Dzisiaj wieczorem Apple zaprezentuje pierwszy komputer wyposażony w oparty na ARM procesor serii „A”. Jak twierdzą analitycy ta zmiana, która wkrótce obejmie wszystkie pozostałe modele doprowadzi do stworzenia nowej linii urządzeń. Tańsze MacBooki staną się faktem. 

Zobacz także: Rozczarowania nie będzie – iPhone 13 Pro z masą ciekawych rozwiązań

Własne procesory Apple to tańsze MacBooki

JP Morgan spodziewa się, że pierwszy komputer firmy z układem „A” napędzi proces innowacji, spowoduje obniżenie kosztów materiałów i prawdopodobnie doprowadzi do stworzenia bardziej zróżnicowanej cenowo linii urządzeń Mac.

Tańsze MacBooki

W notatce dla inwestorów, którą zobaczył serwis AppleInsider, analityk Samik Chatterjee uważa, że ​​najważniejszym ogłoszeniem podczas imprezy 10 listopada będzie co najmniej jeden nowy model wyposażony w chip stworzony w Cupertino. To urządzenie oficjalnie rozpocznie trwające dwa lata przejście własne procesory, powiedział Chatterjee. Ostatecznie pozwoli to firmie wykorzystać zyski, które osiągnięto dzięki własnym, zastrzeżonym układom.

Wraz z przejściem na własne możliwości, Apple chce odzyskać kontrolę nad tempem rozwoju technologii układów scalonych i stworzyć wspólną architekturę dla wszystkich produktów, ułatwiając programistom pisanie i optymalizację aplikacji dla ekosystemu produktów .

Tańsze MacBooki oznaczają wieloletni wzrost dla Apple

Co to oznacza dla rynku i konsumentów? Niższy koszt materiałów produktów z nowym chipem może prowadzić do urządzeń Mac o niższej cenie, skierowanych na szerszy rynek, do nieco innych odbiorców. Mówiąc dokładniej, analityk twierdzi, że Apple może wypuścić komputer z ceną między MacBookiem Pro i MacBookiem Air.

Analityk szacuje, że sprzedaż nowej serii modeli może wynieść od 10 do 15 milionów sztuk, przy początkowej średniej cenie sprzedaży (ASP) $1000. Oznacza to dla Apple wieloletni wzrost na słabym obecnie rynku komputerów osobistych.

Tańsze MacBooki

Oprócz wzrostu mocy obliczeniowej i wydajności, przejście na zastrzeżony układ  może również pozwolić firmie na przyspieszenie tempa innowacji technologicznych, gdyż uzyska kontrolę nad planem projektowania układów. Intel, z którego Apple korzystało od 15 lat, miał opóźnienia w swojej mapie drogowej w ostatnich latach.

Tańsze MacBooki zapewnią drogę do rozwoju dzięki rozszerzonej ofercie

Podsumowując, wewnętrznie zaprojektowany chipset może doprowadzić do obniżenia kosztów o około $75 poprzez „bezpośrednie zaangażowanie” partnerów, takich jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC). Może to być niezwykle ważne dla przyszłego rozwoju komputerów z Cupertino, ponieważ średnia cena wynosi około $1400, czyli trochę więcej niż u konkurencji. Tańsze MacBooki mogą zapewnić drogę do rozwoju dzięki rozszerzonej ofercie.

Tim Cook i spółka w ostatnich latach odbudowali pozycję iPada, między innymi dzięki premierze taniego modelu, który w obecnej wersji kosztuje u nas od 1599 złotych. Tablety firmy są niezwykle popularne i dominują na rynku. Oferta jest niezwykle szeroka i zaspokaja najróżniejsze grupy nabywców. To samo w tym roku zrobiono ze smartfonami, wraz z premierą budżetowego iPhone SE. Dzięki tym produktom firma oferuje nowoczesne podzespoły z sprawdzonej formie i niskie cenie. Teraz czekamy na podobny ruch w sektorze komputerów.

Oprócz zapowiedzi dotyczących komputerów Mac, JP Morgan prognozuje również, że Apple może wydać produkty, takie jak nowe akcesorium śledzące Bluetooth i Ultra Wideband zwane obecnie AirTag.

Źródło: Appleinsider

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)