Windows 10 jest sukcesywnie aktualizowany i raczy użytkowników nowymi możliwościami. Przed nami dwie kolejne funkcje Windows 10, na które czekam z niecierpliwością. Zobaczcie, co nowego widać na horyzoncie.

Nowe funkcje Windows 10

Windows 10 WonderBar

Windows 10 może wkrótce otrzymać własną wersję kontrowersyjnego paska dotykowego Apple. Ma on się nazywać Wonder Bar i będzie korzystał z drugiego ekranu, aby oferować użytkownikom szybkie skróty do aplikacji, elementów sterujących multimediami i nie tylko.

Pierwotnie planowany na Windows 10X, Wonder Bar wydaje się być jedną z najnowszych funkcji, które pojawią się także na zwykłym Windows 10 po tym, jak Microsoft ogłosił opóźnienie wydania Surface Neo z wersją 10X. Jak donosi Windows Latest, nowa funkcja może wkrótce pojawić się w systemie Windows 10 – przynajmniej dla kompatybilnych urządzeń. Oznacza to, że będziesz potrzebować ekranu dotykowego, aby z niej korzystać.

macbook pro

Wonder Bar jest ustawiony nad klawiaturą i oferuje kontekstowe przyciski i skróty w zależności od tego, co robisz. Brzmi to oczywiście bardzo podobnie do paska dotykowego Touch Bar, którego można znaleźć na MacBookach. Pasek ten był dość kontrowersyjnym dodatkiem do laptopów Apple i chociaż niektórzy stwierdzili, że jest przydatny, wielu innych uznało go za bezcelową sztuczkę, która zwiększa całkowity koszt urządzenia i może czasami spowolnić przepływ pracy, zamiast go przyspieszyć. Mnie się Touch Bar bardzo podoba i cieszę się, że Microsoft skopiuje tę funkcję. Problemem jest tylko niewielka liczba urządzeń z drugim, niewielkim ekranem dotykowym.

Zobacz także: Nowe funkcje zawitają do Microsoft Edge

Kopiuj – wklej

Microsoft zaprezentował nową funkcję swojej przeglądarki Edge, która zmieni sposób kopiowania i wklejania łączy. Nowa możliwość o nazwie Link Format zostanie wprowadzona w nadchodzącej aktualizacji systemu Windows 10. Pozwala ona użytkownikom wybrać, czy adres URL skopiowany z paska adresu jest wklejany jako łącze, czy jako zwykły tekst.

Aby wkleić adres URL jako proste łącze w czytelnym formacie, użytkownicy mogą wykonać tradycyjne polecenie klawiaturowe Ctrl + V. Skrót do wklejania pełnego adresu URL w postaci zwykłego tekstu zmieni się na Ctrl + Shift + V, chociaż domyślną opcję można odwrócić za pomocą panelu ustawień Edge.

funkcje Windows 10 kopiuj wklej

Opcja Link Format działa obecnie tylko w przypadku adresów URL skopiowanych z paska adresu przeglądarki internetowej, ale Microsoft pracuje nad rozszerzeniem tej funkcji tak, aby zawierała również łącza na stronie.

Microsoft twierdzi, że oparł nową funkcję kopiuj i wklej na analizie sposobów, w jakie użytkownicy Edge kopiują i udostępniają adresy internetowe.

„Chcieliśmy dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o kopiowaniu i wklejaniu adresu URL z przeglądarki internetowej. Chcieliśmy zrozumieć, co robią, gdy kopiują i wklejają adresy URL, a także problemy, jakie napotykają. Odkryliśmy, że użytkownicy regularnie edytują adresy URL, aby były zrozumiałe przy udostępnianiu lub usuwają pozornie dodatkowe parametry. Dowiedzieliśmy się również, że prawie wszyscy w pewnym momencie chcą pełnego adresu URL w postaci zwykłego tekstu dokładnie w takiej postaci, w jakiej został skopiowany”.

czytamy na blogu Microsoft.

Według firmy, nowa funkcja powinna rozwiązać ten problem, zapewniając prosty sposób wklejania linków w formacie preferowanym przez użytkownika.

Każdy, kto chce wypróbować opcję przed wydaniem, może to zrobić za pośrednictwem wersji Edge Canary dla systemu Windows, kompilacji przeglądarki używanej do testowania funkcji przed szerszym wdrożeniem. Ta wersja przeglądarki jest aktualizowana prawie codziennie o najnowsze poprawki i ulepszenia opracowane przez zespół Edge.

Warto przypomnieć, że zmieni się również tradycyjny schowek Windowsa 10. Będzie on zawierał panel, który przechowuje wszystkie ostatnio skopiowane obrazy i pliki GIF, a także 25 wpisów tekstowych – i ma pojawić się wraz z następną aktualizacją funkcji systemu Windows 10.

Źródło: techradar, microsoft

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.