Nowy Paint

Nowy Paint będzie tak piękny, jak Windows 11. Aż chce się rysować!

Adam Lulek Adam Lulek Artykuły

Painta chyba zna każdy, kto kiedykolwiek używał Windowsa. Z aplikacji korzystam od czasów Windowsa 95. Można by rzec, że przez ponad 25 lat, program uległ bardzo niewielkim zmianom. Nowy Paint jednak zachwyci swoim wyglądem i zachęci do rysowania.

Krótka historia Painta

paint

Microsoft Paint to prosty edytor graficzny, który został dołączony do wszystkich wersji systemu Microsoft Windows. Program otwiera i zapisuje pliki w formatach: BMP, JPEG, GIF, PNG i jednostronicowych formatach TIFF. Ze względu na swoją prostotę i fakt, że jest on dołączony do Windows, szybko stał się jedną z najczęściej używanych aplikacji we wczesnych wersjach systemu. Nawet laik jest w stanie namalować prosty bohomaz. Wiele osób wciąż korzysta z Painta do prostych zadań związanych z manipulacją obrazem.

W lipcu 2017 r. Microsoft dodał Paint do listy przestarzałych funkcji systemu Windows i ogłosił, że ​​stanie się ona darmową samodzielną aplikacją w sklepie Microsoft Store. Gigant dołączył także ostrzeżenie w aplikacji, że nie będzie ona domyślnie instalowana. Jednak Paint nadal był dołączany do systemu Windows 10 w późniejszych kompilacjach, a ostatecznie aktualizacja usunęła ostrzeżenie o wycofaniu z aplikacji.

W kwietniu 2021 r. firma Microsoft wydała kompilację Windows 10 Insider 21354, która umożliwiła update programu Microsoft Paint ze sklepu Microsoft Store i została przeniesiona z folderu Akcesoria systemu Windows w menu Start do własnej sekcji.

Warto też przypomnieć, że w 2016 roku pojawił się Paint 3D, który został początkowo bardzo chłodno przyjęty przez użytkowników. Obecnie jednak, jego średnia ocen w Sklepie Microsoft to wysokie 4,6/5.

Zobacz także: Elon Musk prezesem Apple?

Nowy Paint jest piękny

Wraz z premierą Windowsa 11 pojawi się nowy Paint, którego interfejs jest znacznie ładniejszy (przynajmniej na załączonych grafikach). Gigant z Redmond zrezygnuje z tradycyjnego menu wstążki i zastąpi je ikonami, które sprawdzają się w nowym Eksploratorze plików. Jest to język designu wspólny z tym, co widzieliśmy w nadchodzącej generacji systemu. Jak widać na załączonych obrazkach, Paint w systemie Windows 11 ma zdecydowanie uproszczony pasek narzędzi.

Nowy Paint

W nagłówku znajdują się proste ikony do wykonywania podstawowych zadań (takich jak przełączanie między pędzlem a ołówkiem, kopiowanie, wklejanie i inne). Przyciski cofania czy ponawiania pojawiają się teraz obok opcji „Plik” i „Widok”. Okno Painta podobnie jak inne nowe aplikacje dostanie także zaokrąglone rogi i kontrolki WinUI w ramach modernizacji systemu Windows 11.

Wygląda na to, że Microsoft Paint nie dostanie żadnych nowych funkcji. Aktualizacja dotyczyć będzie jedynie świeżego wyglądu.

Wraz z nową odsłoną Painta, pojawi się też odświeżone Microsoft Photos. Aplikacja otrzyma nowy interfejs, ulepszenia i lepszą wydajność. Program Zdjęcia zyska nowe możliwości edycji. Narzędzia będą się teraz unosić się nad obrazem, podobnie jak w aplikacjach mobilnych na Androida lub iOS.

Źródło: wikipedia, windowslatest

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy