bezpieczeństwo iOS

Bezpieczeństwo najważniejsze – Apple wydało nowe wersje iOS i macOS

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple wydało dzisiaj mnóstwo drobnych aktualizacji swoich systemów operacyjnych. Firma wprowadziła poprawki błędów i ulepszenia wydajności w postaci iOS 14.4.1, iPadOS 14.4.1, watchOS 7.3.2 i macOS 11.2.3. Najważniejszym jednak tematem jest bezpieczeństwo. Aktualizacje można pobrać bezprzewodowo, bezpośrednio na urządzeniach. 

Zobacz także: MagSafe zamiast Lightning – to droga do iPhone bez portów

Bezpieczeństwo najważniejsze – Apple wydało nowe wersje iOS i macOS

W systemach iOS i iPadOS oznacza to przejście aplikacji Ustawienia, następnie wybranie opcji Ogólne, a potem Uaktualnienia lub oczekiwanie na automatyczną instalację aktualizacji, jeśli to ustawienie jest włączone. W watchOS aktualizację można zainstalować za pośrednictwem aplikacji Watch. Chociaż można to zrobić automatycznie, aby było szybciej możemy przeprowadzić to ręcznie, wybierając Ogólne, a następnie Uaktualnienia w aplikacji do zarządzania smartwatchem. W macOS otwieramy Preferencje systemowe, a następnie wybieramy opcję Uaktualnienia.

Aktualizacje mają niewielki charakter, o czym świadczą numery wersji i nie wprowadzają żadnych zmian w funkcjonalności. Zamiast tego każda z nich oferuje „ważne aktualizacje zabezpieczeń”, które Apple zaleca instalować wszystkim użytkownikom.

MacOS Big Sur 11.2.3 z poprawką bezpieczeństwa WebKit

To piąta aktualizacja systemu operacyjnego Big Sur, który została wprowadzony na rynek w listopadzie. ‌Wersja pojawia się dwa tygodnie po wydaniu macOS 11.2.2, aktualizacji poprawiającej błędy.

bezpieczeństwo iOS

Apple twierdzi, że 11.2.3 wprowadza ważne aktualizacje zabezpieczeń i powinien być instalowany przez wszystkich użytkowników, z dodatkowym dokumentem pomocy wyjaśniającym, że oprogramowanie eliminuje lukę w zabezpieczeniach WebKit. Firma z Cupertino przy okazji wydała również nową wersję Safari 14.0.3 dla użytkowników macOS Catalina i Mojave.

Apple wypuszcza także iOS i iPadOS 14.4.1

Zgodnie z informacjami o wydaniu, aktualizacja zawiera ważne aktualizacje zabezpieczeń i jest zalecana dla wszystkich użytkowników. Dokument wsparcia firmy Apple mówi, tak jak w przypadku oprogramowania dla komputerów, że załatano lukę bezpieczeństwa związaną z WebKit. Bezpieczeństwo w iOS jest najważniejsze.

bezpieczeństwo iOS

Apple twierdzi, że iOS 14.4.1 naprawia lukę w WebKit, silniku przeglądarki, który obsługuje Safari i przeglądarki innych firm na iOS. Firma wyjaśnia, że:

Oprogramowanie jest dostępne dla: iPhone’a 6s lub nowszego, iPada Air 2 lub nowszego, iPada mini 4 i nowszego oraz iPoda touch (7. generacji);

Zagrożenie: przetwarzanie złośliwie spreparowanej zawartości internetowej może spowodować wykonanie dowolnego kodu;

Opis: naprawiono błąd powodujący uszkodzenie zawartości pamięci przez poprawienie procedury sprawdzania poprawności;

CVE-2021-1844: Clément Lecigne z Google Threat Analysis Group, Alison Huffman z Microsoft Browser Vulnerability Research.

WatchOS 7.3.2 dla zegarków z Cupertino

To niewielka aktualizację systemu operacyjnego watchOS 7, który została wydany we wrześniu. Wersja pojawia się trzy tygodnie po wydaniu watchOS 7.3.1, aktualizacji poprawiającej błędy. Aby zainstalować nowe oprogramowanie, Apple Watch musi mieć co najmniej 50% baterii, musi być umieszczony na ładowarce i znajdować się w zasięgu iPhone’a.

Tak jak wydane dzisiaj aktualizacje dla iPhone’ów, iPadów czy komputerów Mac, nowy system skupia się na załataniu luki związanej z WebKit. 

Źródło: MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy