Windows 10 to najpopularniejszy system na komputery stacjonarne. To się nie zmieni przez najbliższych kilka lat, ponieważ jedynym godnym konkurentem jest tu macOS, którego udział w rynku nie stanowi zagrożenia dla platformy Microsoftu. Z uwagi na monopolistyczny charakter Windowsa, użytkownicy często są skazani na niedogodności tego systemu. Jedną z nich jest niemożliwość usunięcia kilku programów. Microsoft tłumaczy, dlaczego niektóre aplikacje Windows 10 są „nieusuwalne”.

Preinstalowane aplikacje Windows 10

Niezależnie od tego, czy kupisz urządzenie Surface, czy zbudujesz własny komputer stacjonarny, instalacja systemu Windows 10 nadal będzie zawierać kilka preinstalowanych aplikacji.

Aplikacje Windows 10 nowe menu start - przed

Platforma Microsoftu jest dostarczana z wieloma programami, których użytkownicy normalnie nie mogą odinstalować, chyba że używają PowerShell lub aplikacji innej firmy, która zapewnia większą kontrolę nad systemem operacyjnym.

W ciągu ostatnich kilku lat gigant z Redmond dodał więcej aplikacji do listy programów, których nie można odinstalować z systemu. Po ostatnich aktualizacjach funkcji możesz pozbyć się większości zbędnych preinstalowanych aplikacji, których nigdy nie używasz i jest to tak proste, jak naciśnięcie prawego przycisku myszy na ikonie aplikacji i kliknięcie „Odinstaluj”. Możesz nawet odinstalować program Paint i Notatnik. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. Przykładowo nie można odinstalować nowych aplikacji podstawowych, takich jak: Twój telefon i Microsoft Edge.

Zobacz także: Edge chce być pierwszy na rynku przeglądarek – musi najpierw przegonić Chrome od Google

Blokada usuwania aplikacji

Po ostatniej aktualizacji systemu Windows 10 Microsoft wyjaśnił, że usunął opcję odinstalowania przeglądarki Chromium. Zatem jeśli ją zainstalujesz, nie będziesz mógł jej odinstalować, chyba że skorzystasz z narzędzia PowerShell (co powinni robić tylko zaawansowani użytkownicy).

W wielu dokumentach pomocy Microsoft wyjaśnił, że niektórych aplikacji nie można usunąć, ponieważ problem jest bardziej złożony, niż się początkowo wydaje. Chodzi o to, że aplikacje współdziałają ze sobą i z systemem Microsoft.

Microsoft Edge

Na przykład programy preinstalowane w Windows 10 mogą być powiązane z „czymś innym” w platformie. W jednym dokumencie pomocy, który został po cichu zaktualizowany w weekend, Microsoft stwierdził, że Edge oparty na Chromium jest istotnym składnikiem systemu operacyjnego i jest używany do obsługi aplikacji opartych na interfejsie internetowym, takich jak bramki płatności lub logowania.

„… Ponieważ system Windows obsługuje aplikacje, które opierają się na platformie internetowej, nasza domyślna przeglądarka internetowa jest istotnym składnikiem systemu operacyjnego i nie można jej odinstalować”.

– czytamy w nowej dokumentacji pomocy technicznej firmy Microsoft, która została ponownie zaktualizowana po tym, jak użytkownicy zauważyli, że Edge nie może zostać usunięty.

Logiczne tłumaczenie Microsoftu

Wyżej zamieszczone oświadczenie wydaje się być logiczne i przemawia do mojej wyobraźni. Przykładowo, gdyby użytkownik miał używać Microsoft Store bez platformy internetowej w systemie Windows 10, to gdzie hiperłącza zawarte w opisach programów by przekierowywały korzystającego bez domyślnie zainstalowanej przeglądarki?

Twój telefon Microsoft

Podobnie w innym dokumencie pomocy Microsoft zauważył, że nie można odinstalować aplikacji Twój telefon, ponieważ jest ona głęboko zintegrowana z systemem Windows, aby „uwidocznić wiele środowisk na różnych urządzeniach”.

„Aby stworzyć więcej takich doświadczeń między telefonami, komputerami i innymi urządzeniami, aplikacji nie można odinstalować” – zauważa Microsoft.

Oczywiście możesz usunąć aplikację Twój telefon za pomocą polecenia PowerShell, ale utracisz również połączenie z telefonem w systemie Windows 10, co chyba nie jest pożądane. Żadne podłączone urządzenia i usługi, których możesz używać z aplikacją Twój telefon, nie będą działać

Mówiąc najprościej, Microsoft Edge, aplikacja Twój telefon i niektóre inne aplikacje są powiązane z „czymś innym” w systemie Windows 10. Jeśli zostaną usunięte, mogą powodować problemy w innym miejscu na urządzeniu.

Źródło: Microsoft, windowslatest

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.