ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
przepisy o AI europosłowie

Na polskich uczelniach będzie można studiować sztuczną inteligencję

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

Wystartował projekt AI Tech, dzięki któremu na polskich uczelniach pojawią się ciekawe kierunki i specjalności studiów związane z nowymi technologiami. Studenci będą mogli uczyć się o sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie oraz o uczeniu maszynowym. W projekcie uczestniczy pięć polskich uczelni.

AI Tech, czyli wyjątkowe studia o nowych technologiach

Akademia Innowacyjnych Zastosowań Cyfrowych (AI Tech) to pilotażowy projekt, który pozwoli studentom uczyć się o ważnych dziedzinach związanych z nowymi technologiami. Naszym głównym celem jest zachęcenie, poprzez dodatkowe oferty, najzdolniejszych studentów do studiowania na polskich uczelniach, a później zasilania – wiedzą i umiejętnościami – polskiej gospodarki – wyjaśnia minister Marek Zagórski.

Studenci będą brali udział w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z różnych krajów. Będą też zagraniczne wyjazdy i konferencje, oraz możliwość odbycia stażu poza granicami Polski. Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech zdradziła, że strona rządowa liczy na zrealizowanie przez studentów podczas nauki 60 projektów informatycznych oraz ponad 100 krajowych i zagranicznych staży. Osoby, które dostaną się na nowe studia, mają również wziąć udział w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych. Cele są więc naprawdę ambitne – zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Oczekiwania i spostrzeżenia studentów będą monitorowane, aby w przyszłości udało się tworzyć kolejne tego typu kierunki. Każdy student będzie miał swojego tutora, który będzie mu pomagał w doborze przedmiotów, literatury oraz innych materiałów pozwalających na rozwój. Wartość projektu Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych to 51 521 859 zł. Aż 43 602 949,27 zł pochodzi z dofinansowania od Unii Europejskiej.

Lista kierunków i specjalności, które powstaną w ramach projektu AI Tech

Główne cele oraz zasady projektu są już jasne, pojawia się jednak pytanie, co dokładnie (i na jakich uczelniach) będzie można studiować. Poniżej znajduje się lista kierunków i specjalności, które powstają na poszczególnych uczelniach w ramach AI Tech.

 • Politechnika Gdańska
  • specjalność Uczenie maszynowe na kierunku Informatyka
  • specjalność Sztuczna inteligencja na kierunku Inżynieria biomedyczna
 • Politechnika Poznańska
  • specjalność Sztuczna inteligencja na kierunku Informatyka
 • Politechnika Wrocławska
  • kierunek Sztuczna inteligencja
  • kierunek Zaufane systemy sztucznej inteligencji
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • specjalność Sztuczna inteligencja na kierunku Informatyka
  • specjalność Cyberbezpieczeństwo na kierunku Informatyka
 • Uniwersytet Warszawski
  • kierunek Uczenie maszynowe

Projekt AI Tech zakłada, że kształcenie będzie prowadzone na studiach II stopnia.

Rektorzy nie kryją entuzjazmu

Razem będziemy wykuwać nowy świat. Jako uczelnie mamy za zadanie nie tylko bacznie go obserwować, ale i kreować. Potwierdzam naszą gotowość w tym cywilizacyjnym wyzwaniu – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Optymizmu nie brakuje również prof. Krzysztofowi Wilde, rektorowi Politechniki Gdańskiej. Jak mówi, głównym założeniem projektu jest przetestowanie modelu kształcenia specjalistów od sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa. Innowacyjne podejście do studiów i przede wszystkim indywidualne podejście do studentów pozwolą na przygotowanie młodej, wyspecjalizowanej kadry – wyjaśnia rektor gdańskiej uczelni.

Czytaj także: Jakie problemy? Szacunkowe wyniki CD Projekt za 2020 rok pokazują ogromny zysk

Sztuczna inteligencja to dziedzina, która dynamicznie się rozwija. W Polsce mamy jednak pewne zaległości do nadrobienia. Z rankingu opublikowanego przez Eurostat wynika, że liderem pod względem wykorzystania AI przez firmy w UE jest Irlandia. 23% przedsiębiorstw z tego kraju korzysta ze sztucznej inteligencji. Na podium znalazły się także Malta oraz Finlandia. Pozycja Polski nie zachwyca – nasz kraj zajął piąte miejsce od końca z wynikiem 4%. Gorzej od nas wypadły tylko Łotwa, Słowenia, Węgry oraz Cypr.

źródło: KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy