Aplikacja Wiadomości zadebiutowała na komputerach Mac kilka lat temu i zastąpiła komunikator iChat. Program jest bardzo zbliżony do wersji z systemu iOS i w teorii powinen umożliwiać to samo co pierwowzór. Jednak pozostawał daleko w tyle za odpowiednikiem na iPhone’a czy iPada. Dobrze nadawał się do odbierania wiadomości tekstowych na komputerze, bez sięgania po smartfon w domu, ale brakuje mu wielu funkcji i efektów co chwila dodawanych w mobilnym odpowiedniku. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Wiadomości na macOS mogą jednak nadrobić zaległości. 

Zobacz także: Ciesz się maską na twarzy – Apple zmienia działanie Face ID w iOS 13.5

Wiadomości na macOS lepsze dzięki aplikacji na iOS

Serwis 9to5Mac odkrył wskazówki dotyczące odnowionej aplikacji Wiadomości dla macOS w kodzie iOS 14. Ten co chwila dostarcza nam bardzo ciekawych informacji na temat nowych produktów i oprogramowania firmy z Cupertino. Nowa wersja oparta jest na „Projekcie Catalyst”, czyli skutecznie odzwierciedla to, co widzimy w systemach iOS i iPadOS. Temat wspólnych aplikacji dla iOS i macOS pojawił‚ się po raz pierwszy w 2018 roku. Nazwano go wtedy „Project Marzipan”. W kolejnej odsłonie, wdrożenie miało polegać na przeniesieniu na komputery Apple, programów z iPada. 

Nowa aplikacja Wiadomości w kolejnej odsłonie macOS

Nie ma jednoznacznych wskazówek, kiedy pojawi się aktualizacja wiadomości, choć prawie pewnym wydaje się debiut wraz z kolejną wersją systemu macOS, na WWDC w czerwcu. Gotowe oprogramowanie dotrze do użytkowników jesienią.

Może to również sugerować bardzo gruntowne przemyślenie systemu macOS. Do tej pory aplikacje „Catalyst” w macOS były racze mało istotne, bo do takich należą Podcasty, Giełda czy Dyktafon. Wiadomości są znacznie ważniejsze i sugerują, że firma Tima Cooka może chcieć użyć „Catalyst” do ponownego wykonania innych aplikacji macOS, które mogłyby korzystać z parytetu w stosunku do ich mobilnych odpowiedników.

Apple pracuje od dawna nad przeniesieniem aplikacji z iOS na macOS, ale efekty nie powalają

„Catalyst” odnosi się do platformy Apple zaprezentowanej na WWDC w 2018 roku. Projekt ma ułatwić przeniesienie aplikacji iOS na komputery Mac. Prace nad aplikacjami Wiadomości, Giełda, Notatki głosowe i Dom zostały zakończone. Ale to sugeruje, że trwają również prace nad dwoma kolejnymi aplikacjami. Spekulacje na temat programu do wiadomości tekstowych pojawiły się już rok temu. Wtedy wydawało się, że efekt końcowy zobaczymy w macOS Catalina. Apple jednak zmieniło zdanie. Kolejnym, niezwykle ciekawym programem, który mieliśmy zobaczyć w 2019 roku były Skróty. Najnowsze informacje sugerują, że one także znajdą się w macOS 10.16, który zostanie pokazany za kilka tygodni.

Idea, którą Tim Cook i spółka zademonstrowali dwa lata temu była niesamowita. A na końcu tej drogi zadowoleni mieli być użytkownicy, deweloperzy i Apple. Chyba nikt nie podejrzewał, że będzie ona jednak tak wyboista. Po dwóch latach, mimo szumnych zapowiedzi, w systemie macOS mamy dostępnych kilka najmniej istotnych aplikacji z iPhone’a. Pewnie programy typu Giełda czy Podcasty zostały wybrane celowo na próbę, ale nie widać zapowiadanej rewolucji, a cały proces będzie na pewno trwał latami. 

Źródło: Cult of Mac, Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)