ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Edge

Porzuć swój Chrome czy Firefox. Nowy Microsoft Edge jest świetny!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft wstrząsnął światem, kiedy ogłosił, że pracuje nad przeglądarką Edge, która bazuje na Chromium. Na początku dostaliśmy zrzuty ekranu programu, a od kilku tygodni każdy już może testować jej wersję beta. Skoro beta jest tak dobra, to nowy Edge w wersji finalnej będzie po prostu świetny! Już teraz warto się przesiąść z Chrome czy Firefoxa. Co wyróżnia Microsoft Edge na tle konkurencji?

Świeży interfejs Microsoft Edge

Oryginalna przeglądarka Microsoft Edge jest mocno zainspirowana Fluent Design, który oferuje akrylowe efekty. Nowa wersja oparta na Chromium usuwa to na korzyść bardziej zaokrąglonych narożników i efektów cienia. Jest to po raz pierwszy zauważalne na pasku kart u góry, w menu głównym, a także w menu pomocniczych podczas kliknięć prawym przyciskiem myszy. Ogólnie rzecz biorąc, zapewnia to bardziej przejrzysty wygląd w przeglądarce. Menu są teraz bardzo zwięzłe.

Microsoft Edge

Odświeżone zmiany interfejsu użytkownika to także zmiany menu ustawień. Istnieje teraz jedna strona na wszystko, co potrzebne na pierwszy rzut oka. Wybór obejmuje profile, wygląd, uruchamianie, prywatność i usługi, uprawnienia witryny i pliki do pobrania. Jeśli chodzi o prywatność, strona ustawień daje jeden sposób dostępu do uprawnień dla poszczególnych witryn, takich jak możliwość zmiany dostępu do kamery, mikrofonu, lampy błyskowej i innych.

Edge

W przypadku wszystkich zmian interfejsu dostępny jest również tryb ciemny. Wygląda zgodnie z oczekiwaniami, zmieniając pasek kart i inne menu na czarne, w zależności od ustawień motywów systemu Windows 10 lub MacOS.

Zobacz także: Oto najszybsze przeglądarki na Androida. Chrome w ogonie

Więcej sposobów dostosowywania

Po zainstalowaniu, Edge automatycznie importuje ustawienia z naszych innych przeglądarek internetowych. Jest to płynny i prosty proces, a po kliknięciu przycisku, wszystkie hasła, historia przeglądania i inne ustawienia witryny stają się dostępne. Możesz także zacząć od zera, jeśli wolisz czyste przeglądanie. Jest to miła zmiana w porównaniu ze standardową wersją Edge, w której importowanie ustawień przy nowej instalacji nie jest tak intuicyjne i wymaga poruszania się po wielu drabinkach menu.

Po skonfigurowaniu wszystkich danych, istnieje kilka nowych sposobów dostosowania wyglądu przeglądarki. Będziesz mógł wybierać spośród zestawu motywów: inspirujących, informacyjnych lub skoncentrowanych. Każdy z tych motywów zapewnia inne wrażenia na stronie nowej karty w Edge Chromium. Inspirujący wygląd, bierze nowe obrazy z Bing i umieszcza je jako tło. Skoncentrowany wygląd tworzy tradycyjne przeglądanie i usuwa wszystkie tła na korzyść pustej strony z logo Microsoft i najczęściej odwiedzanych stron internetowych. Wreszcie, dzięki informacjom, możesz położyć większy nacisk na kanał informacyjny, przeglądać najważniejsze wiadomości dnia i inne historie w obszarze poniżej.

W przeciwieństwie do standardowego Microsoft Edge, wersja przeglądarki Chromium umożliwia dodawanie wielu profili użytkowników. Podobnie jak w Google Chrome, z boku paska adresu znajduje się ikona aktywnego użytkownika, a jeśli chcesz, możesz przeglądać jako gość. Zalogowanie się przy użyciu konta Microsoft spowoduje synchronizację zakładek i innych danych między urządzeniami, tak jak działa to obecnie.

Więcej rozszerzeń dla Microsoft Edge

Rozszerzenia są podstawową częścią każdego przeglądania, a nowy Edge łączy teraz to, co najlepsze z dwóch światów. W końcu można instalować rozszerzenia Microsoft Edge bezpośrednio z poziomu przeglądarki i pominąć podróż do sklepu Microsoft Windows 10.

przeglądarka

Po włączeniu przełącznika możesz także odwiedzić Google Chrome Web Store, aby zainstalować dodatkowe rozszerzenia. Jest to dobra opcja, jeśli wybrane rozszerzenie nie jest dostępne przez Microsoft. Podobnie jak w Chrome, wszystkie zainstalowane rozszerzenia pojawią się w prawym górnym rogu przeglądarki, tuż obok ikony profilu użytkownika.

Lepsza wydajność

Starym problemem związanym z Microsoft Edge jest powolna praca ze stronami internetowymi. Na szczęście wersja Chromium jest znacznie wydajniejsza. Media o dużej zawartości, takie jak YouTube, ładują się szybciej, bez zauważalnego opóźnienia w czasie ładowania lub podczas przewijania. W rzeczywistości stary Edge ma wynik 420,58 w testach Basemark 3.0., nowy Edge osiąga aż 1,183 punktów.

Microsoft Edge

Edge na Chromium również pobiera mniej energii z procesora. W testach digitaltrends z otwartymi czterema stronami internetowymi i bez żadnych rozszerzeń, stary Edge obciążał procesor z wartością 6,7 procent, tymczasem nowy zużywał tylko 0,3% procesora.

Wreszcie, ulepszona obsługa progresywnych aplikacji internetowych (PWA). Dzięki Chromium Edge możesz teraz „instalować” PWA bezpośrednio na swoim urządzeniu. Na przykład w Google Maps możesz otworzyć stronę internetową, a następnie odwiedzić „Aplikacje” z menu ustawień Edge Chromium i mieć skrót do Google Maps na pulpicie lub w menu Start. Kliknięcie go spowoduje wyświetlenie witryny w jej własnym oknie, przez co można jej używać tak samo, jak każdej innej aplikacji systemu Windows 10. Wybrane PWA podobno będą mogły być używane offline w przyszłości, ale ta zdolność nie jest jeszcze dostępna.

Więcej nowych funkcji

Oprócz dużej zmiany w interfejsie użytkownika, Microsoft stale dodaje więcej funkcji do Edge za każdym razem, gdy przeglądarka jest aktualizowana co tydzień lub codziennie. Niektóre z tych funkcji obejmują bardziej naturalne „czytanie na głos”, a także funkcje prywatności, takie jak zapobieganie śledzeniu.

W przypadku firm istnieje nawet tryb przełączania przeglądarki do „trybu Internet Explorer” w celu uzyskania lepszej zgodności ze starszymi witrynami. Inne dodane funkcje obejmują lepsze tłumaczenia z Bing Translate i tryb czytania.

Microsoft Edge na Chromium to świetna alternatywa dla Chrome

Google Chrome jest najpopularniejszą przeglądarką, ale czy najlepszą? Mam ku temu wątpliwości. Microsoft pracuje nad programem szybkim, energooszczędnym i zużywającym małą część zasobów komputera. Ponadto już w tej chwili ma on funkcje znane z konkurencyjnych rozwiązań. W przyszłości zapewne pojawi się ich znacznie więcej.

Źródło digitaltrends

Sprawdź najnowsze wpisy