Microsoft właśnie zaktualizował Edge o kilka ekscytujących nowych funkcji, które wyglądają naprawdę zacnie. Gigant ma zakusy, aby pokonać Chrome w wojnach przeglądarkowych, ale póki co przepaść jest duża. Jednak świetne opinie i nowe funkcje Edge pozwalają zdobyć aplikacji kolejnych, nowych użytkowników.

Popularność i funkcje Microsoft Edge

funkcje Edge pobiera dane z innych przeglądarek
Fot. Windows Central

Popularność przeglądarki Edge od początku debiutu rośnie, ale powoli. Za sukces można uznać osiągnięcie drugiej pozycji na rynku przeglądarek na komputery stacjonarne. Program pokonał nawet Firefoxa, który koncentruje się na prywatności. Ostatnio Microsoft zaprezentował kilka nowych funkcji, które sprawiają, że jest to ważna alternatywa dla Google Chrome, ponieważ coraz więcej osób pracuje zdalnie – z domu.

Jedną z bardzo przydatnych nowości, która jest świetna, została zauważona przez Windows Latest w wersji deweloperskiej Edge Canary. Opcja o nazwie „Przechwytywanie strony internetowej” umożliwia zrobienie zrzutu ekranu witryny – w całości lub przyciętej i skopiowanie jej do schowka lub wyświetlenie podglądu.

Jak wyjaśnia Windows Latest, ekran podglądu Web Capture umożliwia obecnie udostępnianie lub zapisywanie obrazu, ale jeśli Microsoft doda adnotację, użytkownik będzie mógł rysować na zrzucie ekranu, dodawać notatki i udostępniać je np. współpracownikom.

Zobacz także: Microsoft i Samsung – ta współpraca wszystkim się opłaca

Inne nowości Edge 86

Tymczasem po Edge 86 oczekuje się więcej nowych funkcji zwiększających bezpieczeństwo, które mają pojawić się w ciągu najbliższych kilku tygodni – informacje te potwierdził Microsoft. Obejmuje to nowe alerty dla monitora haseł Edge w przypadku wykrycia złamanego hasła. W tym samym czasie przeglądarka doda także opcję pokazania lub ukrycia paska ulubionych na stronie zarządzania ulubionymi.

Ochrona prywatności w Microsoft Edge

Microsoft doda także ulepszenia zasad dla przedsiębiorstw korzystających z przeglądarki dla różnych użytkowników i aplikacji.

Funkcje Edge, które już zadebiutowały

W zeszłym tygodniu Microsoft zaczął wypuszczać Edge 85 z wieloma funkcjami, które mają pomóc osobom pracującym z domu podczas pandemii koronawirusa. Obejmują one możliwość wysyłania kolekcji Edge do One Note, a także Worda i Excela oraz opcję synchronizacji ulubionych przeglądarek i ustawień między profilami Active Directory we własnym środowisku bez konieczności synchronizacji z chmurą.

Inne interesujące dodatki do Edge obejmują ulepszoną kontrolę prywatności, zwiększenie wydajności w kolekcjach i funkcję „Czytaj na głos” dla plików PDF. Kolejna opcja, która jest świetna, pojawiła się w Edge 84. Chodzi o możliwość zarządzania powiadomieniami ze stron internetowych, aby zapobiec pojawianiu się irytujących wyskakujących okienek, które mogą nękać użytkownika podczas przeglądania.

Edge chce przegonić Chrome

Przeglądarka Google Chrome jest numerem jeden na rynku z ponad 70% udziałem, więc z pewnością nie jest łatwa do pokonania. Jednak z uwagi na to, że wiele osób szuka bardziej prywatnej i bezpiecznej opcji, wielu użytkowników biznesowych i konsumenckich próbuje Edge.

Nowości w Microsoft Edge
Fot. Microsoft Edge

Z jednej strony aplikacja Microsoftu jest oparta na tym samym silniku Chromium, co Chrome, więc zawiera wiele podobnych funkcji i kompatybilności. Jednak Edge został poddany analizie pod kątem naruszenia prywatności i zawiera wiele opcji, których konkurencja nie ma. Ponadto Microsoft preinstaluje program na nowych komputerach z Windows 10.

Edge jest z pewnością dobrą opcją, jeśli szukasz nowej alternatywy dla Chrome. Korzystam z niej od kilku miesięcy i ani myślę wracać do konkurencji.

Źródło: windowslatest, forbes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.