Windows 10 to system, który zostanie niedługo „wyparty” przez „jedenastkę”. Jednak zanim to nastąpi, wciąż wiele urządzeń będzie działało na tej platformie. Ukryte funkcje Windows 10 sprawiają, że korzystanie z systemu staje się jeszcze przyjemniejsze. Warto je poznać.

Zobacz także: Oto najszybsza przeglądarka 2021 roku – test 8 programów

Ukryte funkcje Windows 10

Narzędzie do wycinania

Ukryte funkcje Windows 10 Wycinek i szkic

Nieoczywistą funkcją Windowsa 10 jest narzędzie do wycinania. Aktywowane za pomocą klawiszy SHIFT + WIN + S sprawia, że tworzenie zrzutów ekranu staje się bajecznie proste. Wystarczy wybrać odpowiedni wycinek i zapisać obrazek. Przy okazji można jeszcze skorzystać z narzędzi do edytowania, które znajdują się na górze okna. Przypomnę także, że w Windowsie 11 funkcja ta zostanie jeszcze bardziej ulepszona i przejdzie wizualną metamorfozę.

Tryb Boga

Tryb Boga Windows 10

O tej funkcji pisałem kilka dni temu. Polega ona na utworzeniu folderu o konkretnej nazwie, w którym pojawi się ponad 200 funkcji. Te wszystkie opcje rozsiane są po zakamarkach Windowsa 10, a dzięki God Mode, dostępne są w jednym, wygodnym folderze. Instrukcja aktywowania trybu Boga znajduje się w powyżej zamieszczonym linku.

Ukryte funkcje Windows 10 – Menu Start

Ukryte funkcje Windows 10 menu Start

W menu Start przede wszystkim klikamy lewym przyciskiem myszy. Jednak po użyciu prawego przycisku, pojawia się menu, które zapewnia dostęp do szeregu przydatnych funkcji. Wśród nich znajdują się: Menedżer zadań, Eksplorator plików, Opcje zasilania, Uruchom, Ustawienia itp. Wszystkie te opcje są dostępne w standardowym interfejsie menu, ale możesz uzyskać do nich szybszy dostęp. Możesz tę funkcję aktywować przyciskami Win + X.

Zmień ustawienia Wiersza Poleceń

Wiersz poleceń opcje

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz zechcieć zmienić ustawienia Wiersza Poleceń. Aby to zrobić uruchom Wiersz Poleceń i kliknij prawym przyciskiem myszy na jego górnej belce. Po włączeniu ustawień możesz dostosować np. tło aplikacji lub czcionkę.

Ukryte narzędzia Xbox

xbox menu Windows 10

Za pomocą klawiszy Win + G możesz otworzyć pasek gier Xbox, który pozwala nagrywać i transmitować sesje gier, kontrolować dźwięk, monitorować użycie procesora, łączyć konta innych firm, wyświetlać listę znajomych Xbox i generalnie zarządzać ustawieniami grania

Pokaż Pulpit

Pokaż Pulpit

Funkcja „Pokaż pulpit” istnieje od systemu Windows 95. Wystarczy, że klikniesz na cieniutki pasek w prawym dolnym rogu ekranu, a wszystkie otwarte okna zostaną zminimalizowane i zobaczysz Pulpit systemu.

Inne ukryte funkcje Windows 10

W Windows 10 można używać kombinacji klawiszy, które przyspieszają pracę. Oto najbardziej użyteczne z nich:

  • Naciśnij klawisz Windows + . (kropka), aby wyświetlić menu emoji, znaków Kaomoji i szerokiej gamy różnych symboli.
  • Użyj polecenia Win + V, aby wyświetlić ostatnie wycinki zapisane w schowku.
  • Kombinacja klawiszy Win + L od razu zablokuje Twój komputer.
  • Polecenie Win + A otwiera Centrum powiadomień.
  • Kombinacja Win + Tab otwiera Widok zadań.
  • Polecenie Win + Ctrl + D tworzy dodatkowy wirtualny Pulpit, aby go zamknąć można uruchomić Widok zadań lub użyć klawiszy: Win + Ctrl + F4.

Źródło: pcmag, cheatsheet

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.