Eurostat opublikował ranking pokazujący, jak wygląda wykorzystanie sztucznej inteligencji w poszczególnych państwach należących do Unii do Europejskiej. Najwięcej firm korzysta z AI w Irlandii, dobre wyniki mają również takie kraje, jak Malta, Finlandia oraz Dania. Pozycja Polski w tym zestawieniu nie zachwyca.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji przez firmy w krajach UE

Unijny urząd statystyczny zwraca uwagę na to, że sztuczna inteligencja ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Dzięki tej technologii maszyny oraz systemy mogą analizować otoczenie i podejmować decyzje z pewnym stopniem autonomii. Według danych Eurostatu w 2020 roku w UE 7% firm zatrudniających co najmniej 10 osób korzystało z aplikacji AI. 2% przedsiębiorstw korzystało z uczenia maszynowego do wewnętrznej analizy dużych zbiorów danych, natomiast 1% analizowało duże zbiory wewnętrznie za pomocą przetwarzania języka naturalnego, generowania języka naturalnego lub rozpoznawania mowy. Z chatbotów lub wirtualnych agentów, a także z robotów usługowych również korzystało po 2% przedsiębiorstw.

Największy odsetek przedsiębiorstw korzystających ze sztucznej inteligencji w UE w 2020 roku miała Irladnia – jej wynik to 23%. Kolejne miejsca zajmują Malta (19%), Finlandia (12%) oraz Dania (11%). Wszystkie pozostałe kraje wspólnoty osiągnęły rezultat gorszy niż 10%. Najgorzej w zestawieniu wypadły takie kraje, jak Łotwa (2%), Słowenia, Węgry i Cypr (po 3%) oraz Polska (4%). Na 27 klasyfikowanych państw mamy więc 5. miejsce, tyle że od końca.

Czytaj także: Łódź wprowadzi siedzenia odporne na wirusy, które trafią do elektrycznych autobusów

Kraje konkurencyjne cyfrowo zyskają przewagę i zostaną nowymi cyfrowymi mocarstwami, podczas gdy te, które nie będą cyfrowo konkurencyjne, zostaną z tyłu, niezależnie od tego, jaką pozycję obecnie zajmują – twierdzi Dragos Tudorache, rumuński europoseł i przewodniczący komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. Sztucznej Inteligencji w Epoce Cyfrowej (AIDA).

źródło: EuroPAP News

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.