Najszybsza najlepsza przeglądarka Chrome Edge Firefox Vivaldi Avast Opera Safari Brave

Najszybsza przeglądarka 2021 roku? To nie Chrome. Test 8 programów

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Twoja przeglądarka internetowa jest istnym portalem do Internetu. Za każdym razem, gdy chcesz odwiedzić witrynę, przeglądarka jest narzędziem do tego zadania. Prawdopodobnie korzystasz z takiego programu wiele razy dziennie, w tym właśnie teraz, przeglądając ten portal. Jest duża szansa, że używasz Chrome (ponad 65% użytkowników z niej korzysta), jednak to nie jest najszybsza przeglądarka.

Najszybsza przeglądarka – badania

Biorąc pod uwagę ich kluczową rolę w naszym życiu online, bardzo ważne jest, aby przeglądarki działały szybko. Wraz z poprawą infrastruktury internetowej (np. lepszy zasięg 5G), projekty stron internetowych mogą stać się bardziej złożone. Zadaniem Twojej przeglądarki jest jak najszybsze udostępnienie Ci tych witryn. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest przeglądarka internetowa, która spowalnia połączenie internetowe.

Zobacz także: Włącz tryb Boga w Windows 10 i aktywuj ponad 200 funkcji!

Jakie czynniki wpływają na szybkość przeglądarki?

Czas potrzebny na pełne wyrenderowanie strony internetowej przez przeglądarkę nazywa się czasem ładowania strony. Nie ma jednego czynnika, który byłby odpowiedzialny za ten czas, a wiele witryn ma różne czasy ładowania w zależności od przeglądarki, która je ładuje. Szybkość przeglądarki jest jednym z czynników, który może wpływać na czas ładowania strony, ale połączenie sieciowe, a także własna architektura i projekt witryny również odgrywają w tym pewną rolę.

Najszybsza przeglądarka Chrome Edge Firefox Vivaldi Avast Opera Safari Brave

Na przykład witryny z dużą liczbą reklam mogą ładować się wolniej niż witryny z mniejszą liczbą reklam, ponieważ Twoja przeglądarka musi ładować je wraz z treścią witryny. Dlatego przeglądarka z wbudowanym blokowaniem reklam, często może wczytać stronę szybciej niż ta, która je wyświetla wraz z treścią, którą chcesz przeczytać lub obejrzeć.

Avast przetestował 8 przeglądarek

Do badań Avast wykorzystał narzędzie do testowania BrowserBench 2.0. Wyniki w tym teście symulują wydajność przeglądarki w sytuacjach codziennego użytku. Wyższe wyniki odzwierciedlają zdolność przeglądarki do szybszego reagowania na typowe czynności, które możesz wykonać.

Chrome jest zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką, która ma prawie dwie trzecie globalnego udziału w rynku na wszystkich urządzeniach. Dotyczy to zarówno komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, a także smartfonów i tabletów. Jego średni wynik to 105,17 punktów.

Chrome Najszybsza przeglądarka

Mozilla Firefox to przeglądarka typu open source i najpopularniejsze rozwiązanie innych firm, co oznacza, że nie została stworzona przez programistę systemu operacyjnego, takiego jak Google (Android), Microsoft (Windows) lub Apple (macOS i iOS). Na wszystkich typach urządzeń około 4% ludzi na całym świecie decyduje się na dostęp do sieci za pośrednictwem przeglądarki Firefox. Średni wynik programu to 92,1 punktów.

Firefox

Safari to przeglądarka Apple i jest preinstalowana na wszystkich urządzeniach firmy, zarówno macOS, jak i iOS. Jeśli chodzi o udział w globalnym rynku, prawie 20% użytkowników Internetu uzyskuje dostęp do sieci za pośrednictwem Safari — głównie ze względu na jego obecność na wszystkich urządzeniach Apple. Wynik przeglądarki to 133 punkty.

Safari najszybsza przeglądarka

Microsoft Edge został 1,5 roku temu przebudowany i obecnie działa na silniku Chromium. Przeglądarka ma około 3,5% udziału w rynku. Jej średni wynik to 125,63 punktów.

Microsoft Edge Najszybsza przeglądarka

Avast Secure Browser to przeglądarka, która także działa na Chromium. Różni ją od konkurentów bardzo wiele funkcji, które dotyczą zabezpieczeń i prywatności. Jej wynik w teście to jedynie 87,53 punktów.

Opera jest przeglądarką wieloplatformową, która, mimo że nie zyskała dużej popularności, jest pionierem kilku podstawowych funkcji, które są obecnie uznawane za oczywiste. Karty przeglądarki, wbudowane blokowanie wyskakujących okienek i możliwość ponownego otwierania ostatnio zamkniętych stron – wszystko to pojawiło się po raz pierwszy w Operze. Wynik przeglądarki to 101,3 punkty.

Opera

Vivaldi kierowany jest przez byłego dyrektora generalnego Opery. To kolejny silny rywal w dziedzinie przeglądarek innych firm opartych na Chromium. Jego wynik to 104,3 punkty.

Vivaldi

Brave to przeglądarka zorientowana na prywatność, która jest stosunkowo nowa na scenie przeglądarkowej. Wśród jego funkcji zwiększających prywatność znajdziemy blokowanie reklam, bloker śledzenia i odcisków palców, a także tryb Tor. Wynik Brave to 101,43 punkty.

Brave

Która przeglądarka jest najszybsza?

Oto ostateczny ranking wnikliwych testów Avasta:

  1. Safari – 133 p.
  2. Edge – 125,63 p.
  3. Chrome – 105,17 p.
  4. Vivaldi – 104,3 p.
  5. Brave – 101,43 p.
  6. Opera – 101,3 p.
  7. Firefox – 92,1 p.
  8. Avast Secure Browser – 87,53 p.

Źródło: avast

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy