Teleskop Hubble`a odzyskał pełną sprawność

NASA sprawdziła wszystko, co się da w teleskopie Hubble`a – oto co będzie dalej

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Artykuły

Długotrwała misja, podczas której teleskop Hubble`a zbierał niesamowite obrazy odległych obiektów przez ponad trzy dekady pracy, została niespodziewanie przerwana w czerwcu, gdy komputer ładunkowy teleskopu wyłączył się i nie chciał uruchomić ponownie. Wysiłki NASA mające na celu przywrócenie aparatury do życia i wznowienia zawieszonych operacji naukowych są kontynuowane, a przegląd kolejnych kroków w wielkiej naprawie został zakończony. Nie jest to oczywiście pierwszy raz, kiedy Hubble napotyka problemy. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich usterek, tej nie dało się szybko naprawić.

NASA uruchomi systemy zapasowe teleskopu Hubble`a

NASA uruchomi systemy zapasowe teleskopu Hubble`a

NASA wcześniej winą za usterkę obarczyła komputer pokładowy, który w momencie startu Hubble’a był już oparty na konstrukcji sprzed około dziesięciu lat. Istnieje komputer pomocniczy, na który teleskop kosmiczny może się przełączyć, ale najpierw agencja musi ustalić, co dokładnie jest przyczyną problemu. Ostatnio opracowano plan przeniesienia Hubble’a na zapasowy sprzęt.

Analizowaliśmy wiele problemów, próbując przywrócić komputer do działania, próbując zrozumieć przyczynę problemu. A także próbując zrozumieć, jakie są nasze możliwości operacyjne, aby wrócić do nauki.

— powiedział Nzinga Tull, inżynier systemów w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

Wyzwanie polega na tym, że podczas gdy statek kosmiczny, do którego przymocowane są instrumenty naukowe Hubble’a, funkcjonuje normalnie, systemy zapasowe, na które zespół NASA planuje się przełączyć, wymagałyby również zmian w nim samym.

Ponieważ początkowe badania nie były owocne w przypadku zmian na niższym poziomie, przygotowaliśmy się do przełączenia na zapasowy formatownik danych naukowych. Jednak jest to dość skomplikowane podejście, ponieważ istnieją komponenty na statku kosmicznym, które nie są związane z komputerem ładunku, które również muszą zostać przełączone na swoje elementy zapasowe. Tak więc przygotowywaliśmy się, przeglądaliśmy nasze procesy i procedury, upewniając się, że wszystkie z nich są w porządku. Testowaliśmy z naszym symulatorem testowym wysokiej wierności, aby potwierdzić i zatwierdzić te procedury. Wszystko to odbywało się równolegle z dochodzeniem w sprawie pierwotnej przyczyny problemu. Więc byliśmy niezwykle skupieni podczas tego procesu. Chcemy mieć pewność, że możemy dokonać tej zmiany w sposób, który wspiera dalsze działanie programu naukowego Hubble’a.

— Podkreślił ekspert.

Zobacz też: Zalety e-ink i LCD w jednym ekranie? Nowy wyświetlacz jest bardziej, niż obiecujący

Zanim jednak plan mógł zostać wprowadzony w życie, musiał zostać zatwierdzony i poddany ostatecznej analizie. Na dzień 12 lipca zakończono przegląd mający na celu ocenę i zminimalizowanie ryzyka związanego z ewentualnym przejściem na systemy zapasowe. NASA twierdzi, że przełączenie może nastąpić już w tym tygodniu.

Wielka odpowiedzialność

Dla zespołu Hubble’a jest to trudny i frustrujący czas. Kierownictwo NASA wcześniej oznajmiło grupie odpowiedzialnej za naprawę teleskopu kosmicznego, że nie ma funduszy, czasu, ani możliwości, aby fizycznie odwiedzić Hubble i dokonać napraw. Ostatni raz astronauci byli przy statku kosmicznym w 2009 roku, wykorzystali ostatnią misję wahadłowca Space Shuttle, aby do niego dotrzeć.

Zespół operacyjny jest bardzo zaangażowany w wypełnianie naszej misji naukowej i myślę, że zespół Hubble’a — z powodu niesamowitego doświadczenia i wiedzy — jest przyzwyczajony do tego, że jest w stanie rozwiązywać problemy dość szybko, w ciągu dnia lub dwóch. Więc to było trochę niepokojące, trochę frustrujące, że to szczególne wyzwanie jest bardziej rozległe. Jednak im więcej robimy tych przeglądów, im więcej analizujemy, im więcej testujemy, tym bardziej jesteśmy pewni, że mamy odpowiednie procesy, procedury i wiedzę, aby móc przywrócić operacje. Jest to więc również bardzo ekscytujące, że jesteśmy w tym punkcie — punkcie krytycznym — w którym zidentyfikowaliśmy problem w teleskopie, ale jesteśmy pewni, że będziemy w stanie go naprawić i wrócić do wykonywania tej niesamowitej nauki o Hubble’u.

— Powiedział Tull.

Spóźniony następca

Hubble ma zostać zastąpiony przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, choć nie oczekuje się, że zostanie on uruchomiony do końca roku. Jednak szacunki sugerują, że Hubble może — jeśli naprawy pójdą zgodnie z planem — kontynuować pracę aż do lat 2030., czyli znacznie dłużej niż pierwotnie planowany czas życia instrumentu. Miejmy nadzieję, że do tej pory teleskop Jamesa Webba już trafi na orbitę…

Co dalej?

Agencja dokona dość ryzykownej próby uruchomienia zapasowych systemów teleskopu. Te grożą potencjalną dalszą awarią, jednak są jedyną metodą, która może jeszcze zadziałać. Pocieszające jest to, że symulacje naziemne wskazują na duże prawdopodobieństwo sukcesu takich działań.

Źródło: SlashGear

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy