Od lat użytkownicy Windowsa skarżą się na jego niestabilność. Konkurenci z kolei wymyślają memy i dowcipy na temat zawodności, błędów i awarii systemu Microsoft. Najbardziej wytykanym błędem jest „BSoD” (niebieski ekran śmierci), który towarzyszy platformie od bardzo wielu lat. Trzeba być jednak uczciwym wobec Microsoft, Windows 10 jest z pewnością bardziej stabilny niż poprzednie wersje. Moim zdaniem, najbardziej problemowe były wersje: 98, Vista oraz „ósemka”.  

Coraz gorszy Windows 10

Windows 10 1903 May Update

Jednak nawet dla mnie stabilność systemu Windows 10 wydaje się pogarszać, a nie lepsza. Nie wydaje mi się, abym był sam w tej ocenie. Wystarczy popatrzeć na problemy innych czytając na przykład forum Reddit lub inne. Przykładowo cały reddit Surface jest obecnie jednym, długim wątkiem do rozwiązywania problemów. Wcale mnie to nie dziwi, miałem Surface Booka 2 i wiem, z iloma błędami się borykał.

To jednak nie tylko problemy urządzeń Microsoftu świadczą o zawodności Windowsa. Przykładowo HP OMEN Obelisk jednego użytkownika otrzymał „Zielony ekran śmierci” (GSOD) na pierścieniu Preview. Stamtąd komputer przeszedł w pętlę restartu. Tylko ponowna instalacja systemu Windows 10 rozwiązała problem. Oczywiście, to nie był błąd finalnej wersji, ale tego rodzaju bugi są powszechne także dla zwykłych użytkowników.

W tamtym wypadku był to konflikt między oprogramowaniem HP a Windows 10. Takie konflikty zdarzają się często. Karta graficzna Nvidia GTX 1060 mojego Surface Booka 2 przestała poprawnie funkcjonować przez kilka miesięcy, po aktualizacji Windows 10. Włączenie dowolnego programu graficznego lub gry, po kilku minutach kończyło się błędem i powrotem do pulpitu. Microsoft bardzo długo pracował nad poprawką.  

Duże problemy urządzeń Surface

microsoft surface laptop 3 recenzja test

To wręcz dziwne, ale Microsoft nie radzi sobie z łataniem swoich własnych urządzeń. Jak już wcześniej wspomniałem, temat na forum Reddit dotyczący sprzętu Surface jest gigantyczny. Sam też doświadczyłem kilku problemów.

Jednym z ostatnich błędów jest ten z ubiegłego tygodnia. Surface Pro X (wersja Preview) zaczął otrzymywać nowe oprogramowanie. Jednak aktualizacja, która wymaga miękkiego resetu, nigdy się nie instaluje. Zamiast tego, update cały czas prosi o zresetowanie komputera. Pojawia się przy tym zielony ekran śmierci. Takie zachowanie systemu nie powinno mieć miejsca nawet w wersji Preview.

Inny przykład to wydany niedawno Surface Book 3. W urządzeniu nadal występują błędy rozłączania ekranu i zakłócenia dźwięku podczas rozdzielania ekranu od klawiatury

Zobacz także: iOS 14 kopiuje świetną funkcję od Microsoft

Kontrola jakości kuleje, jest jednak nadzieja

Aktualizacja Windows 10 May 2020, której kontrola jakości wydaje się być opóźniona, jest kolejnym przykładem na niedoróbki Microsoftu.

Funkcje, takie jak Night Light są zawodne na wielu komputerach. Windows 10 ma nadal problemy z zarządzaniem dźwiękiem i Bluetooth. Często podłączenie (sparowanie) urządzenia bezprzewodowego do systemu to istny koszmar.

Windows 10X aktualizacje w 90 sekund

Niedawna zapowiedź Apple dotycząca MacOS Big Sur naprawdę sprawia, że ​​system Microsoft wygląda staro i wolno. Windows 10X, z prostszym systemem operacyjnym, może być nowym początkiem dla Microsoftu, ale wciąż jesteśmy daleko, zanim stanie się to rzeczywistością.

Teraz wszystkie oczy skierowane są na Panosa Panay, który nadzoruje klienta Windows. W jego ekipie panuje optymizm i miejmy nadzieję, że to pozwoli naprawić coraz gorsze wrażenia z użytkowania systemu.

Źródło: windowscentral

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.