Na skutek pandemii praca zdalna zyskała łatkę siedzenia w domu bez potrzeby jeżdżenia do biura na drugim końcu miasta. Oczywiście jest to jak najbardziej zgodne z prawdą. Jednak często przez pandemiczny świat zapomina się o innych możliwościach, jakie do tej pory dawała i na pewno będzie dawać również w przyszłości praca zdalna. Praca stacjonarna wymaga od Ciebie przede wszystkim przywiązania do jednego miejsca. Tam kupujesz mieszkanie, zakładasz rodzinę, wybierasz szkołę dla dziecka. Praca zdalna daje Ci przede wszystkim możliwość zerwania z takim modelem życia. Cyfrowi nomadzi mogą podróżować i pracować jednocześnie. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób się zorganizują.  

Kim są cyfrowi nomadzi?

To nowoczesny styl życia i pracy. Opiera się przede wszystkim na pracy zdalnej i możliwości pracy z każdego miejsca na świecie. Jedyne czego potrzebujesz to stabilne połączenie internetowe. Nie masz swojego miejsca, bo jesteś przez cały czas w podróży. Cyfrowi nomadzi to osoby przemieszczające się od czasu do czasu. W ten sposób zwiedzasz świat oraz jesteś w stanie zapewniać sobie dochód. Do swojej pracy wykorzystują urządzenia mobilne takie jak laptop, tablet i smartfon. 

Jakie są perspektywy i możliwości zostania cyfrowym nomadą?

To jest bardzo pozytywny aspekt życia cyfrowych nomadów. Jak zapewne się domyślasz, ofert na rynku pracy zdalnej jest coraz więcej. Dlatego naukowcy przez cały czas wskazują na wyraźny przyrost osób pracujących na cyfrowych wakatach. Można usłyszeć o dużych liczbach, które są zapowiedziami stanu pracowników zdalnych. Dlatego jeśli odpowiada Ci taki styl pracy, nie powinieneś się martwić brakiem urodzaju na rynku. 

Zobacz także: Praca zdalna – nowe trendy na rynku pracy IT i czy płeć ma znacznie dla pracodawców?

Praca tylko dla umysłów ścisłych… nie do końca

Dla wielu osób praca zdalna kojarzy się głównie z umysłami ścisłymi głównie przez pryzmat powiązania pracy z komputerami. Jednak nie należy ulegać złudzeniom, ponieważ w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Jeśli chcesz zostać cyfrowym nomadą, nie musisz być informatykiem. Oczywiście im większa wiedza na temat komputera i jego  użytkowania, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ jest to Twoje główne narzędzie pracy. W pracach online są także zawody dla humanistów, którzy najczęściej zajmują się pisaniem tekstów, tłumaczeniami oraz kontaktem z klientem. Poza tym duże pole mają także nauczyciele, menadżerzy oraz programiści. Nie chcesz pracować na etacie? Zawsze możesz prowadzić usługi lub handlować przez internet – przykładowo zakładając swój sklep internetowy.

Zalety bycia cyfrowym nomadą

Większość z nich łączy się bezpośrednio ze zwykłą pracą zdalną w trybie home office lub byciem internetowym freelancerem. Można tutaj przykładowo wymieniać nienormowany czas pracy (w przypadku prowadzenia internetowej działalności gospodarczej) oraz odejście od rutyny ciągłego jeżdżenia do biura. Typowe zalety dla cyfrowych nomadów to przede wszystkim miejsce życia. Jesteś tam, gdzie chcesz. Masz dużą możliwość poświęcić więcej czasu na podróżowanie oraz poznawanie świata i nie musisz się ograniczać w tym jedynie do urlopu. Częścią Twojego życia jest podróż. Zmienia się perspektywa poziomu życia. Bardzo często cyfrowi nomadzi trafiają do Tajlandii, gdzie koszty życia są dużo tańsze niż w Europie, a co za tym idzie, możesz śmiało zajmować się tym pracami, które krajach europejskich nie pozwoliłyby dorobić się nawet na czynsz. 

Wady koczowniczego trybu życia

Tutaj głównie zazwyczaj wymienia się aspekty psychologiczne takie jak tęsknota za bliskimi oraz ojczyzną. Do tego dochodzi poczucie samotności, co bardzo często może przytłaczać, zwłaszcza kiedy masz trudniejszy czas w swoim życiu i brakuje drugiej osoby. Cyfrowym nomadom jest dużo trudniej ustabilizować życie – założyć rodzinę i wychować swoje dzieci. Jesteś cały czas w ruchu. Może to super, ale znajdzie się wiele momentów, kiedy zwątpisz.

Zobacz także: Praca zdalna bardziej się opłaca – przekonał się o tym gigant społecznościowy

Dla jednych bycie cyfrowym nomadą będzie ciężkim kawałkiem chleba. Dla innych podróżowanie połączone z możliwością zarabiania brzmi jak bajka. Każdy powinien wyrobić sobie na ten temat swoje zdanie. To jakie będziesz mieć do tego podejście, zależy w dużej mierze od Twojego charakteru. Jest to dynamiczny styl życia, w którym niekoniecznie odnajdą się osoby flegmatyczne.

Źródło obrazka wyróżniającego: Peggy_Marco//pixabay

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Żółkiewicz

Miłośnik nowoczesnych technologii, w których docenia przede wszystkim możliwości zdalnej współpracy. Ceni przede wszystkim technologiczne zastosowanie w zakresie biznesu. Od wielu lat redaktor poszczególnych serwisów internetowych.