Qualcomm to obecny lider w branży procesorów mobilnych. W ofercie firmy można znaleźć wiele fenomenalnych układów, które są wykorzystywane w popularnych smartfonach i tabletach. Dziś do portfolio producenta dołączył Snapdragon 750G – procesor stworzony z myślą o średniej półce. To naprawdę dobry podzespół, który może zdobyć niemałe zainteresowanie. Sprawdźmy, co oferuje.

Premiera Snapdragona 750G – oto specyfikacja nowego układu Qualcomma

Qualcomm Snapdragon 750G

Qualcomm właśnie wypełnił lukę pomiędzy Snapdragonem 730G i Snapdragonem 765G. Snapdragon 750G to procesor wykonany w 8-nanometrowym procesie technologicznym i składający się z ośmiu rdzeni: dwóch Cortexów-A77 o maksymalnym taktowaniu na poziomie 2,2 GHz i sześciu Cortexów-A55 (1,8 GHz). To duży krok naprzód w stosunku do Snapdragona 730G, od którego najnowszy układ jest wydajniejszy o całe 20%. Jeśli zaś chodzi o GPU, to Snapdragona 750G wyposażono w Adreno 619. Jak nietrudno się domyślić, także i na tej płaszczyźnie można zanotować wzrost w odniesieniu do Snapdragona 730G, choć tym razem tylko o 10%.

Zobacz także: 1 gra za 360 zł czy prawie 250 za 480 zł rocznie? Strategia Microsoftu, która może pokonać Sony

Jak na końcówkę 2020 roku przystało, procesor dostał modem 5G (Snapdragon X52), mmWave i sub-6. Maksymalna prędkość pobierania to tutaj aż 3,7 GB/s, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Podzespół może się też pochwalić tłumieniem szumów wspomaganym przez sztuczną inteligencję, co przyda się szczególnie w przypadku, gdy rozmawiamy z kimś przez telefon w dość głośnym pomieszczeniu. Qualcomm zapewnia, że rozwiązanie może nawet wytłumić dźwięki syren strażackich do takiego poziomu, by rozmówca po drugiej stronie w ogóle ich nie słyszał.

Wracając do bardziej technicznych aspektów, Snapdragon 750G pozwala na nagrywanie w 4K z HDR10 i 4K z efektem bokeh. Niestety jeśli chodzi o przetwarzanie wideo w slow-motion, to maksimum dla tego układu jest 240 FPS-ów i rozdzielczość 720p. Nowy Snapdragon wspiera też wyświetlacze o częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz i rozdzielczości 1080p+. Ponadto procesor obsługuje szybkie ładowanie Quick Charge 4+, Bluetooth 5.1 i Wi-Fi 6, jeśli zostanie sparowany z podsystemem Qualcomm FastConnect 6200. Szkoda, że Qualcomm nie pokusił się o wsparcie dla najnowszego Quick Charge 5, ale cóż – wszystkiego mieć nie można.

Kiedy Snapdragon 750G trafi do smartfonów?

Snapdragon 750G z pewnością nie będzie „martwym” procesorem, którego nikt nie ruszy. Chęć wykorzystania tego układu zadeklarowało już Xiaomi, które wypuści na rynek pierwszy zasilany przez niego smartfon. Sprzęt ma zadebiutować jeszcze w tym roku, a wierząc plotkom, będzie to kolejny reprezentant serii Mi 10, oferowany w cenie niższej niż 300 dolarów (ok. 1150 złotych). Jeśli chodzi o innych producentów, to na razie nic nie wiadomo. Niemniej jednak premiera Snapdragona 750G dopiero się odbyła, więc nie można oczekiwać, że wszyscy od razu się wypowiedzą. Co ciekawe, najnowszy układ jest kompatybilny pinowo i programowo ze Snapdragonem 690, co znacznie ułatwi życie producentom.

Źródło: GSMArena, XDA-Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.