ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
funkcje Microsoft edge nowości kupony

Microsoft Edge z kilkoma ważnymi nowościami i na kolejnych urządzeniach

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft Edge skończył już rok. To moja ulubiona przeglądarka, z której korzystam na wszystkich urządzeniach, na których przeglądam Internet. Microsoft sukcesywnie ją aktualizuje, dodając nowe funkcje. Nie inaczej jest tym razem.

Nowości Microsoft Edge

Pionowe zakładki

Zaledwie dwa dni temu Microsoft opublikował wpis na blogu, w którym opisuje nowości, jakie trafiły do kanału Dev. Oto i one:

  • Dodano możliwość zapisywania i automatycznego uzupełniania urodzin.
  • Dodano możliwość automatycznego wypełniania w celu odczytania danych, takich jak adresy, które zostały skopiowane do schowka, i zasugerowania ich jako potencjalnych kandydatów do autouzupełniania podczas wypełniania powiązanych pól na stronie internetowej.
  • Dodano Udostępnij do… menu w witrynach zainstalowanych jako aplikacje.
  • Zakończono wdrażanie kart pionowych.
  • Dodano politykę zarządzania, aby kontrolować czy wyświetlać zalecenia. Należy pamiętać, że aktualizacje dokumentacji lub szablonów administracyjnych mogły jeszcze nie nastąpić.
  • Dodano politykę zarządzania w celu kontrolowania pobierania zasad dotyczących chmury. Należy pamiętać, że aktualizacje dokumentacji lub szablonów administracyjnych mogą jeszcze nie być dostępne.
pionowe zakładki Microsoft Edge

Zapewne za jakiś czas funkcja trafi też do standardowej wersji przeglądarki. Jak prezentują się pionowe karty? Możecie to zobaczyć na załączonym obrazku.

Zobacz także: Oto najlepsze menedżery plików, czas porzucić Eksploratora plików Windowsa 10

Wyszukiwanie głosowe

Kolejna nowa funkcja zaczęła się pojawiać niektórym użytkownikom, którzy mają wersję Edge 87.0.664.75 lub wyższą. Chodzi o wyszukiwanie głosowe. Dzięki nowej funkcji użytkownicy mogą przeszukiwać Internet za pomocą głosu. Aby skorzystać z nowej możliwości, wystarczy kliknąć ikonę mikrofonu i mówić. Po zainicjowaniu wyszukiwania wyniki pojawią się na innej karcie. Aby aktywować funkcję można też użyć skrótu klawiaturowego Win + K.

wyszukiwanie głosowe edge

Co ciekawe funkcja ta pojawiła się na stabilnej wersji Edge, więc można jej oczekiwać już niedługo na swoim urządzeniu.

Microsoft Edge na Apple M1 i Hololens 2

MacBook Pro 2021

Microsoft wypuścił właśnie Edge na komputery Apple z procesorem M1. Niestety dostępne są one póki co tylko w kanałach Canary, Dev oraz Beta. Gigant z Redmond jednak obiecuje, że przeglądarka w pełni wykorzysta możliwości najnowszego procesora firmy z Cupertino.

Microsoft niedawno wprowadził też nową aktualizację dla niejawnych testerów, którzy używają zestawu do rzeczywistości rozszerzonej HoloLens 2. Update zawiera kilka nowych funkcji, ale oczywiście najlepszym udogodnieniem jest wprowadzenie Microsoft Edge na Chromium. Ta wersja przeglądarki to natywna aplikacja Win32 z nową warstwą adaptera UWP, która umożliwia jej działanie na urządzeniach takich jak HoloLens 2. W rezultacie w przeglądarce brakuje obecnie niektórych funkcji, takich jak dźwięk przestrzenny i drukowanie.

Niestety, nie wiadomo, czy użytkownicy oryginalnego HoloLens będą mogli korzystać z nowej przeglądarki Microsoft.

Źródło: Microsoft, windowscentral

Sprawdź najnowsze wpisy