Safari 14 jest jednym z najważniejszych elementów macOS Big Sur. Nowy system dla komputerów Mac wprowadza bardzo mocno odświeżony design oraz nowe funkcje, takie jak raporty prywatności, wbudowany tłumacz i obsługę wideo 4K HDR. Mimo tego, że system nie jest jeszcze dostępny, Apple udostępniło Safari 14 jako samodzielną aktualizację z niektórymi nowymi funkcjami dla komputerów z oprogramowaniem macOS Catalina i Mojave. Użytkownicy mogą teraz zaktualizować przeglądarkę do wersji 14 i skorzystać z niektórych zmian, które będą dostępne jeszcze w tym roku w całkowicie nowej wersji software.

Zobacz także: iPad Air 4 kontra Pro – jakie są róznice między tabletami Apple?

Safari 14 dla macOS to cała masa zmian

Jedną ze zmian dostępnych dla wszystkich użytkowników komputerów Mac z Safari 14 jest przeprojektowany ekran startowy, który zawiera sugestie dotyczące witryn internetowych i nowe tapety. Firma z Cupertino dodała również więcej kontroli prywatności, a użytkownicy mogą teraz sprawdzać wszystkie elementy śledzące w każdej odwiedzanej witrynie, a także szczegółowe raporty dotyczące prywatności.

Koniec obsługi Adobe Flash Player w Safari 14

Wprowadzono także ulepszenia bezpieczeństwa i koniec obsługi Adobe Flash Player, który został oficjalnie wycofany. Jednak funkcje takie jak obsługa wideo 4K HDR i wbudowany tłumacz wymagają systemu macOS Big Sur. Z tego względu musimy na nie jeszcze trochę poczekać. 

Użytkownicy mogą pobrać i zainstalować przeglądarkę Safari 14 w systemie macOS za pośrednictwem menu Ten Mac. Następnie musimy wybrać Uaktualnienia.

Nowości w Safari 14 dla macOS

Jednym z kluczowych ulepszeń wprowadzonych w najnowszej wersji Safari jest zmienione zarządzanie kartami. Same zakładki zostały przeprojektowane, aby zajmowały mniej miejsca, domyślnie wyświetlają ikony ulubionych witryn i wyświetlają podgląd każdej karty, najeżdżając na nie kursorem myszy. Dostępna jest nowa strona początkowa, którą można dostosować za pomocą własnego tła i łączy, a także raport dotyczący prywatności, który wyróżnia wszystkie elementy śledzące między witrynami blokowane przez przeglądarkę. Niektóre nowe funkcje Safari wymagają do działania systemu macOS Big Sur i nie są dostępne.

Safari 14 macOS

Oto, co firma Tima Cooka mówi na temat tej niezwykle ważnej aktualizacji przeglądarki internetowej:

Wczoraj ukazała się część aktualizacji systemu operacyjnego Apple, w tym iOS 14 dla iPhone’ów, iPadOS 14 dla iPadów, tvOS 14 dla Apple TV i watchOS 7 dla Apple Watch. Nadal masz trochę więcej czasu, zanim zaktualizujesz komputer Mac, ale przynajmniej możesz teraz pobrać nową przeglądarkę.

Safari 14.0 wprowadza nowe funkcje, jeszcze szybszą wydajność i ulepszone zabezpieczenia.

       • Nowy wygląd paska z kartami pozwala pokazać na ekranie więcej kart i domyślnie wyświetla ikony ulubionych;

       • Personalizowanie strony początkowej umożliwia ustawienie obrazu tła i dodanie nowych sekcji

       • Raport ochrony prywatności pokazuje trackery śledzące poza witryną, które są blokowane przez funkcję Intelligent Tracking Prevention;

       • Usuwa obsługę Adobe Flash w celu zwiększenia ochrony.

Kiedy doczekamy się oficjalnego wydania macOS Big Sur? Tego Apple jeszcze nie powiedziało.

Źródło: The Verge, 9to5mac

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Mariusz Nowak

    Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)