ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iOS 14 iPadOS macOS

Apple otwiera iOS 14, iPadOS i macOS – to będzie rewolucja

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Chyba nikt nie uważa, że Apple to bardzo otwarta na pomysły spółek trzecich firma. Jednak czas pokazuje, że spółka z Cupertino zmienia swoje podejście. Już jesienią nowe bramy do zasobów Apple zostaną otwarte poprzez nowe wersje systemów operacyjnych – iOS 14, iPadOS 14 i macOS Big SurApple pozwoli większej liczbie urządzeń zewnętrznych i obcemu oprogramowaniu współpracować z własną technologią, to z kolei wzmocni ekosystem Apple. Oto pięć obszarów, w jakich Apple pozwoli zewnętrznym podmiotom na wejście do swoich platform.

Zobacz także: Siri zmądrzeje w iOS 14 – czy wkrótce przemówi po polsku?

Apple otwiera iOS14, iPadOS i macOS – 5 obszarów

Safari WebExtensions API na macOS

Obecnie rozszerzenia Safari są tworzone przy użyciu własnych, zastrzeżonych narzędzi Apple. Są instalowane za pośrednictwem Mac App Store. Możesz przejść do listy z Safari lub bezpośrednich linków internetowych, ale przeglądanie w poszukiwaniu świetnych rozszerzeń jest trudne.

iPad Pro 2018 recenzja

W macOS Big Sur, Apple doda obsługę interfejsu API WebExtensions (metoda programowania dla różnych przeglądarek), która jest obecnie używana przez przeglądarkę Firefox i jest bardzo podobna do interfejsu programisty dla rozszerzeń Chrome. Oznacza to, że większość dodatków Firefoksa i wiele rozszerzeń Chrome będzie bardzo łatwo wprowadzić do Safari. Jednak w przeciwieństwie do wyżej wymienionych przeglądarek, Safari umożliwi określenie stron, do których rozszerzenie może uzyskać dostęp.

Może to spowodować zalew nowych świetnych rozszerzeń dla programu, dlatego Apple tworzy specjalną kategorię w Mac App Store. Przeglądanie i odkrywanie nowych rozszerzeń powinno stać się wkrótce znacznie lepszym doświadczeniem.

Domyślna poczta e-mail i przeglądarka na iPhonie i iPadzie

Do tej pory nie można ustawić domyślnych aplikacji na iPhonie lub iPadzie. Chociaż Apple wciąż ma przed sobą długą drogę, aby naprawdę otworzyć iOS lub iPadOS na inne podmioty, zastępując aplikacje Apple innymi, to robi duży krok naprzód, umożliwiając ustawienie domyślnych aplikacji do obsługi poczty e-mail i przeglądarki internetowej.

Po kliknięciu jakiegokolwiek linka, dziś otwiera się tylko Safari. W iOS 14 można zainstalować Firefox lub Chrome i domyślnie otwierać linki w wybranej przeglądarce. Warto zauważyć, że w systemach iOS i iPadOS przeglądarki innych firm nadal używają silnika renderowania stron Safari ze względów bezpieczeństwa.

Tworzenie wiadomości w Gmail
Fot. Stary wygląd po lewej / nowy po prawej

To samo dotyczy kliknięcia adresu e-mail, aby wysłać wiadomość do jednego z kontaktów – proces ten zawsze otwiera aplikację Mail, nawet jeśli masz zainstalowane inne programy do obsługi poczty. W iOS i iPadOS 14 możesz zmienić domyślną aplikację na Gmail, Outlook, Spark lub dowolną inną.

Cynicy stwierdzą, że taka nowość nadejdzie w samą porę, aby zapobiec dochodzeniom antymonopolowym przeciwko Apple zarówno w USA, jak i Unii Europejskiej.

Znacznie ulepszone wsparcie kontrolerów

Wraz z nowymi wersjami iOS, iPadOS i tvOS pojawi się znacznie rozszerzona obsługa kontrolerów gier innych firm.

Obejmuje to możliwość korzystania z frameworka Core Haptics w celu uzyskania dostępu do funkcji współczesnych kontrolerów Xbox i Playstation 4. Programiści mogą nawet skorzystać z takich elementów, jak sterowanie ruchem lub pasek świetlny kontrolera PS4. Będziesz także mógł ustawić mapowanie przycisków.

kontroler google platforma do gier koncept

Apple doda także obsługę klawiatury i myszy dla iPadów. Klawiatury i myszy nie są obecnie częścią frameworku kontrolera gier, więc gry często napotykają problemy z wieloma naciśnięciami klawiszy i powolną reakcją. Dzięki tej zmianie iPady mogą stać się potężnymi urządzeniami do gier.

Lepsza interakcja dla układu U1

Układ U1 Ultra Wideband (UWB) w iPhonie 11 nie jest obecnie odpowiednio wykorzystywany poza nieznacznym ulepszeniem AirDrop. Apple tak naprawdę nie używa go do niczego innego i jest prawie niedostępny dla programistów. Oczekuje się, że technologia pojawi się w tegorocznym iPhonie 12, prawdopodobnie przyszłych iPadach i komputerach Mac z procesorem Apple i będzie odgrywać ważną rolę w przyszłych produktach rzeczywistości rozszerzonej firmy.

iOS 14 iPadOS macOS

W systemie iOS 14 i iPadOS 14 Apple umożliwi programistom dostęp do układu U1 w celu ustalenia dokładnej lokalizacji pobliskich urządzeń (oczywiście na zasadzie zgody). Oznacza to, że programiści mogą tworzyć interaktywne gry i aplikacje, w których znajduje się dokładna pozycja i orientacja nie tylko danego iPhone’a, ale także innych.

Lokalizator w iOS 14, iPadOS 14 i macOS 14 – program dla akcesoriów

Aplikacja Lokalizator firmy z Cupertino pozwala znaleźć urządzenia Apple i osoby, które dają Ci pozwolenie na obserwowanie. Jest to doskonały sposób, aby zobaczyć, gdzie mogłeś zostawić AirPods lub iPada lub zobaczyć, gdzie są twoi przyjaciele i rodzina. Na tym kończy się funkcjonalność usługi.

Od wieków słyszeliśmy jednak plotki, że Apple opracowuje swoje małe, podobne do kafelków urządzenia śledzące o nazwie AirTags. Jednak tej jesieni firma z Cupertino pójdzie o wiele dalej i uruchomi program Znajdź moje akcesoria.

To nie będzie przeznaczone dla konsumentów, tylko dla firm wytwarzających produkty komercyjne. Oznacza to jednak, że w 2021 r. możemy zobaczyć sporo produktów innych firm – od dedykowanych urządzeń śledzących po akcesoria, takie jak słuchawki – które będzie można znaleźć w aplikacji Lokalizator w taki sam sposób, jak produkty Apple. Szczegóły programu nie są jeszcze dostępne i nie wiemy, ile będzie kosztowało przyłączenie się przez firmy trzecie do usługi Apple. 

Źródło: Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy