ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Najszybszy internet w maju

Najszybszy Internet w maju – który operator był najlepszy w wyścigu?

Autor: Bartosz Szczygielski Kategoria: Newsy

Najszybszy Internet to pojęcie względne, ale jak pokazują wyniki raportu, który opublikował SpeedTest, ktoś może pochwalić się miejscem numer jeden. Platforma skorzystała ze swoich danych, które zebrano z ponad 4,4 miliona testów przeprowadzonych w maju. Większość z nich odbyła się z wykorzystaniem przeglądarek (ponad 3,5 miliona), ale badania prędkości chętnie testowano także na urządzeniach mobilnych (pond 940 tysięcy testów). Jak wypadły wyniki?

Najszybszy Internet w maju

Najszybszy internet w maju
Fot. Internet stacjonarny w maju / SppedTest

Obciążenie sieci telekomunikacyjnych spada, co jest związane z „luzowaniem” obostrzeń. Część osób wróciła do pracy poza domem, a więc i mniej przesiaduje się w „Internetach”. Widać to na wynikach opublikowanych przez SpeedTest. W rankingu ogólnym, który opiera się na aplikacji webowej, najszybszy Internet w maju miała do zaoferowania INEA (powyżej 135 Mbit/s). Niewiele gorzej poradziło sobie UPC (132 Mbit/s). Średnia prędkość w Polsce jest już jednak znacznie niższa, bo wynosi 71,15 Mbit/s przy stałych łączach. W ich przypadku wzrost prędkości był niemal niezauważalny, czego nie można powiedzieć o sieciach mobilnych.

Najszybszy internet w maju
Fot. 3G i LTE / SpeedTest

Ranking najszybszych sieci został przygotowany na podstawie aplikacji mobilnej i dotyczy 3G oraz LTE. Tutaj pierwsze miejsce należy do T-Mobile, które zaliczyło ponad 16-procentowy skok i może pochwalić się wynikiem 28,37 Mbit/s. Niewiele mniej do zaoferowania miało w maju Orange (26,3 Mbit/s, wzrost o 11,1%), a trzecie miejsce zajęło Play (22,73 Mbit/s, wzrost 12,6%). Na końcu stawki z wynikiem 20,95 Mbit/s uplasował się Plus, który zaliczył wzrost o 17,7%. Widać więc, ze Internet mobilny dość mocno przyśpieszył, co może cieszyć.

Zobacz też: Play rozbudowuje sieć 5G w Polsce

Najszybszy internet w maju
Fot. Internet LTE / SpeedTest

Sam Internet LTE także zaliczył spore przyśpieszenie. T-Mobile po raz pierwszy udało się przekroczyć próg 30 Mbit/s dla średniej prędkości pobierania danych i tym samy, operator wskoczył na pierwsze miejsce rankingu. Całościowo Internet LTE w maju przyśpieszył o około 14% względem kwietnia. SpeedTest sprawdził także sieć 5G od Plusa, a do testów wykorzystano Huawei P40. Średnia prędkość pobierania (na 500 testów) wyniosła 244 Mbit/s, a wysyłania 27 Mbit/s.

Źródło: SpeedTest

Sprawdź najnowsze wpisy