Internet Explorer to zdecydowanie jedna z najstarszych przeglądarek na rynku. Jej debiut miał miejsce ponad 25 lat temu. Z leciwego programu do dzisiaj korzysta z wielu użytkowników, którzy nie zważają na brak zabezpieczeń. Microsoft stara się zachęcić klientów Windowsa do korzystania z Edge z różnym skutkiem. Być może tryb Internet Explorer w Microsoft Edge zachęci ich do zmiany. Jest to też powód, dla którego warto w końcu zrezygnować z Chrome.

Krótka historia Internet Explorera

Internet Explorer

Internet Explorer to przeglądarka, która z powodzeniem spełniała swoje funkcje na systemach: Windows 95 i 98. Zapewne mało kto pamięta, że wczesne wersje przeglądarki były nawet dostępne na Macintoshach od Apple. Nie trwało to jednak długo, ponieważ już w 2003 roku oficjalnie zakończono wsparcie dla systemu Apple. Firma z Cupertino opracowała niezależny program o nazwie Safari, który do dziś jest „jedyną i właściwą” aplikacją do przeglądania Internetu na urządzeniach Apple. Warto też przypomnieć, że pierwsza dostępna wersja Internet Explorera nie wspierała polskich znaków.

Zobacz także: Włącz nowy Eksplorator plików w Windows 10

Wraz z biegiem czasu i rozwojem technologicznym IE stawał się coraz bardziej przestarzały. Microsoft stworzył alternatywę – Edge Legacy, która wbiła gwóźdź do trumny leciwej przeglądarki. Ostatnią, finalną wersją programu był build o numerze 11 wydany 17 października 2013 roku. Wtedy Internet Explorer mógł się pochwalić aż 25,44% udziałem w rynku, co było świetnym wynikiem i dawało mu drugie miejsce. Już w 2014 roku spadł na trzecie miejsce z rezultatem na poziomie 12,07%. Pierwszą lokatę okupował wtedy Chrome, a drugą Firefox.

Tryb Internet Explorer w Microsoft Edge

Po fatalnym przyjęciu Microsoft Edge Legacy, gigant z Redmond postanowił zmienić podejście do przeglądarek. Wersja Legacy przestała być niedawno wspierana, a rok temu jej miejsce zajął Edge oparty na Chromium. To był strzał w dziesiątkę. Przeglądarka jest bardzo funkcjonalna, a jedną z lepszych możliwości jest tryb Internet Explorer, którego nie znajdziecie nigdzie.

Microsoft Edge Internet Explorer

Tryb IE w przeglądarce Microsoft Edge ułatwia korzystanie ze wszystkich witryn potrzebnych organizacji w jednej przeglądarce. Korzysta ze zintegrowanego silnika Chromium dla nowoczesnych witryn oraz silnika Trident MSHTML z Internet Explorer 11 (IE11) dla starszych portali. Gdy witryna ładuje się w trybie IE, wskaźnik logo IE jest wyświetlany po lewej stronie paska nawigacji. Możesz kliknąć wskaźnik logo IE, aby wyświetlić dodatkowe informacje, jak widać na zrzucie ekranu.

tryb internet explorer microsoft edge

Tylko te witryny, które specjalnie skonfigurujesz (za pomocą wybranych opcji), będą używać trybu IE, wszystkie inne witryny będą renderowane jako nowoczesne witryny internetowe. Aby witryna korzystała z trybu IE, należy wprowadzić witrynę w pliku XML listy witryn w trybie przedsiębiorstwa zdefiniowanym według jednej z następujących zasad:

 • Microsoft Edge 78 lub nowszy, „Konfiguruj listę witryn w trybie przedsiębiorstwa”,
 • Internet Explorer, „Użyj listy witryn internetowych IE w trybie przedsiębiorstwa”.

Tryb IE obsługuje następujące funkcje przeglądarki Internet Explorer:

 • Wszystkie tryby dokumentów i tryby korporacyjne,
 • Kontrolki ActiveX (takie jak Java lub Silverlight),
 • Obiekty pomocnicze przeglądarki,
 • Ustawienia programu Internet Explorer i zasady grupy, które mają wpływ na ustawienia strefy zabezpieczeń i tryb chroniony,
 • Narzędzia programistyczne F12 dla IE, po uruchomieniu z IEChooser,
 • Rozszerzenia przeglądarki Microsoft Edge (rozszerzenia, które bezpośrednio wchodzą w interakcję z zawartością strony IE, nie są obsługiwane).

Tryb IE nie obsługuje następujących funkcji przeglądarki Internet Explorer:

 • Paski narzędzi programu Internet Explorer,
 • Ustawienia programu Internet Explorer i zasady grupy, które mają wpływ na menu nawigacji (na przykład – wyszukiwarki i strony główne),
 • Narzędzia programistyczne IE11 lub Microsoft Edge F12.

Źródło: microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.