ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ceny Apple

Oto nowe MacBooki z procesorem M1 – Apple zmiotło konkurencję

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Po wielu miesiącach planów i plotek Apple zaprezentowało dziś pierwszy, własny procesor dla komputerów – nazwany M1. Podczas prezentacji najważniejsze osoby w firmie szczegółowo pokazały możliwości nowego układu, a są one imponujące. Na pierwsze testy nowych maszyn poczekamy, ale niedługo. W sprzedaży nowe MacBooki znajdą się za tydzień. Przy okazji ogłoszono, że stworzony między innymi z myślą o nowej serii urządzeń system macOS Big Sur dostępny będzie dla wszystkich od 12 listopada

Zobacz także: Rozczarowania nie będzie – iPhone 13 Pro z masą ciekawych rozwiązań

Nowe MacBooki – Apple przedstawia procesor M1

Apple ogłosiło dziś pierwszy, stworzony przez siebie procesor dla komputerów Mac, nazwany M1. Układ jest zoptymalizowany pod kątem urządzeń, w których priorytetem są małe rozmiary i wydajność energetyczna. Nowe MacBooki znakomicie go uzupełniają.

Nowe MacBooki

M1 to ośmiordzeniowy procesor z czterema wysokowydajnymi rdzeniami, a Apple nazywa je „najszybszymi rdzeniami procesora na świecie”. Pozostałe cztery rdzenie to rdzenie o wysokiej wydajności, które zużywają jedną dziesiątą mocy, a jednocześnie zapewniają wysoką moc. Apple twierdzi, że M1 zapewnia niedostępną dla innych wydajność na wat. 5-nanometrowy chip M1 obsługuje Thunderbolt i USB 4.

M1 jest wyposażony w zintegrowaną grafikę z GPU zawierającą do ośmiu rdzeni, a spółka twierdzi, że zawiera on najszybszą zintegrowaną grafikę na świecie. Chip zawiera również sześciordzeniowy silnik neuronowy, który może przetwarzać 11 bilionów operacji na sekundę, a także otrzymał Secure Enclave.

MacBook Air pierwszym komputerem z chipem Apple

Nowy MacBook Air to pierwszy komputer Mac z procesorem Apple, znanym od dziś jako M1. Maszyna jest do 3,5x szybsza niż wersja poprzedniej generacji i zapewnia do 5x wyższą wydajność grafiki. Najważniejsze cechy:

Nowe MacBooki
  • Zaprojektowany przez Apple układ M1 z 8-rdzeniowym procesorem i 8-rdzeniowym procesorem graficznym;
  • Konstrukcja bez wentylatora
  • Do 3,5x szybszy procesor, do 5x szybsza grafika i do 2x szybszy dysk SSD;
  • Nawet 9x szybsze uczenie maszynowe;
  • 13-calowy wyświetlacz Retina z obsługą technologii True Tone i szerokiej gamy kolorów P3;
  • Do 2 TB pamięci masowej SSD i do 16 GB RAM;
  • Do 18 godzin pracy na baterii;
  • Dwa porty Thunderbolt 3/USB4;
  • Klawiatura Magic Keyboard, gładzik Force Touch i Touch ID;
  • Wi-Fi 6.

Cena komputera w Stanach Zjednoczonych wynosi tyle samo, co modelu poprzedniego, czyli $999. W naszym kraju nastąpiła jednak niewielka podwyżka z 4999 złotych do 5199 zł za podstawową wersję z dyskiem 512 GB .

Nowe MacBooki

Mac mini wiecznie żywy – teraz z układem M1

Kolejny, nowy komputer to Mac mini. On także zyskał nowy procesor, ale ten debiut jest sporą niespodzianką. Nie jest to przecież urządzenie które namiesza na rynku, mimo stosunkowo niskiej ceny zaczynającej się od 3699 złotych.

Nowe MacBooki

8-rdzeniowy procesor Maca mini zapewnia wyższą wydajność niż poprzednia generacja. Apple twierdzi, że ‌Mac mini‌ z M1 jest w stanie kompilować kod w Xcode do trzech razy szybciej, czy grać w wymagającą graficznie grę z czterokrotnie wyższą liczbą klatek na sekundę i renderować złożoną oś czasu w Final Cut Pro do sześć razy szybciej. Nowy komputer jest również wyposażony w zaawansowaną konstrukcję termiczną, która utrzymuje wydajność, zapewniając chłodzenie i ciszę. Obsługuje maksymalnie dwa podłączone ekrany i wyposażono go Wi-Fi 6, zapewniając szybszą łączność bezprzewodową. Kupując Maca mini nie zapomnijcie o monitorze i myszce.

Nowy MacBook Pro z niesamowitym czasem pracy na baterii

Nowy 13-calowy MacBook Pro z chipem Apple M1, zastępuje poprzednie modele z układami Intel x86. Apple zachowało tę samą cenę 1299 USD za notebook, ale w Polsce wzrosła ona z 6499 złotych do 6699 złotych. Co ciekawe mocniejsze opcje z procesorami Intela w tym przypadku zostały w ofercie.

Nowe MacBooki

8-rdzeniowy procesor zapewnia do 2,8x wyższą wydajność w porównaniu z poprzednim 13-calowym MacBookiem Pro. Maszyna oferuje do 20 godzin odtwarzania wideo na jednym ładowaniu, dwa razy więcej niż poprzednio. Apple twierdzi, że 13-calowy MacBook Pro wypada niezwykle korzystnie w porównaniu z laptopami z systemem Windows w swojej klasie, oferując do 3 razy lepszą wydajność. Czip M1 wprowadza również silnik neuronowy do szybkich obliczeń maszynowych. Apple nazwało go najszybszym na świecie kompaktowym profesjonalnym notebookiem do zadań ML.

Mamy jeszcze kilka usprawnień. Tim Cook i spółka dodali mikrofony o „studyjnej jakości” i zmodernizowali kamerę internetową poprzez ulepszenie procesora sygnału obrazu. Nowa wersja jest również wyposażona w dwa porty USB-C, które obsługują USB 4 i Thunderbolt 4, umożliwiając komputerowi sterowanie ekranem Pro Display XDR w pełnej rozdzielczości. Wygląda jednak na to, że komputer będzie dostępny tylko z 8 lub 16 GB RAM.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Sprawdź najnowsze wpisy