Złącze MagSafe, które kiedyś widzieliśmy w komputerach Apple może powrócić. Firma bada możliwość użycia poprawionej wersji jako zamiennika Lightning. To może być droga ku smartfonom bez portów. Wprowadzenie MagSafe jako sposobu na podłączenie akcesoriów do iPhone i usprawnienie ładowania bezprzewodowego skłoniło niektórych do wspomnień o poprzedniku. Oryginalne złącze wykorzystujące markę MagSafe pozwalało na bezpieczne ładowanie MacBooków.

Zobacz także: iPhone 14 Pro z dziurą w ekranie – to nie może być prawda

MagSafe zamiast Lightning – to droga do iPhone bez portów

Umożliwienie wyciągnięcia kabla zasilającego z MacBooka dzięki utrzymywaniu go w miejscu przez magnesy – to była zaleta MagSafe w komputerach. Oznaczało to mniej wypadków, w których MacBook spadał na ziemię, ciągnięty przez kabel zasilający, o który potknął się użytkownik. Odejście od złącza na korzyść USB-C skłoniło do stworzenia alternatywnych rozwiązań, ponieważ stanowiło to zagrożenie dla bezpieczeństwa. Mamy na rynku wiele rozwiązań, który naśladują główne funkcje MagSafe, ale mogą być używane we współczesnych modelach MacBooków.

iPhone MagSafe

Jednocześnie pojawiły się sugestie, że port Lightning w iPhone może być zagrożony. Plotki sugerują, że smartfon bez portów może być w drodze, a Lightning może zniknąć, aby urządzenie było bardziej odporne na wodę oraz by poprawić estetykę.  Mówi się również, że Apple pracuje nad rozwiązaniami programowymi i sprzętowymi w celu odtwarzania oprogramowania iPhone bez korzystania z tradycyjnego fizycznego połączenia kablowego. To znowu toruje drogę do projektu smartfona bez portów.

Apple ma nowy patent na ładowanie iPhone

W patencie przyznanym we wtorek przez Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych, zatytułowanym „Magnetyczne kontakty powierzchniowe”, Apple najwyraźniej przedstawia pomysł, że MagSafe może powrócić do iPhone w kolejnym wydaniu. Oryginalny port w komputerach składał się z serii płytkich szpilek umieszczonych w prostokątnej sekcji, która mieściła się we wnęce z boku MacBooka. Styki w środku wgłębienia dotykały obciążonych sprężyną kołków we wtyczce, umożliwiając przepływ prądu. Patent udoskonala koncepcję na kilka sposobów, z niektórymi większymi poprawkami. 

iPhone MagSafe

Wspólną cechą jest to, że magnesy są używane nie tylko do utrzymywania złącza na miejscu, ale także do wpływania na położenie samych styków. Zamiast wciskać kołki na miejsce siłą sprężyny, Apple sugeruje użycie magnesów do rozpoczęcia i utrzymania połączenia między stykami. Dzięki zastosowaniu pewnego punktu styku, który jest utrzymywany na miejscu we wtyczce za pomocą kombinacji siły magnetycznej i sprężyn, może on się swobodnie poruszać, pozostając nadal zamocowany. Podobnie, styki w urządzeniu odbiorczym mogą być ukształtowane w taki sposób, ab były zdolne do magnetycznego chowania się wewnątrz portu. Te same styki można wciągnąć na miejsce za pomocą siły magnetycznej, silniejszej niż ta, która pociąga styki do pozycji przechowywania.

MagSafe powróci po raz kolejny

Niektóre z zastosowanych projektów są podobne do oryginalnych złączy MagSafe. Obrazy pod koniec patentu sugerują, że koncepcja może zostać dopracowana do innej formy. W innym wariancie styk w złączu jest utrzymywany w kopułowej przewodzącej obudowie, która się nie porusza. Styk może poruszać się w obudowie i może przesyłać prąd przez obudowę w miejscu zetknięcia się z nią. Ta alternatywna konstrukcja sugeruje również, że złącze odbiorcze w urządzeniu może być dość płytkie i gładkie, zamiast używać szpilek wystających z płaskiej krawędzi. Może to pozwolić na odchylenie złącza od urządzenia, co może ułatwić jego użycie i oddzielenie.

iPhone MagSafe

Co bardziej intrygujące, obraz tej ostatniej odmiany wydaje się sugerować, że można go użyć w podstawie cienkiego urządzenia, takiego jak iPhone. Chociaż nie ma gwarancji, że Apple faktycznie będzie dążyć do takiego rozwiązania, pokazuje, że firma uznała go za możliwy dodatek do projektu smartfonów.

Źródło: Appleinsider

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)