Apple udostępniło wczoraj wieczorem kolejną wersję systemu operacyjnego macOS Big Sur. To niezwykle ważny update, przede wszystkim dla właścicieli najnowszych komputerów. Aktualizacja ma przede wszystkim zapobiec uszkodzeniom MacBooków przez niektóre urządzenia peryferyjne. Big Sur został wprowadzony na rynek w listopadzie. ‌Teraz otrzymaliśmy kolejne zmiany oznaczone numerem 11.2.2, które pojawiły się dwa tygodnie po wydaniu macOS Big Sur 11.2.1, aktualizacji poprawiającej błędy.

Zobacz także: Najlepszy, tani iPhone, którego możesz teraz kupić

Ważna aktualizacja macOS dostępna – obowiązkowa dla nowych MacBooków

Nową aktualizację ‌‌‌‌‌macOS Big Sur‌‌‌‌ 11.2.2‌ można pobrać bezpłatnie na wszystkich kwalifikujących się komputerach Mac, korzystając z sekcji Aktualizacja oprogramowania w Preferencjach systemowych

Zgodnie z uwagami do wydania, nowa wersja zapobiega uszkodzeniu modeli MacBook Pro z roku 2019 lub nowszych oraz modeli MacBook Air z roku 2020 lub nowszych po podłączeniu do nich określonych koncentratorów i stacji dokujących na USB-C innych firm. Na Reddit wielu użytkowników komputerów Mac, którzy podłączyli przez USB-C pewne urządzenia peryferyjne skarżyło się, że maszyny przestały działać. Osoby, które doświadczyły problemów korzystały z koncentratorów i doków, które nie zostały zakupione od renomowanych firm. Zgodność ze standardem USB-C jest skomplikowana, ale niektóre akcesoria spowodowały uszkodzenie urządzeń.

macOS Big Sur

Problem dotyczy nie tylko komputerów z procesorem Apple M1

Wiele skarg pochodziło od użytkowników komputerów z układem M1 Mac, ale informacje o wydaniu sugerują, że dotyczy to również innych modeli. Problem najwyraźniej dotyczy niektórych akcesoriów zasilanych przez USB-C, które nie są w pełni zgodne ze specyfikacjami zasilania USB-C. 11.2.2. patch ma nieco ponad 2 GB, a uwagi są do niego są krótkie:

Uaktualnienie macOS Big Sur 11.2.2 chroni MacBooki Pro (z 2019 roku i nowsze) oraz MacBooki Air (z 2020 roku i nowsze) przed uszkodzeniami w wyniku użycia niekompatybilnych koncentratorów i stacji dokujących z zasilanymi gniazdami USB‑C.

To wszystko, co firma z Cupertino twierdzi na temat aktualizacji. Na pewno warto jak najszybciej ją zainstalować, choć jeżeli nie używamy wymienionych w opisie akcesoriów nie musimy aż tak się spieszyć. 

MacBook Pro M1

Jak zaktualizować macOS Big Sur do wersji 11.2.2?

Przed aktualizacją komputera Mac warto wykonać kopię zapasową danych, na wypadek gdyby aktualizacja spowodowała problemy. Aby zainstalować oprogramowanie, potrzebujemy oczywiście połączenia internetowego. Ponadto komputer będzie musiał zostać ponownie uruchomiony, aby zakończyć instalację. Oto kroki.

  • Musimy kliknąć menu Apple;
  • Następnie wybrać opcję Ten Mac;
  • W wyświetlonym oknie przejść na kartę Przegląd, jeśli nie jest jeszcze otwarta;
  • Kliknij przycisk Uaktualnienia;
  • Kiedy jesteśmy gotowi do instalacji, należy kliknij przycisk Aktualizuj teraz. Instalacja zajmuje kilka minut, w zależności od połączenia internetowego.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)