temu wiemy, jakie nowości czekają na nas w przyszłej wersji przeglądarki. Oto one.

Zobacz także: Edytor PDF w Microsoft Edge sprawi, że zapomnisz o Adobe

Zmiany w Material You

Google Chrome 94

Material You to względnie nowy język projektowania Google, który ma być wdrożony do większości aplikacji giganta. Celem jest ujednolicenie wyglądu ekosystemu Google. Nie inaczej jest z Chrome. Ulepszenia w przeglądarce są widoczne na stronie nowej karty, pasku adresu i przełączniku kart. Jednak tu pojawia się niewielki szkopuł: trzeba aktywować dwie flagi, aby zmiany się pojawiły: chrome:flags#dynamic-color-android i chrome:flags#theme-refactor -android.

Opcjonalny tryb tylko HTTPS

Chrome 94 wprowadzi opcjonalny przełącznik w Ustawieniach -> Prywatność i bezpieczeństwo, który pozwala zawsze korzystać z bezpiecznych połączeń. Dzięki temu wszystkie wyświetlane witryny będą teraz pojawiały się w znacznie bezpieczniejszym standardzie HTTPS. W przypadku, gdy strona go nie obsługuje, Chrome wyświetli baner ostrzegający, że połączenie HTTP nie jest bezpieczne i zachęcający do nieodwiedzania danej witryny.

Nowy projekt stron ustawień Chrome dla pecetów

Google Chrome 94 ustawienia

Zmiany w Google Chrome obejmą też niewielkie ulepszenia dla wersji desktopowej przeglądarki. Po włączeniu flagi chrome:flags#webui-branding-update można zobaczyć odświeżone strony systemowe Chrome, takie jak ustawienia, historia i inne. Wyglądają teraz znacznie bardziej schludnie. Są one częścią aktualizacji Google WebUI. Nowy wygląd ustawień może przypominać to, co już jest znane z Chrome OS. Warto dodać, że w tym wypadku Google usunęło niebieski górny pasek na rzecz całkowicie białego projektu, który jest znacznie ładniejszy.

Ulepszenia opóźnień i dekodowania

Od zespołu Chromium wiemy, że przeglądarka doda obsługę nowego interfejsu API WebCodes, który ułatwia programistom pracę z dekoderami i koderami audio i wideo, co powinno prowadzić do znacznej poprawy w grach i transkodowaniu wrażliwym na opóźnienia. To wszystko bez konieczności korzystania z dodatkowej sieci i obciążenia procesora, które miałoby miejsce z aplikacjami opartymi na JavaScript.

Google Chrome 94 naprawi grupy kart

Google Chrome 94 new tab

Wprowadzenie przez Google grup kart w Chrome na smartfony spotkało się z wyjątkowym hejtem użytkowników. Korzystający z przeglądarki chcieli za wszelką cenę pozbyć się tego niefunkcjonalnego rozwiązania. Na pomoc przychodzi Chrome 94, które ułatwia unikanie używania grup kart. Przeglądarka ponownie dodaje skrót „otwórz w nowej karcie” do menu z długim naciśnięciem, które teraz znajduje się obok opcji „otwórz w nowej karcie w grupie”.

Na koniec warto dodać, że Google pracuje nad umożliwieniem blokowania kart incognito za pomocą blokady ekranu telefonu lub danych biometrycznych, ale mimo że flaga jest już widoczna, funkcja nie działa jeszcze w Chrome 94.

Źródło: androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy