Przesyłki OLX bez etykiety

OLX chce chronić użytkowników w podobny sposób, jak robi to Allegro

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Artykuły

OLX zapowiedział aktualizację swojego regulaminu – oprócz standardowych zmian dotyczących kategorii towarów, wprowadza ona Pakiet Ochronny. Obejmie on użytkowników, którzy korzystają z usługi Przesyłki OLX. Wygląda na to, że popularna platforma z ogłoszeniami lokalnymi chce wprowadzić rozwiązanie podobne do tego, które od dawna z powodzeniem stosuje Allegro.

Pakiet Ochronny OLX — dlaczego takie rozwiązanie jest potrzebne?

pakiet ochronny OLX

Dzięki Programowi Ochrony Kupujących kupujący na Allegro generalnie nie muszą martwić się o to, czy sprzedawca ich nie oszuka. Jeśli np. nie otrzymają oni zakupionego przedmiotu, towar dotrze do nich uszkodzony lub zamówienie będzie niekompletne, mogą liczyć na pomoc administracji platformy. W ciągu pół roku od transakcji można zgłosić specjalny wniosek. Allegro wypłaca zwrot pieniędzy w wysokości do 10 tysięcy złotych.

W znacznie gorszej sytuacji były osoby, które decydowały się na zakupy z wysyłką na OLX. Ta platforma przez długi czas podkreślała wprawdzie, że jest serwisem ogłoszeń lokalnych i zachęcała do odbioru osobistego. Mimo to wielu użytkowników ryzykowało. Ludzie robili przelewy nieznanym osobom, bo np. poszukiwane przez nich przedmioty były dostępne tylko na drugim końcu Polski. Bezpieczeństwa nie poprawiła moda na wysyłkę za pobraniem lub proszenie sprzedawcy o potwierdzenie, że nadał paczkę. Nie brakowało sytuacji, w których kupujący faktycznie otrzymał przesyłkę od sprzedawcy i zapłacił kurierowi, ale po otwarciu okazało się, że w środku było coś zupełnie innego, niż przedmiot transakcji. Przykład? Czekolady w paczce zamiast iPhone’a 7 z ogłoszenia.

Zdecydowanym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa transakcji na OLX było wprowadzenie Płatności i Przesyłek OLX. Wreszcie kupowanie towarów na odległość zaczęło być bardziej sformalizowane. W razie problemów kupujący mogli liczyć na niewielkie (ale zawsze jakieś) rekompensaty. Wciąż brakowało jednak konkretnego programu mającego tylko chronić użytkowników przed oszustwami.

Nowe zasady na OLX — zwroty płatności

pakiet ochronny OLX

Pakiet Ochronny na OLX zacznie obowiązywać 24 sierpnia tego roku i zastąpi dotychczasowe Bezpieczne Transakcje OLX. Usługa obejmie osoby, które kupią produkt z wykorzystaniem Przesyłki OLX oraz Płatności OLX. Kupujący w ciągu 24 godzin od otrzymania przesyłki będzie mógł zgłosić nieprawidłowości z nim związane. Regulamin określa, że chodzi o sytuacje, w których ktoś otrzymał pustą paczkę lub dostał przedmiot, którego właściwości wskazują, że Przedmiot ten nigdy nie posiadał cech pozwalających na wykorzystanie go do celu, jakiemu miał służyć zgodnie z treścią Ogłoszenia.

Dokonanie zgłoszenia sprawi, że przekazanie pieniędzy sprzedawcy zostanie wstrzymane do wyjaśnienia sprawy (maksymalnie 14 dni). OLX rozpatrzy dany przypadek i poinformuje zarówno kupującego, jak i sprzedawcę o rozstrzygnięciu. Platforma może wcześniej zażądać od kupującego szczegółowego opisu zdarzenia, numeru ID ogłoszenia lub numeru przesyłki, zdjęć otrzymanej przesyłki z widoczną etykietą oraz zrzutów ekranu z rozmów ze sprzedającym. Jeśli kupujący nie zrobi tego w ciągu dwóch dni, pieniądze zostaną przekazane sprzedawcy. Sprzedającemu OLX może kazać przesłać zdjęcia nadawanej przesyłki z widoczną etykietą, zdjęcia zawartości przesyłki i innych materiałów dowodowych.

Jeśli OLX będzie podejrzewać, że nie zaistniały przesłanki oznaczające nieprawidłowe wykonanie transakcji, może zażądać od kupującego przedstawienia kopii złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa organom ścigania. Pakiet Ochronny OLX nie działa m.in. wtedy, gdy kupujący celowo chciał nabyć wadliwy przedmiot, otrzymał inne środki rekompensujące mu szkodę lub otrzymany przedmiot w ogóle nie miał prawa być sprzedawany na platformie.

Pakiet Ochronny OLX to również nowe rekompensaty

pakiet ochronny olx

Zwrot pieniędzy tuż po otrzymaniu przesyłki to niejedyne narzędzie chroniące użytkowników. W ciągu 30 dni od otrzymania przesyłki kupujący będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie rekompensaty. Konieczne będzie jednak podanie szczegółowych danych osobowych oraz załączenie kopii potwierdzenia złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. OLX ma 30 dni na podjęcie decyzji, czy rekompensata należy się kupującemu. Jeśli tak, jej wysokość wyniesie do 3 tysięcy złotych. Dokładna kwota będzie ustalana na podstawie ceny przedmiotu z oferty. Chyba że została ona zawyżona, wtedy OLX weźmie pod uwagę średnią cenę tożsamych przedmiotów na rynku. W szczególnych przypadkach kwota rekompensaty może być wyższa.

Czytaj także: YouTube testuje nowe gesty — przewijanie nigdy nie było prostsze

Jeśli kupujący otrzyma rekompensatę od OLX, to musi przenieść na tę platformę wszystkie wierzytelności przysługujące mu ze względu na niewywiązanie się sprzedającego ze zobowiązań. W przypadku, gdy sprzedający naprawi szkodę po przyznaniu kupującemu rekompensaty, to trzeba ją zwrócić.

Sprawdź najnowsze wpisy