Płatności OLX to możliwość zapłacenia za produkt online, co do tej pory nie było na platformie możliwe. W końcu mówimy tutaj o miejscu, gdzie najlepiej szukało się produktów ze swojej okolicy, które można było obejrzeć przed kupne. Platforma wielokrotnie ostrzegała przed tym, by nie płacić za przesyłki przez Internet, ale jak widać, przyszła pora na duże zmiany. Płatności online to nie jedyne, co zmieni się na OLX w najbliższym czasie.

Płatności OLX – online i z wysyłką

Płatności OLX
OLX

Użytkowników platformy OLX od września czekają duże zmiany. Z dniem 9 września wchodzi bowiem w życie nowy regulamin, ale nie ma tutaj powodów do obaw, bo nie pojawią się żadne ukryte płatności, choć niektóre ceny za wystawienie ogłoszenia ulegną zmianie. Do tego jednak przejdziemy później. Pojawi się za to opcja przesyłki z opłatą online, czyli coś, co znamy z Allegro. Płatności OLX, bo tak nazwano w regulaminie portalu usługę, to mimo wszystko dość dziwny ruch ze strony platformy, która do tej pory skupiała się na kontakcie bezpośrednim między sprzedającym, a kupującym. Zapewne wszyscy pamiętamy kampanie reklamowe, które miały uczulić użytkowników na różnego rodzaju oszustwa. Widzieliśmy tam aktorów z filmu „Chłopaki nie płaczą” czy nawet słynnych T-raperów znad Wisły.

Płatności OLX trochę temu zaprzeczają, ale nie da się ukryć, że jest to opcja, która z pewnością będzie przez wiele osób wykorzystywana w trakcie robienia zakupów. Nie będzie jednak tak, że każdy z wystawionych na OLX przedmiotów będzie można kupić w ten sposób. Tutaj wszystko zależało będzie od wystawiającego przedmiot, bo to on będzie decydował, czy chce wysyłać przedmiot. Jeżeli Sprzedający zdecyduje się na taki rodzaj transakcji, będzie zawierał dodatkową umowę z firmą Sendit, która w swojej ofercie ma przesyłki realizowane przez: DPS, Poczta Polska Ekspres 24, FedEx, InPost (paczkomaty i kurier), Poczta Polska Kurier 48 oraz UPS. Ceny uzależnione są od wielkości przesyłki czy jej gabarytów i oczywiście różnią się u poszczególnych firm.

Płatności OLX
Fot. PixaBay

Zobacz też: mBank miał poważne problemy, a klienci widzieli nie swoje konta.

Jak to będzie wyglądać?

Sam regulamin OLX, który wchodzi w życie z dniem 9 września, określa dość szczegółowo, jak takie przesyłki będą wyglądać. I niestety, trudno będzie po nich oczekiwać tego, że będą szybkie. Tutaj wiele zależało będzie od samego Sprzedającego i tego, jak szybko zdecyduje się na wysłanie paczki po akceptacji zamówienia. W regulaminie możemy przeczytać, że:

W terminie 72h od akceptacji Zamówienia, Sprzedający będzie zobowiązany do przekazania Przedmiotu przewoźnikowi wybranemu przez Kupującego. Sprzedający otrzyma drogą elektroniczną etykietę nadania wystawioną przez właściwego przewoźnika ważną przez 7 dni, zawierającą dane adresowe, numer identyfikacyjny przesyłki oraz inne dane wymagane przez przewoźnika i umożliwiającą nadanie przesyłki bez uiszczania dodatkowych opłat.

Czyli od otrzymania etykiety z numerem przesyłki, do samego jej wysłania, może minąć kilka dni. Nie jest to może idealne rozwiązanie, ale czasem na OLX da się znaleźć o wiele tańsze przedmioty, niż gdziekolwiek indziej. Tutaj ważne będzie zaufanie do samego Sprzedawcy. Zarówno Sprzedawca, jak i Kupujący będzie musiał przekazać swoje dane potrzebne do realizacji zamówienia firmie Sendit. I to ona jest odpowiedzialna za przesyłkę, a nie OLX. Jeżeli więc z przesyłką (nie przedmiotem) będą jakieś problemy, to Sendit będzie się tym zajmował.

Płatności OLX
Fot. PixaBay

Bezpieczne transakcje OLX

9 września pojawią się także Bezpieczne transakcje OLX, czyli możliwość ochrony kupującego przed oszustwem. Pojawi się także możliwość uzyskania rekompensaty za poniesione koszty. Taka rekompensata może być przyznana na podstawie wniosku. Ten trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dostarczenia do Kupującego przedmiotu. Trzeba będzie uzupełnić odpowiedni formularz na stronie platformy. Taka rekompensata będzie ustalana indywidualnie w oparciu o cenę przedmiotu i nie wyższa niż 200 złotych każdorazowo. Kto będzie mógł się ubiegać o rekompensatę? W regulaminie czytamy, że:

O rekompensatę ubiegać może się Kupujący, który:

a. otrzymał Przedmiot, który jest niezgodny z treścią Ogłoszenia i posiada wartość istotnie niższą od Przedmiotu opisanego w Ogłoszeniu, oraz

b. zawarł Transakcję z wykorzystaniem usług Płatności OLX oraz Przesyłki OLX, oraz

c. prowadził korespondencję lub podjął próbę wyjaśnienia ze Sprzedającym niezgodności Przedmiotu z treścią Ogłoszenia w ramach czatu (wiadomości) udostępnianego w Serwisie.

Co jeszcze się zmienia na OLX?

Nie będzie już Pakietu Business, bo jego nazwą będzie teraz Pakiet Standard. Pojawi się możliwość zakupu Pakietu Premium w kategorii Motoryzacja / Części samochodowe, Części motocyklowe, Opony i felgi oraz Sprzęt car audio. Pojawią się także zmiany w strukturze działu Praca oraz lekkie zmiany w cennikach za wystawianie ogłoszeń. Pełne zmiany znajdziecie w regulaminie OLX, do którego przeczytania zachęcam.

Źródło: OLX

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.