ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Edge

Microsoft Edge naprawia Chrome i Operę. Ta przeglądarka zmieniła świat

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Półtora roku temu Microsoft wydał przeglądarkę opartą na Chromium, chodzi o nową wersję Edge. Wcześniej, Edge Legacy działało na starym silniku, który kompletnie nie pasował do potrzeb użytkowników. Jednak wydanie przeglądarki na Chromium zrewolucjonizowało sposób przeglądania Internetu. Dotyczy to także dużego zaangażowania Microsoftu w zmiany w silnik, na którym działa program.

Zobacz także: Microsoft Teams wzbogacił się o wiele przydatnych funkcji

Nowości dla deweloperów Edge

Microsoft Edge 90 Password Monitor

Microsoft pracował przez ostatni rok, aby deweloperzy mogli łatwiej działać na Edge. Oto, co się pojawiło:

  • WebView2 jest ogólnie dostępny i dołączony do WinUI 3: W ciągu ostatniego roku WebView2 stał się ogólnie dostępny i jest obsługiwany przez platformy aplikacji, takie jak Win32 C/C++, WPF/WinForms, a teraz WinUI 3! WebView2 to wbudowana kontrola internetowa Microsoft, zbudowana na Microsoft Edge (Chromium). WebView2 jest oddzielony od systemu operacyjnego Windows i pozwala połączyć łatwość i zwinność tworzenia aplikacji internetowych z mocą budowania natywnej aplikacji desktopowej. Niezależnie od tego, czy chodzi o aplikacje internetowe, hybrydowe, czy natywne, WebView2 traktuje te obsługiwane struktury aplikacji jako pierwszorzędne, dzięki czemu możesz wykorzystać to, co najlepsze w sieci w swoich aplikacjach.
  • Morgan Stanley korzysta z WebView2, aby pomóc zabezpieczyć swoją technologię na przyszłość: Odkąd Microsoft zaczął pracować nad WebView2, Morgan Stanley stał się bliskim partnerem w przekazywaniu opinii, pomagając zapewnić, że WebView2 spełnia potrzeby biznesowe. Wdrażając WebView2, firma Morgan Stanley dała swoim pracownikom możliwość korzystania z natywnych aplikacji w połączeniu z najnowszą technologią aplikacji internetowych. Korzystanie z WebView2 pozwala używać bezpiecznej technologii dzięki aktualizacjom, co było niemożliwe w przypadku poprzedniego rozwiązania: kontenerów Chromium.
  • WebView2 Runtime jest szerzej dostępne do obsługi aplikacji WebView2: niezależnie od tego, jakie planujesz tworzyć aplikacje WebView2, będziesz potrzebować środowiska uruchomieniowego WebView2, aby je obsługiwać. Aby obsługiwać programy WebView2, Microsoft udostępnił WebView2 Runtime w większej liczbie miejsc — na przykład za pośrednictwem dedykowanych instalatorów i przyszłych wydań systemu Windows.

Microsoft zmienia Chromium

Praca nad ulepszenie Edge to także zmiany w Chromium. Nietrudno się domyślić, że wiąże się to z ulepszeniem innych przeglądarek, które działają na tym silniku np. Chrome czy Opera. Microsoft wprowadził pewne nowości w ostatnim czasie do Edge, w tym między innymi do Chromium:

  • Zaakceptowano 5300 zmian Chromium: ulepszanie sieci dla wszystkich ma kluczowe znaczenie dla misji związanej z Microsoft Edge. Od premiery zaakceptowano ponad 5300 zgłoszeń do projektu Chromium, dzięki czemu wiele ulepszeń, nad którymi pracowano dla Microsoft Edge, może być doświadczanych przez innych korzystających z przeglądarek opartych na Chromium.
  • Wersje próbne Edge Origins są kontynuowane i rozwijane: zapowiedziany w zeszłym roku i przyjęty przez społeczność deweloperów program próbny Edge Origins nadal oferuje deweloperom nowe doświadczenia do testowania i podglądu.
  • Aplikacje PWA dołączają do sklepu Microsoft Store: progresywne aplikacje internetowe (PWA) zbudowane na platformie Microsoft Edge są teraz dostępne w sklepie Microsoft Store.

Microsoft Edge 91 najlepszą przeglądarką na rynku

Od czasu ostatniej kompilacji Microsoft dodał nowe funkcje, aby zwiększyć wydajność przeglądarki, dzięki czemu Edge 91 będzie najwydajniejszą przeglądarką w systemie Windows 10.

Oto najważniejsze nowości w wersji 91:

  • Uruchamianie Microsoft Edge będzie szybsze dzięki nowym procesom w tle, które nie będą pożerały dodatkowych zasobów
  • Funkcja usypiania kart zwiększa wydajność przeglądarki podczas korzystania z wielu kart jednocześnie. Pomaga zoptymalizować wydajność Edge, zwalniając zasoby systemowe z nieużywanych kart.
  • Tryb Internet Explorera, który pozwala cieszyć się wszystkimi funkcjami starej przeglądarki.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy