Galaxy Note

[SPT #123] Koniec serii Galaxy Note byłby katastrofą dla Galaxy S21 Ultra

3 minuty czytania
Komentarze

To już koniec wakacji, a gorących dni będzie coraz mniej. Jeśli w czasie ostatniego tygodnia urlopowania przegapiliście najważniejsze informacje ze świata technologii, to zapraszam do lektury SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia.

Pochwała

Chrome przyspieszy. Na rynku przeglądarek w końcu pojawił się godny konkurent dla programu Google. Oczywiście chodzi o Microsoft Edge, który rozwija się w tempie ekspresowym i zgarnia wielu fanów – mnie także. Chrome jednak nie zamierza odpuścić i wprowadza szereg ulepszeń. Przeglądarka przyspieszy o 10%, o przy jej zasobożerności i „ciężkości” wydaje się miłym udogodnieniem. Poprawi się też obsługa plików PDF. Nie są to może rewolucyjne zmiany, ale z pewnością ogólne odczucia z użytkowania przeglądarki ulegną poprawie.

Wonder Bar w Windows 10? Wygląda na to, że Microsoft szykuje kopię Touch Bara od Apple. Nad klawiaturą fizyczną ma pojawić się wsparcie dla panelu dotykowego, którego zadaniem jest zwiększenie produktywności użytkownika. Problemem jest jednak dzisiaj hardware. Urządzeń z dodatkowym ekranem jest niewiele – kilka z nich ma w swojej ofercie ASUS. Jednak typowego laptopa z Windowsem i smukłym dotykowym paskiem po prostu na rynku nie ma. Mam nadzieję, że to się zmieni po oficjalnym wprowadzeniu nowej funkcji przez Microsoft.

Krytyka

Mózg – maszyna – kolejny pomysł szalonego miliardera. Elon Musk to specyficzna postać, wobec której nie sposób przejść obojętnie. Miliarder zapowiadał już między innymi kolonizację Marsa, a teraz zamierza pokazać implant, który ułatwi komunikację mózgu z komputerem. Nowe urządzenie o nazwie Neuralink ma zmieniać funkcje mózgu, co może już brzmieć zatrważająco. Taka możliwość ma na celu być może leczenie uzależnień lub chorób psychicznych. Jestem ciekaw, czy nowy pomysł szalonego miliardera będzie hitem czy kitem. Czytając jednak wpisy Elona na Twitterze, boję się, że Neuralink może stać się niebezpiecznym narzędziem w rękach szaleńca. Nigdy nie zdecydowałbym się na wszczepienie tego typu urządzenia do mojej głowy.

The Witcher Monster Slayer. Gier i multimediów w uniwersum Wiedźmina przybywa. W tym tygodniu studio zależne od CDR pokazało zapowiedź gry The Witcher: Monster Slayer. Zadaniem gracza będzie mierzyć się z potworami na telefonie, a wszystko będzie działało w AR – rzeczywistości rozszerzonej, tak jak w przypadku Pokemon GO czy Harry Potter: Wizards Unite. Ten pierwszy tytuł nadal jest hitem, miliony osób łapią pokemony do dziś. Druga gra od Niantic okazała się klapą, mimo dużej bazy fanów słynnego czarodzieja. Obawiam się, że gra AR z Wiedźminem jest skazana na porażkę. Minęły bowiem już czasy, kiedy gracze zachwycają się grami AR.

Koniec serii Galaxy Note? W mijających dniach pojawiła się w Internecie plotka, że Samsung zamierza uśmiercić znaną od lat serię Galaxy Note. Mam nadzieję, że to nie jest prawda i to nie dlatego, że jestem fanem popularnej linii smartfonów. Galaxy Note wydawany był co roku w sierpniu lub wrześniu. Jego miejsce być może zastąpi w tym czasie premiera urządzeń z rodziny Fold. To akurat jest dobrym krokiem. Jednak bardzo nie podoba mi się, że Galaxy Note może zastąpić Galaxy S21 Ultra. Oznaczałoby to, że w urządzeniu znajdzie się rysik, który zabiera miejsce na większą baterię. S-Pena nie używam (miałem dawno temu Galaxy Note4), a dodatkowe miliampery na pewno by się przydały!

Motyw