Eksplorator plików to narzędzie, bez którego trudno wyobrazić sobie działanie Windows 10. Wyszukiwanie danych i zarządzanie nimi to bardzo ważny aspekt pracy w systemie. Względy wizualne nie są tu najważniejsze, a produktywność i szybkość. Pod względem prezencji, Eksplorator plików niewiele się zmienił względem tego, który był dostępny w Windows XP. Eksplorator plików, którego używamy dzisiaj w systemie Windows 10, został opracowany prawie 20 lat temu i od tego czasu nie przeszedł praktycznie żadnej metamorfozy. Nadchodzą jednak zmiany, które już teraz można wdrożyć na systemie Microsoftu.

Rozwój UWP nabiera rozpędu

Platforma UWP lub inaczej Universal Windows Platform to interfejs programowania aplikacji systemu Windows, który został opracowany przez Microsoft w celu przeniesienia wszystkich aplikacji na tę samą platformę. Zaletą utworzenia ujednoliconego interfejsu API jest to, że wszystkie aplikacje mogą być używane na wszystkich urządzeniach firmy.

Universal Windows Apps

Takie działanie oznacza, że przykładowo aplikacja działająca w Windows 10 będzie również kompatybilna z systemem mobilnym, Xbox, HoloLens, urządzeniami Surface i innymi urządzeniami IoT. W ten sposób eliminuje się konieczność ponownego pisania kodu w innym języku programowania dla każdego urządzenia.

Zobacz także: Microsoft Edge 89 ma świetne nowe funkcje!

Microsoft używa UWP do tworzenia różnych aplikacji. Jednym z opracowanych programów za pomocą UWP jest nowy Eksplorator plików, jednak nie został on jeszcze oficjalnie wydany. Kiedy to się stanie? Tego jeszcze nie wiemy, ale już teraz istnieje możliwość włączenia go na swoim systemie. Warto jednak zaznaczyć, że nowy Eksplorator plików to uniwersalna platforma Windows (UWP), która jest dostępna tylko w systemie Windows 10 v1703 lub nowszym.

Włącz Eksplorator plików w Windows 10

Jeśli chcesz wypróbować nowy Eksplorator plików w systemie Windows 10, wykonaj następujące czynności:

nowy eksplorator plików windows 10
  • Otwórz dowolne okno bieżącego Eksploratora Windows.
  • Na pasku adresu u góry wpisz następujące polecenie i naciśnij enter:

shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

Nowy Eksplorator powinien już być widoczny na Twoim ekranie.

nowy eksplorator plików windows 10

Jeżeli ta metoda Ci nie działa, możesz skorzystać z kolejnej. Polega ona na utworzeniu skrótu do nowej wersji:

eksplorator
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy puste miejsce na pulpicie i najedź kursorem myszy na „Nowy”. Menu się rozwinie. Wybierz „Skrót” z listy opcji.
  • W oknie „Utwórz skrót” skopiuj i wklej poniżej zamieszczone polecenie, a następnie kliknij przycisk Dalej.

explorer shell:AppsFolder\c5e2524a-ea46-4f67-841f-6a9465d9d515_cw5n1h2txyewy!App

  • Zmień nazwę skrótu, na jaką chcesz i kliknij OK.

Na koniec warto zauważyć, że nowego Eksploratora plików nie można aktywować na stałe, ponieważ znajduje się on nadal w fazie testowania. Gdy zamkniesz okno, klikając X w prawym górnym rogu, program w nowej wersji zostanie zamknięty, a jeśli będziesz chciał go przywołać z powrotem, będziesz musiał skorzystać z którejś z podanych metod. Mi zadziałała jedynie ta pierwsza.

Źródło: mobigyaan, tweaklibrary

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.