Aktualizacja Xiaomi Mi A2 Lite do wersji systemu Android 10, pojawiła się dopiero niedawno. Uściślając, pojawiła się po raz trzeci, bo poprzednie dwie wersje potrafiły „uceglić” urządzenie lub sprawić, że wpadało w pętlę wiecznego uruchamiania się. Kiedy więc pojawiła się kolejna możliwość aktualizacji, podchodziłem do niej, jak pies do jeża. I wygląda na to, że miałem szczęście, czego nie można powiedzieć o sporej grupie użytkowników tego smartfona.

Aktualizacja Xiaomi Mi A2 Lite

Aktualizacja Xiaomi Mi A2 Lite w moim przypadku przebiegała bez najmniejszego problemu. Smartfon stoi na Androidzie 10 od ponad tygodnia i nie spotkałem się z żadnymi problemami. Zdaje się jednak, że miałem po prostu szczęście. Pod wpisem o aktualizacji, pojawiło się u nas kilka komentarzy, które na to wskazują. Niektórzy użytkownicy po aktualizacji tego modelu mają problemy z transmisją danych komórkowych, ale także i z Wi-Fi. Na grupach Facebookowych także natknąłem się na tego typu informacje. Oznacza to, że część użytkowników nie miała tyle szczęścia, co ja.

Aktualizacja Xiaomi Mi A2 Lite
Fot. Android 10 na Xiaomi Mi A2 Lite

Co więc zrobić, kiedy okaże się, że nasz Mi A2 Lite przestał działać tak, jak powinien po aktualizacji? Wyjść z tej sytuacji jest kilka. Można czekać na aktualizację z czerwcowymi łatkami bezpieczeństwa i liczyć, że ta naprawi błędy, choć to takie oczywiste nie jest. Innym rozwiązaniem, którego nie testowałem, jest ustawienie nowego APN na IPv4. Robi się to w Ustawieniach->Sieci komórkowe->Punkty dostępowe. Zmiana protokołu, a następnie ponowne uruchomienie smartfona, może zadziałać, choć nie ma tutaj 100-procentowej pewności.

Zobacz też: Kto oferował najszybszy Internet w maju?

Najbardziej drastycznym posunięciem będzie próba wykonania downgrade’u, czyli wgranie poprzedniej wersji systemu na urządzenie. Wiąże się to z całkowitym wymazaniem wszystkiego, co znajduje się na telefonie. Może także prowadzić do utraty gwarancji, więc to ostateczność i wymaga już, choć częściowej wprawy w tego typu zabiegach. Nie jest też powiedziane, że w przypadku Mi A2 Lite zadziała tak, jak powinno. Innymi słowy, aktualizacja Xiaomi Mi A2 Lite to jeszcze loteria i warto przeczekać, jeżeli jeszcze się do niej nie przystąpiło. Jeżeli macie jakieś pomysły, jak obejść problem, zostawcie je w komentarzach.

Źródło: Xiaomi / Własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartosz Szczygielski

Nowymi technologiami zajmuje się od kilku lat. Kiedy o nich nie pisze, to pewnie pisze kolejną książkę. Jeżeli nie pisze kolejnej książki, to pewnie ogląda seriale, a jeżeli nie ogląda seriali, to najprawdopodobniej śpi.