Ukryte funkcje Windows 10

Ukryte funkcje Windows 10 ułatwiają pracę i zabawę. Warto je znać

2 minuty czytania
Komentarze

Windows 10 to system, który zostanie niedługo „wyparty” przez „jedenastkę”. Jednak zanim to nastąpi, wciąż wiele urządzeń będzie działało na tej platformie. Ukryte funkcje Windows 10 sprawiają, że korzystanie z systemu staje się jeszcze przyjemniejsze. Warto je poznać.

Zobacz także: Oto najszybsza przeglądarka 2021 roku – test 8 programów

Ukryte funkcje Windows 10

Narzędzie do wycinania

Ukryte funkcje Windows 10 Wycinek i szkic

Nieoczywistą funkcją Windowsa 10 jest narzędzie do wycinania. Aktywowane za pomocą klawiszy SHIFT + WIN + S sprawia, że tworzenie zrzutów ekranu staje się bajecznie proste. Wystarczy wybrać odpowiedni wycinek i zapisać obrazek. Przy okazji można jeszcze skorzystać z narzędzi do edytowania, które znajdują się na górze okna. Przypomnę także, że w Windowsie 11 funkcja ta zostanie jeszcze bardziej ulepszona i przejdzie wizualną metamorfozę.

Tryb Boga

Tryb Boga Windows 10

O tej funkcji pisałem kilka dni temu. Polega ona na utworzeniu folderu o konkretnej nazwie, w którym pojawi się ponad 200 funkcji. Te wszystkie opcje rozsiane są po zakamarkach Windowsa 10, a dzięki God Mode, dostępne są w jednym, wygodnym folderze. Instrukcja aktywowania trybu Boga znajduje się w powyżej zamieszczonym linku.

Ukryte funkcje Windows 10 – Menu Start

Ukryte funkcje Windows 10 menu Start

W menu Start przede wszystkim klikamy lewym przyciskiem myszy. Jednak po użyciu prawego przycisku, pojawia się menu, które zapewnia dostęp do szeregu przydatnych funkcji. Wśród nich znajdują się: Menedżer zadań, Eksplorator plików, Opcje zasilania, Uruchom, Ustawienia itp. Wszystkie te opcje są dostępne w standardowym interfejsie menu, ale możesz uzyskać do nich szybszy dostęp. Możesz tę funkcję aktywować przyciskami Win + X.

Zmień ustawienia Wiersza Poleceń

Wiersz poleceń opcje

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem, możesz zechcieć zmienić ustawienia Wiersza Poleceń. Aby to zrobić uruchom Wiersz Poleceń i kliknij prawym przyciskiem myszy na jego górnej belce. Po włączeniu ustawień możesz dostosować np. tło aplikacji lub czcionkę.

Ukryte narzędzia Xbox

xbox menu Windows 10

Za pomocą klawiszy Win + G możesz otworzyć pasek gier Xbox, który pozwala nagrywać i transmitować sesje gier, kontrolować dźwięk, monitorować użycie procesora, łączyć konta innych firm, wyświetlać listę znajomych Xbox i generalnie zarządzać ustawieniami grania

Pokaż Pulpit

Pokaż Pulpit

Funkcja „Pokaż pulpit” istnieje od systemu Windows 95. Wystarczy, że klikniesz na cieniutki pasek w prawym dolnym rogu ekranu, a wszystkie otwarte okna zostaną zminimalizowane i zobaczysz Pulpit systemu.

Inne ukryte funkcje Windows 10

W Windows 10 można używać kombinacji klawiszy, które przyspieszają pracę. Oto najbardziej użyteczne z nich:

  • Naciśnij klawisz Windows + . (kropka), aby wyświetlić menu emoji, znaków Kaomoji i szerokiej gamy różnych symboli.
  • Użyj polecenia Win + V, aby wyświetlić ostatnie wycinki zapisane w schowku.
  • Kombinacja klawiszy Win + L od razu zablokuje Twój komputer.
  • Polecenie Win + A otwiera Centrum powiadomień.
  • Kombinacja Win + Tab otwiera Widok zadań.
  • Polecenie Win + Ctrl + D tworzy dodatkowy wirtualny Pulpit, aby go zamknąć można uruchomić Widok zadań lub użyć klawiszy: Win + Ctrl + F4.

Źródło: pcmag, cheatsheet

Motyw