iOS 14 Microsoft Live Tiles Kafelki WIndows Phone mobilny

iOS 14 kopiuje świetną funkcję Microsoft. iPhone nie będzie już nudny

3 minuty czytania
Komentarze

Kilka dni temu Apple zaprezentowało szereg nowości na konferencji WWDC. Oczywiście odbyła się ona bez publiczności i dotyczyła głównie oprogramowania. W związku z powyższym nie mogło zabraknąć nowych funkcji iOS 14 czy iPadOS. Trzeba przyznać, że firma z Cupertino jest dobra w projektowaniu. iOS 14 przypomina to, co wymyślił Microsoft kilka lat temu.

Kafelki od Microsoftu były świetne

Microsoft pokazał świetny pomysł na mobilny system operacyjny lata temu. Niestety Windows Phone miał trudny orzech do zgryzienia – pokonanie Androida i iOS bez odpowiedniego wsparcia deweloperów i aplikacji było niemożliwe. Mobilny Windows przez lata nadrabiał straty w funkcjonalności do konkurentów, a w sklepie Microsoft ostatecznie wciąż brakowało wielu popularnych aplikacji. To, co jednak wyróżniało tę platformę na tle innych to kafelki Live Tiles – czyli animowane widżety.

Live Tiles Kafelki Microsoft

Animowane kafelki były jedną z najbardziej unikalnych funkcji Windows Phone. Umożliwiły aplikacjom wyświetlanie dodatkowych informacji na ekranie głównym, podobnie jak widżety znajdujące się w Androidzie i iOS. W Windows Phone można było przypiąć do ekranu głównego prawie wszystko, co przydatne, a animowane kafelki Live Tiles pięknie się obracały i dostarczały maleńkich bryłek informacji, dzięki którym telefon wydawał się o wiele bardziej osobisty i żywy.

„Żywe kafle” były podstawową częścią projektu systemu Windows Phone, umożliwiając zerknięcie na ekran główny, aby uzyskać informacje, takie jak prognoza pogody, następne spotkanie w kalendarzu lub informacje o ruchu drogowym. Microsoft zwerbował nawet Gwen Stefani i inne znane osoby, aby je promować.

Zobacz także: Design Windowsa 10 się zmieni. Oto nadchodzące nowości

iOS 14 wprowadza świetne rozwiązanie Microsoft

To było kwestią czasu, że Apple wprowadzi takie rozwiązanie na iPhone’a. Zmieniony ekran główny iOS 14 wreszcie zapewnia żywe widżety dla aplikacji, które znajdują się na ekranie głównym. Jest to z pewnością bardzo „fajny” dodatek do systemu Apple, który go ożywi i sprawi, że przestanie być nudny.

Ekran główny w iPhone’ach przez lata był identyczny i nie oferował niczego interesującego. Co prawda do iOS wprowadzono poprawki interfejsu użytkownika, dodano foldery i pewne zmiany doków, ale w przeważającej części po włączeniu smartfona pojawia się nudny statyczny rząd ikon aplikacji z ukrytymi widżetami w podmenu.

iPhone iOS 14 Microsoft

Użytkownicy iPhone’a od lat domagali się lepszego ekranu głównego, a jeden z projektantów opracował koncepcję dla iOS 8 sześć lat temu, która jest niesamowicie podobna do tego, co Apple zaprezentowało w tym tygodniu na iOS 14. Pomysł polegał na połączeniu najlepszego systemu widżetów z Androida z wyglądem i funkcjonalnością kafelków w Windows Phone.

iOS 14 pozwala przypiąć widżety, takie jak muzyka, aby pokazać, co jest odtwarzane, zdjęcia, aby zobaczyć fotografie z aparatu, zegary, aby pokazać wiele stref czasowych, a nawet pogodę, aby szybko spojrzeć na prognozę na następny dzień lub tydzień. Wszystko wygląda bardzo podobnie do oryginalnej wizji Live Tiles. Twórcy aplikacji będą musieli wesprzeć ich obsługę, ale biorąc pod uwagę szybkość aktualizacji aplikacji dla nowych wersji iOS, rozsądnie jest założyć, że wiele najlepszych programów będzie działać z nowym ekranem głównym po debiucie iOS 14 pod koniec tego roku.

To nie pierwszy raz kiedy Apple kopiuje Microsoft

To nie pierwszy raz, gdy widzimy funkcje Windows Phone w iOS lub Androidzie. To oznacza, że działania Microsoftu w kwestii systemów mobilnych były ważne, mimo że jego platforma okazała się totalną porażką.

Inny przykład – projekt Metro zachęcił Apple do wdrożenia w iOS 7 bardziej płaskiego interfejsu użytkownika, a Google później wprowadził Material Design z jasnymi kolorami, płynnymi przejściami oraz znacznie bardziej płaskim i uproszczonym interfejsem.

Źródło: theverge

Motyw