ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
najlepsze aplikacje mac

Mały komputer i najwyższa moc – taki będzie 14-calowy MacBook Pro

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wprowadzany przez Apple prawdopodobnie już jesienią 14-calowy MacBook Pro i zaktualizowany 16-calowy model będą korzystały z tego samego procesora. Klienci firmy z Cupertino są zaznajomieni z ogólną tendencją do używania zarówno szybszych procesorów, jak i lepszego układu graficznego w większych komputerach MacBooka Pro, co dawało im przewagę wydajności nad mniejszymi wariantami. Według jednego z informatorów tak nie będzie w przypadku najnowszej wersji. 

Zobacz także: Świetna opcja Apple Watch Series 7 – użytkownicy będą zachwyceni

Mały komputer i najwyższa moc – taki będzie 14-calowy MacBook Pro

Według konta @Dylandkt na Twitterze, zarówno 14-calowy MacBook Pro, jak i 16-calowa wersja będą mały ten sam układ i taką samą wydajność. W drugim tweecie wyjaśniono, że oba modele będą najwyraźniej korzystać z tego samego chipsetu M1X. Apple zazwyczaj dodaje oddzielną kartę graficzną w większych wariantach MacBooka Pro. Jednak brak drugiego procesora graficznego w innych komputerach Mac z chipem M1, a także brak obsługi eGPU w przypadku własnych procesorów, sugeruje, że Apple nie będzie dodawało oddzielnego układu graficznego w 2021 roku. 

14-calowy MacBook Pro

Mając podobną wydajność, prawdopodobnie jedyną rzeczywistą różnicą między modelami będzie rozmiar, a to może to mieć znaczenie dla konsumentów. Plotki ostrzegają potencjalnych nabywców, aby oczekiwali znacznego wzrostu ceny 14-calowego urządzenia w stosunku do 13-calowego.

Niedobór na rynku procesorów nie przeszkodzi Apple

Oczekuje się, że odświeżenie MacBooka Pro będzie częścią ogromnych zmian w linii produktów, który nastąpi tej jesieni. Pomimo twierdzeń o niedoborach chipów, przewiduje się, że oba modele zostaną wprowadzone na rynek i dostępne w sprzedaży przed końcem tego roku.

Podobno układ M1X otrzyma do 12-rdzeni oraz 16-rdzeniowy procesor graficzny, co zapewnia znaczny wzrost wydajności w porównaniu z zeszłorocznym M1. Plotki wskazywały na zastosowanie technologii podświetlenia ekranu mini LED. Zwrócono również uwagę na aktualizację kamery internetowej, przechodząc ze znanej kamery FaceTime 720p na wariant 1080p.

14-calowy MacBook Pro

Większy ekran i wyższa cena

Obecnie 16-calowy MacBook Pro oferuje znacznie wyższą moc w porównaniu z 13-calowymi modelami z dzięki mocniejszym chipom Intela i lepszej termice. Zrównanie obu rozmiarów modeli może być znaczącym impulsem dla kupujących, którzy mogą się zwrócić ku mniejszemu urządzeniu. Wzrost jego ceny, w porównaniu do poprzednika ma jednak złagodzić te skutki dla Tima Cooka i spółki.

Obecny 13-calowy MacBook Pro, wciąż wyposażony w układy Intela z dyskiem 512 GB startuje się od 9899 zł. Podstawowa konfiguracja z 1 TB pamięci jest również dostępna za 10899 zł. Obecny 16-calowy MacBook Pro, w przypadku którego nie spodziewamy się wzrostu cen, zaczyna się od 11999 złotych. Oznacza to, że 14-calowy MacBook Pro mógłby być wyceniony w najtańszej wersji, tak jak droższa wersja obecnego modelu

Źródło: Appleinsider, MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy