Jeden z największych wizjonerów naszych czasów, Elon Musk potwierdził plany podzielenia się w piątek informacjami na temat swojej firmy neurotechnicznej Neuralink Corporation. Założona latem 2016 roku firma aktywnie rozwija wszczepialne interfejsy mózg-maszyna (BMI), które znacznie przyspieszą przepływ informacji między komputerami a naszym mózgiem. W ten sposób będzie możliwe całkowite zmienienie tego, jak korzystamy z komputerów czy sieci. Możliwe, że w odległej przyszłości zmianie ulegnie także sposób naszego myślenia, ponieważ nie będzie ono już ograniczane przez słowa.

Prezentacja Neuralnik już w piątek

Prezentacja Neuralnik już w piątek

W piątek Neuralink wyemituje na żywo transmisję internetową, aby na bieżąco informować opinię publiczną o swoich postępach. Jednak możemy liczyć na znacznie więcej niż same modele i obietnice. Elon Musk obiecał, że zaprezentuje działający egzemplarz urządzenia. Jeszcze nie wiemy dokładnie, czego możemy się spodziewać, ale przyszłość na pewno wygląda obiecująco. Obecne metody komunikowania się z lub za pomocą technologii, takie jak pisanie na smartfonie, są raczej powolne. Osiągamy żenujące prędkości około 10 bitów na sekundę. Musk uważa, że jeśli mamy pozostać dominującą rasą, musimy zająć się tym wąskim gardłem komunikacyjnym.

Zobacz też: Galaxy Note20 nie zniknie bez następcy, ale Samsung zmieni strategię

Oczywiście poza wyścigiem z teoretyczną samoświadomą AI możliwości są o wiele większe. W ten sposób można pomóc osobom niepełnosprawnym przywrócić utracone funkcje. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy sparaliżowani przez lata i nagle jesteśmy w stanie kontrolować komputer swoim umysłem. I to nie poprzez wpatrywanie się minutami w ekran, aby lekko przesunąć kursor, ale naprawdę kontrolować w sposób szybki i sprawny. Ponadto Neuralink ma być w stanie zmieniać funkcje mózgu. W ten sposób ma być możliwe leczenie uzależnień, depresji czy niektórych chorób psychicznych i zaburzeń. Osoby, które dziś są skazane na wegetacje w zakładach psychiatrycznych, dzięki temu mogłyby wrócić do prawdziwego życia. Obawiam się jednak, że brzmi to zbyt pięknie, aby było prawdziwe. Podejrzewam zaprezentowane urządzenie będzie miało zaledwie niewielki ułamek tych możliwości. Jednak z drugiej strony zawsze od czegoś trzeba zacząć.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.