ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Outriders za darmo

[SPT #151] Polskie Outriders to hit, jakiego nikt się nie spodziewał

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Świąteczny tydzień już za nami. Jeśli w natłoku przygotowań do tego specyficznego czasu przegapiliście najważniejsze informacje technologiczne, to czas je teraz nadrobić. Szczególnie cieszy sukces Outriders. Przed Wami kolejna odsłona SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała – Outriders hitem

Outriders już dostępne. Po wtopie, jaką zaliczył Cyberpunk 2077, byłem pełen obaw, co do kolejnej polskiej produkcji na rynku gier. People Can Fly stworzyło jednak grę, która okazała się prawdziwym hitem. Outriders, które zadebiutowało 1 kwietnia zaliczyło bowiem „peak” w liczbie prawie 112 tys. graczy, co jest rewelacyjnym wynikiem. Taki rezultat jest zbliżony do Valheim, który w miesiąc został kupiony przez 5 mln osób. To oznacza, że Outriders mają szansę na prawdziwy sukces, o ile deweloperzy poprawią problemy związane ze sterownikami na pecetach. Wielu graczy narzeka też na utratę połączeń z serwerami. Najwyraźniej twórcy nie spodziewali się aż tak dużego sukcesu. Co ciekawe, na konsolach gracze nie mają żadnych problemów. Problemy niektórych graczy na pecetach mogą szybko zostać rozwiązane za pomocą „hotfixów”. Outriders to już jest hit 2021 roku.

Voltswagen czyli niezły żart. Taka nazwa będzie obowiązywała w USA – tak czytaliśmy w komunikacie firmy. Volkswagen miał zmienić nazwę marki w Stanach Zjednoczonych, ponieważ na tym rynku miały się pojawiać tylko samochody elektryczne. Całe szczęście okazało się to jedynie Prima Aprilisowym dowcipem, który moim zdaniem był naprawdę niezły, bo zwyczajnie dałem się nabrać. W dobie nieśmiesznych i płytkich żartów, ten wydawał się być wyjątkowo prawdziwy. Przy okazji Volkswagen zyskał rozgłos na całym świecie, bo początkowo wiele mediów uwierzyło w te informacje.

Xiaomi Mi Mix Fold. Nigdy nie byłem fanem marki Xiaomi, jednak muszę pochwalić firmę za zaprezentowanie urządzenia Mi Mix Fold. Urządzenie ma składany ekran, dzięki któremu uzyskamy większe pole robocze. Swoją konstrukcją przypomina Galaxy Fold 2. Cieszy mnie, że na rynku będzie więcej tego typu urządzeń. Taniejąca technologia i zwiększona konkurencja oznaczają bowiem niższe ceny dla użytkowników. Mi Mix Fold został wyceniony na około 7840 zł. To wciąż dużo, jednak sądzę, że w niedługim czasie ceny tego typu flagowców spadną poniżej 7000 zł.

eSIM rozwija się powoli. Apple i Google sukcesywnie napędzają rozwój eSIM szczególnie w USA. Liczba kart eSIM zainstalowanych w urządzeniach wzrośnie z 1,2 miliarda w 2021 roku do aż 3,4 miliarda w 2025 roku. Na pewno nowe iPhone’y i Apple Watche przyczynią się do tego wzrostu. Szkoda tylko, że inni producenci dość opornie podchodzą do tematu.

Krytyka

Niejasna strategia CD Projektu. Cyberpunk 2077 miał być hitem i trudno odmówić grze popularności. Ponad 13 milionów sprzedanych egzemplarzy w 3 tygodnie od premiery, to wynik rewelacyjny. Gra jednak była niegrywalna na konsolach starszych generacji i w końcu została wyrzucona ze sklepu Sony. CD Projekt przedstawił nową strategię, która miała uspokoić inwestorów, a efekt był przeciwny do zamierzonego. Po jej publikacji kurs akcji spadł o kilkanaście procent, a domy maklerskie w ekspresowym tempie zaczęły obniżać rekomendacje. Co nie spodobało się inwestorom? Według pierwszych informacji, Cyberpunk 2077 miał otrzymać tryb multiplayer w formie osobnej gry. Tak się jednak nie stanie. CDR wydał niejasny komunikat, że elementy online będą dodawane do tytułu, co zostało bardzo negatywnie odebrane. Na plus można zaliczyć deklarację tworzenie dwóch gier AAA jednocześnie (a nie jednej, jak dotychczas).

Sprawdź najnowsze wpisy