Myślisz, że wiesz wszystko o iOS 14 i funkcjach, które pojawiły się w systemie? Mimo premiery w połowie września większość z nas poznaje nowości bardzo pobieżnie. Apple mogło poświęcić tylko tyle czasu na prezentacji, żeby omówić najważniejsze elementy. A co z resztą? Możesz poznać inne opcje samemu, lub za pomocą strony internetowej firmy z Cupertino. Po pewnym czasie większość z nas o tym zapomni… i po prostu używa dalej smartfona. Nie zmienia to jednak faktu, że poza nowym sposobem interakcji w postaci widżetów, iOS 14 ma świetne ukryte funkcje, które warto poznać.

Zobacz także: Apple Music też ma podsumowanie roku. Jak je zobaczyć?

Ukryte funkcje iOS 14 – stuknięcie w tył

Jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu, uruchomić aplikację lub wykonać inną często używaną czynność, iOS 14 wprowadza nowy skrót oparty na gestach, który może zaoszczędzić czas. Funkcja Stuknięcie w tył umożliwia wykonanie zaprogramowanej czynności poprzez dwukrotne lub potrójne stuknięcie w tył telefonu.

Funkcje iOS 14

Możemy robić zrzuty ekranu lub uruchamiać określone aplikacje, dotykając tylnego panelu. Możesz nawet użyć opcji, aby wywołać skrót, który utworzyłeś za pomocą wbudowanych narzędzi dostępnych w systemie.

Tłumaczenie stron internetowych w Safari

Mówiąc o macOS Big Sur, Apple ogłosiło, że w Safari pojawi się funkcja, która od dawna jest jedną z największych zalet Chrome – Safari będzie mogło automatycznie tłumaczyć strony internetowe. Nie będzie ona ograniczona do komputerów stacjonarnych – mobilna wersja przeglądarki wbudowana w iOS 14 zawiera również tłumaczenie stron internetowych.

Na razie umiejętności tłumaczenia Safari są nieco ograniczone. Apple uważa, że przeglądarka internetowa tłumaczy strony w języku hiszpańskim, chińskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim lub brazylijskim portugalskim.

Rozpoznawanie dźwięku

iOS 14 jest wyposażony w ulepszenia dostępności, ale naprawdę imponujące jest rozpoznawanie dźwięku. Dzięki tej funkcji iPhone może nasłuchiwać określonych dźwięków, czy to płaczącego dziecka, dzwonka do drzwi czy alarmu przeciwpożarowego i ostrzegać Cię za pomocą powiadomienia na ekranie. Jest to funkcja zaprojektowana, aby pomóc osobom z problemami ze słuchem, które w innym przypadku mogłyby przeoczyć alerty dźwiękowe.

Funkcje iOS 14

Wygląda na to, że funkcja jest stanie nasłuchiwać różne rodzaje alarmów, zwierząt domowych, czy czynności, takich jak bieżąca woda lub pukanie do drzwi, ale także pewne odgłosy ludzi.

Inne ciekawe funkcje iOS 14

Rozpoznawanie dźwięku wydaje się być najciekawszą zmianą dostępności, jaką Apple wprowadza w iOS 14, ale nie jest to jedyna zmiana. Nowa funkcja dostosowywania słuchawek ma na celu wzmocnienie cichych dźwięków i dostosowanie częstotliwości, aby pomóc lepiej słyszeć muzykę, filmy, rozmowy i podcasty. Jeśli masz słuchawki douszne AirPods Pro, funkcja ta obsługuje tryb, który wzmacnia ciche głosy.

Apple nie ignoruje ARKit 4

iOS 14 zawiera nową wersję platformy ARKit, czyli narzędzi programistycznych do tworzenia aplikacji rozszerzonej rzeczywistości. Wprowadza zmiany, takie jak możliwość umieszczania na wirtualnych obiektach i rozszerzania śledzenia twarzy dla dowolnego telefonu z układem A12 Bionic lub nowszym. Nowa funkcja zakotwiczeń lokalizacji pozwoli programistom umieszczać elementy AR w określonych współrzędnych, umożliwiając wyświetlanie ich w określonych miejscach w prawdziwym świecie. Wszystkie te zmiany zależą od deweloperów wykorzystujących nowe narzędzia od spółki z Cupertino, dlatego na ich efekty czekamy.

Funkcje iOS 14

Pogoda prawie, jak Dark Sky

Apple kupiło Dark Sky na początku tego roku, a iOS 14 czerpie korzyści z posiadania tej dobrze znanej aplikacji pogodowej. Wbudowana aplikacja Pogoda zawiera wykres minuta po minucie, który pokazuje, ile deszczu lub śniegu można spodziewać się w ciągu następnej godziny, przynajmniej jeśli używasz jej w Stanach Zjednoczonych. Mamy też ostrzeżenia o trudnych warunkach pogodowych, takich jak tornada i powodzie w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Europie, Kanadzie i Australii.

Inne ulepszenia obejmują wielodniowe prognozy opadów, pokazujące prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu w najbliższej przyszłości, a także lepsze wskazania, kiedy temperatura gwałtownie wzrośnie lub spadnie z dnia na dzień.

Autouzupełnianie kontaktów

Klawiatura iOS 14 otrzymała ciekawą funkcję oszczędzającą czas, która również nie poświęci naszej prywatności. Możemy wpisywać nazwy kontaktów w aplikacjach innych firm, a funkcja autouzupełniania klawiatury zasugeruje numery telefonów, adresy e-mail lub adresy fizyczne, jeśli pole tego zażąda. Wszystko to dzieje się na iPhone bez aplikacji innej firmy uzyskującej dostęp do kontaktów.

Źródło: Tom’s Guide

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)