Według nowego badania przeprowadzonego przez Juniper Research, liczba kart eSIM zainstalowanych w kompatybilnych z nim urządzeniach wzrośnie z 1,2 miliarda w 2021 roku do 3,4 miliarda w 2025 roku. Oznaczałoby to 180% wzrost, a analitycy twierdzą, że jest to przede wszystkim napędzane przez doskonałą sprzedaż urządzeń Apple. Świetne wyniki będą napędzane przez sektor konsumencki, który będzie stanowił 94%, a następnie przez przemysłowy oraz publiczny. Miejmy nadzieję, że coraz więcej producentów będzie stosowało tę kapitalną technologię. Zdecydowanie ułatwi nam ona życie, ale operatorzy są niestety oporni.

Zobacz także: iPhone 13 w nowej wersji – prezentuje się fantastycznie

Rewolucja idzie powoli, ale Apple i Google są liderami eSIM

Badanie przewiduje, że ustalone przyjęcie eSIM na rynku od dostawców urządzeń konsumenckich, takich jak Apple i Google, przyspieszy rozwój eSIM przede wszystkim u użytkowników prywatnych, wyprzedzając sektor przemysłowy i publiczny.

eSIM

Apple pracuje nad technologią eSIM od czasu wprowadzenia Apple Watch Series 3 z połączeniem komórkowym. Od tego czasu firma wprowadziła takie rozwiązanie dla iPada Pro trzeciej generacji, a także do linii smartfonów. Po raz pierwszy w historii obsługa wbudowanej karty SIM dla iPhone została wprowadzona w telefonach XS, XS Max oraz XR. Teraz jeszcze więcej urządzeń z Cupertino obsługuje tę technologię. Po uruchomieniu iOS 14.5 gigant doda również obsługę podwójnego pasma 5G przy użyciu fizycznej karty SIM, a także układu eSIM. Technologia pomaga zwiększyć bezpieczeństwo, ponieważ karta nie musi już być fizyczna. Gdy podróżujemy za granicę, łatwiej też jest ustawić w telefonie lokalnego operatora.

Producenci powinni wywierać większą presję na operatorach

Karty eSIM to niewielkie moduły wbudowane bezpośrednio w urządzenia, które zapewniają łączność komórkową, przechowując profile wielu operatorów sieci. Eliminują potrzebę stosowania fizycznej karty w wysuwanej tacy. Oczekuje się, że liczba wbudowanych kart w urządzeniach wzrośnie o 180% do 2025 roku, przy czym aż 94% globalnych instalacji będzie napędzanych przez sektor elektroniki użytkowej. Chociaż powszechne wdrożenie zależy od operatorów sieci, urządzenia Apple i Google są wskazywane jako najważniejsze czynniki wpływające na wdrażanie eSIM, przyspieszające rozwój technologii w sektorach przemysłowym i publicznym. Artykuł zachęca producentów urządzeń do wywierania większej presji na operatorów, aby wspierali eSIM i przyspieszali rozwój tego rynku.

eSIM

Przyjęcie eSIM przez większą liczbę operatorów prawdopodobnie doprowadzi do ostatecznego usunięcia tacki na kartę SIM z iPhone i stworzy więcej przestrzeni wewnętrznej. Jednak jak pokazuje ograniczone wsparcie dla eSIM w komórkowych wersjach Apple Watch w niektórych regionach, nadal minie bardzo dużo czasu zanim ta wygodna technologia będzie naprawdę szeroko stosowana

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)