historia google kompleks

Historia Google, czyli jak stać się gigantem internetu?

Artykuły

Jest Wam znana historia Google? Fenomenu tego giganta nie należy nikomu przedstawiać. Każdy jest zapewne w stanie wymienić kilka wynalazków, które wyszły ze stajni amerykańskiej firmy. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na całym świecie. Obecnie potrafi generować roczne obroty, które sięgają 10 mld dolarów. Siedziby Google są obecne w kilkunastu krajach, gdzie zatrudnia się około 54000 pracowników. Nie każdy jednak wie, jak dokładnie wygląda historia Google.

Historia Google, czyli początki w garażu

Larry page sergey brin
Założyciele Google (od lewej Siegiej Brina i Larry Page)

Historia Google zaczęła się od spotkania dwóch studentów informatyki Uniwersytetu Stanford – Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Dokładnie 4 września w 1998 roku w Kalifornii założyli spółkę Google Inc. Do tej pory za finansowanie spółki odpowiadał Andy Bechtolsheim. Niewiele wcześniej założyciele spółki opracowali innowacyjną metodę wyszukiwania w internecie, czyli algorytm BackRub.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Nazwa Google? Skąd to się wzięło?

Logo Google

Nazwa najsłynniejszej wyszukiwarki na świecie pochodzi od słowa “googol”. Oznacza ono liczbę, która ma postać jedynki ze stoma zerami. Stanowi ona metaforę chęci uporządkowania internetowych treści, których wciąż przybywa. Jeszcze w roku swojego założenia wyszukiwarka Google została zakwalifikowana do listy 100 najlepszych stron przez magazyn “PC Magazine”.

Zobacz także: Top 5 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Google. Niektóre z nich mogą zaskoczyć!

Mountain View 

Siedziba Google w Mountain View

Do swojej obecnej siedziby w Mountain View firma przeniosła się w 1999 roku. Kolejnym etapem w rozwoju wyszukiwarki było wprowadzanie nowych języków. Od września 2000 roku Google dostępne było w 15 językach, a od marca 2001 roku w 26. Następnie udostępniono możliwość wyszukiwania grafik i internauci uzyskali dostęp do 250 milionów obrazów.

Bilans działalności Google 

Wyszukiwarka Google
Wyszukiwarka Google

W lutym 2004 roku, czyli po sześciu latach istnienia indeks wyszukiwania wynosi 6 miliardów pozycji, w tym 880 milionów grafik. Tego samego roku Google wchodzi na giełdę, emitując przy tym prawie 20 milionów akcji w cenie 85 dolarów za sztukę. Wydarzenia to przyczynia się do coraz większego sukcesu firmy, a jej założyciele zostają członkami prestiżowego stowarzyszenia “Marconi Society”, co jest uznaniem ich trwałego wkładu naukowego w rozwój ludzkości.

Google to nie tylko wyszukiwarka

Kolejnym krokiem w rozwoju wyszukiwarki było wprowadzenie do powszechnego użytku na początku 2005 roku Map Google razem z możliwością wyświetlania widoków satelitarnych oraz wyznaczania trasy dojazdu. Już we wrześniu tego roku zostały one wykorzystane przez niektóre zespoły ratownicze, które walczyły ze skutkami huraganu Katrina. W 2006 roku Google udostępniło usługi Gmail oraz Google news na telefony komórkowe i wykupiło firmę YouTube. W lutym 2007 roku dostęp do Gmaila stał się powszechny – wcześniej mogły z niego korzystać wyłącznie zaproszone osoby. Za to w listopadzie ogłoszono powstanie systemu Android, który naturalnie stanowił rozwój wykupionej w 2005 roku firmy Andyego Rubina o tej samej nazwie.

historia google
Google Maps

Debiut w świecie telefonów

We wrześniu 2008 roku zaprezentowana została przeglądarka od Google’a, czyli Chrome. W październiku natomiast do sprzedaży trafił pierwszy telefon, który współpracował z Androidem. W grudniu 2009 roku Google zaprezentował wersję Chrome’a na Mac OS X oraz Linux. We wrześniu 2011 wystartował projekt Google+, czyli dedykowany serwis społecznościowy.

Historia Google
Android – system operacyjny od Google dla urządzeń mobilnych

Zobacz także: Od Cupcake po Milkshake – historia Androida w pigułce

Obecnie Google Inc. to firma-instytucja, która oferuje wiele różnych usług. Fundator wielu stypendiów, mecenat działań ekologicznych i wyrównujących szanse społeczne. Mimo że wciąż głośno jest o różnych aferach związanych ze zbieraniem danych użytkownikach, z usług i produktów Google korzysta coraz więcej osób.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x