Odkąd Microsoft wypuścił swoją nową przeglądarkę Edge opartą na silniku Chromium, zbiera laury za jej funkcjonalność. Firma regularnie wypuszcza stały strumień aktualizacji i ulepszeń. Teraz, gdy w kalendarzu mamy już 2021 rok, nic nie wskazuje na to, żeby rozwój przeglądarki miał być spowolniony. W rzeczywistości w tym roku spodziewamy się więcej nowości niż w mijającym 2020 roku.

Zobacz także: Te aplikacje znikną z Windows 10 już w tym roku! Lepiej szukaj alternatyw

Edge 88 z dużą liczbą funkcji

Co prawda dopiero mamy styczeń, ale wiemy już bardzo dużo o tym, co Microsoft zamierza udostępnić każdemu, kto będzie korzystał ze stabilnej wersji Edge 88 jeszcze w tym miesiącu. Lista potwierdzonych funkcji jest już imponująca i prawdopodobnie będzie jeszcze większa dla każdego, kto korzysta z eksperymentalnej wersji Canary.

funkcje Edge pobiera dane z innych przeglądarek
Fot. Windows Central

Edge 88 ma zostać wydany za kilka tygodni i jest to pierwsza wersja przeglądarki, która porzuciła obsługę Adobe Flash. To nie jedyna starzejąca się technologia, która znika z przeglądarki Microsoftu – starszy protokół FTP również przestanie być obsługiwany. Jeśli spróbujesz użyć Edge do otwarcia łącza FTP, zostaniesz poproszony o użycie klienta FTP.

Wiemy już co zostanie usunięte, a co z nowymi funkcjami? Oto i one:

  • Edge otrzyma nowe opcje PDF, co oznacza, że będzie można wyświetlać te pliki w widoku pojedynczej lub dwustronicowej książki,
  • Przeglądarka zyska również funkcję, z której już korzystają użytkownicy Chrome – chodzi o powiadomienie i możliwość sprawdzenia, czy któreś z zapisanych haseł nie zostało naruszone.

Zobacz także: Oto jak AppGallery spisuje się w normalnym użytkowaniu

Inne nowości Microsoft Edge

Inne nowe funkcje na horyzoncie obejmują opcję zakładki pionowej, która umieszcza pasek kart z boku ekranu, a nie u góry. Użytkownicy macOS zyskają również możliwość przełączania witryn, które uwierzytelniają się za pomocą ich profili do pracy. Z kolei użytkownicy systemów macOS i Windows będą automatycznie logowani do witryn internetowych skonfigurowanych tak, aby zezwalały na logowanie jednokrotne za pomocą kont Microsoft.

Dzięki Edge 88 będzie można również zresetować dane synchronizacji przeglądarki z poziomu programu. Po drodze pojawią się też ważne ulepszenia wydajności. Każdy, kto często ma otwartą dużą liczbę kart, wie, jak może to znacznie spowolnić działanie. Aby temu przeciwdziałać, Microsoft wprowadzi opcję uśpienia kart, która zmniejszy wykorzystanie zasobów systemowych przez karty działające w tle.

Przeglądarka już teraz ma wiele funkcji

Microsoft edge kupony

Wyżej wymienione nowości to tylko namiastka tego, co zmierza do przeglądarki w styczniu i lutym, nie mówiąc o kolejnych miesiącach. Warto pamiętać, że w ciągu roku od debiutu, przeglądarka wzbogaciła się o naprawdę wiele nowych funkcji. Możemy do nich zaliczyć np. możliwość łatwego uzyskania kuponów podczas zakupów, porównywarkę cen czy zaawansowane ustawienia prywatności. Do tego synchronizacja między urządzeniami działa naprawdę bardzo dobrze. Zdecydowanie polecam tę przeglądarkę.

Źródło: techradar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.