Już ponad 300 tysięcy osób płaci co miesiąc za dostęp do usługi CDA Premium. To mniej więcej tyle, ilu abonentów na koniec 2019 roku miał Player.pl, który należy do TVN Discovery Polska. Warto więc przyjrzeć się ofercie CDA Premium i sprawdzić, czy niska cena przekłada się na jakość treści.

Co to jest CDA Premium?

cda premium cena
CDA Premium działa w oparciu o model SVOD (screen: CDA.pl)

CDA Premium to serwis z filmami i serialami, który funkcjonuje w oparciu o model SVOD. To oznacza, że za regularną opłatę użytkownik otrzymuje dostęp do całej biblioteki treści i nie musi płacić za każdy tytuł osobno. Usługa działa od początku 2016 roku. Po blisko dwóch latach miała już ponad 100 tys. abonentów. W drugiej połowie 2019 roku było ich 200 tys., a w maju 2020 roku za dostęp do serwisu płaciło już ponad 300 tys. osób.

Co to jest CDA.pl?

Treści na CDA.pl umieszczają użytkownicy, a w CDA Premium pochodzą one od dystrybutorów (screen: CDA.pl)

Właścicielem CDA Premium jest CDA Spółka Akcyjna, do której należy też portal CDA.pl. Czym różnią się oba serwisy? CDA.pl to platforma hostingowa, w której treści umieszczają sami użytkownicy. W ofercie CDA Premium znajdują się tytuły udostępniane w ramach umów licencyjnych z dystrybutorami. Jak informuje spółka, jej wpływy ze sprzedaży subskrypcji w pierwszym kwartale 2020 roku wyniosły 13 mln zł.

Czy korzystanie z CDA Premium jest legalne?

Właściciel CDA Premium ma podpisane umowy z kilkunastoma dystrybutorami (screen: CDA.pl)

Tak – filmy i seriale, które trafiają do oferty serwisu, dostarczane są przez dystrybutorów filmowych. Obecnie CDA Premium ma podpisane umowy między innymi z Kino Świat, BestFilm, Media4Fun, M2 Films, Filmoteką Narodową, Hagi Film, Studiem Miniatur Filmowych, Vision Films, Polmedia, Vivarto, Aurora, Against Gravity, Kondrat-Media, Figaro Film, SPInka Film Studio i SDT.

Jaka jest cena za dostęp do CDA Premium?

cda premium cena
Za dostęp do CDA Premium można zapłacić na pięć różnych sposobów (screen: CDA.pl)

Serwis umożliwia pięć głównych opcji zapłaty za dostęp do treści:

  • Płatność kartą – 19,90 zł za 30 dni.
  • Płatność przelewem – 19,90 zł za 30 dni; 59,70 za 30 dni lub 99,50 zł za 180 dni.
  • Płatność telefonem – 26,99 zł za 30 dni.
  • Paysafecard – 26,99 zł za 30 dni; 69,70 za 90 dni lub 109,50 za 180 dni.
  • Płatność kuponem (korzystanie z kodu).

Każdy z nowych użytkowników może wybrać bezpłatny 14-dniowy okres próbny. Aby z niego skorzystać, należy podać dane karty płatniczej. Po upływie 14 dni zostanie pobrana z niej kwota 19,90 zł, czyli cena za dostęp na kolejne 30 dni. Jeżeli użytkownik zrezygnuje wcześniej, to bez żadnych opłat jego subskrypcja zostanie anulowana.

Co daje wykupienie dostępu?

Użytkownik CDA Premium może wybrać, w jakiej jakości będzie wyświetlany film czy serial (screen: CDA.pl)

Pod koniec maja 2020 roku w ofercie CDA Premium znajdowało się dokładnie 7909 filmów i seriali. Treści w bibliotece serwisu podzielono na 28 gatunków i kategorii tematycznych. Produkcje udostępniane są bez reklam, w wersjach z napisami lub z lektorem. Niestety, najczęściej nie ma wyboru i dany tytuł dostępny jest tylko w jednej z tych opcji. Użytkownik ma też możliwość wybrania jakości, w jakiej wyświetlany będzie dany film czy serial – od 360p do 1080p. Tytuły można sortować według popularności w serwisie w ostatnich dniach lub tygodniach, ocen na IMDb, czy daty premiery kinowej.

Niska cena, ale jaka oferta CDA Premium?

cda premium cena
W ofercie CDA Premium znajduje się sporo polskich produkcji (screen: CDA.pl)

CDA Premium ma tę przewagę nad Netflixem czy HBO GO, że w bibliotece tego serwisu jest wiele tytułów niedostępnych w innych tego typu usługach. Z najnowszych produkcji uwagę zwraca pełna akcji komedia „Guns Akimbo” (2020, Jason Lei Howden). Premiera filmu z Danielem Radcliffem w roli głównej była planowana na połowę kwietnia. Z powodu pandemii koronawirusa zamiast na ekrany kin, produkcja trafiła w Polsce na wyłączność do CDA Premium.

Zobacz też: VOD Canal+ – nowa usługa wystartowała w Polsce. Ile kosztuje i co oferuje?

W bibliotece serwisu najczęściej można znaleźć nieco starsze tytuły, ale to właśnie można uznać za atut CDA Premium. Jeżeli posortujemy listę według ocen w serwisie IMDb, to otrzymamy kilka perełek, których próżno szukać w innych serwisach. Przykłady?

„Miasto Boga” (rok produkcji: 2002, reżyseria: Fernando Meirelles i Katia Lund) – dramat sensacyjny opowiadający o życiu w slumsach Rio de Janeiro. Film otrzymał cztery nominacje do Oscara.

„Donnie Darko” (2001, Richard Kelly) – Jake Gyllenhaal w roli nastolatka cierpiącego na zaburzenia osobowości, który spotyka wielkiego… królika.

„Sekret jej oczu” (2009, Juan José Campanella) – melodramat kryminalny opowiadający o śledztwie w sprawie okrutnej zbrodni sprzed lat. Zdobywca Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2010 roku.

„Imię Róży” (1986, Jean-Jacques Annaud) – ekranizacja powieści Umberto Eco. Sean Connery jako franciszkanin William z Baskerville, który prowadzi śledztwo sprawie morderstw w opactwie we Włoszech.

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (2016, Paolo Genovese) – grupa przyjaciół bierze udział w pozornie błahej zabawie, której skutków nie był w stanie przewidzieć żaden z jej uczestników.

Aplikacja CDA Premium na smartfony, tablety i Smart TV

Zobacz też: Realme Smart TV – Android TV na pokładzie i niska cena

Oferta serwisu jest dostępna z poziomu przeglądarki internetowej oraz bezpłatnej aplikacji na urządzenia z systemem Android, iOS, Smart TV (zobacz listę obsługiwanych telewizorów) i konsole Xbox One S. Część filmów można pobrać i obejrzeć w wersji offline.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik