Funkcje iPad Pro

Nie ma mocnych na iPada. Rynek tabletów należy do Apple

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Wobec tabletów od samego początku mieliśmy wysokie oczekiwania. Miały zastąpić nam wiele produktów. Po początkowym sukcesie, rynek tych urządzeń bardzo się nasycił i przyszedł kryzys. Okazało się, że nie mamy potrzeby wymiany tabletów co roku. Poza tym często zdarzało się, że po prostu nie widzieliśmy dla nich zastosowania. Producenci zalali rynek produktami w różnych, często bardzo niskich cenach, a to oznaczało koszmarną jakość i takie same wrażenia z obsługi.

Zobacz także: iPhone 12 5G jak iPad Pro – ten wygląd nas zachwyci

Apple od samego początku traktowało tablety poważnie, choć pierwszy iPad nie imponował. Wielu konkurentów spisało tę kategorię na straty, ale Amerykanie konsekwentnie ją rozwijali, czego efektem gama urządzeń, która może zaspokoić wszystkie potrzeby. Mamy taniego i dużego iPada, potem mocny i niewielkiego iPada mini oraz większy od niego model Air, a na szczycie oferty znajdują się niedawno odświeżone modele Pro, imponujące wydajnością i designem. No i jeszcze cała masa akcesoriów dopełniających ten zestaw. Nie zawsze było jednak łatwo, po kilku latach sprzedaż iPadów także spadała, ale wtedy firma Tima Cooka zamiast okrajać ofertę zaczęła ją rozbudowywać. Efekty tego właśnie widzimy, Apple dominuje na rynku tabletów.

Apple iPad dominuje na rynku tabletów

We wtorek firma Strategy Analytics opublikowała raport pokazujący, kto jest największym producentem procesorów do tabletów. Wyniki firmy z Cupertino są łatwe do znalezienia, jako że sama produkuje ona układy do swoich urządzeń. Apple miało największy udział wynoszący 44%. Kolejne były Qualcomm oraz Intel, z 16% udziałów w rynku procesorów do tabletów. MediaTek i Samsung LSI również znalazły się w pierwszej piątce.

Apple iPad

Mocna oferta i dużo nowości – to recepta Apple na sukces

W zeszłym roku firma z Cupertino zaprezentowało trzy nowe tablety, w tym piątą generację 7,9-calowego iPada mini. Urządzenie, zaprezentowane w marcu 2019 roku, jest napędzane przez ten sam procesor A12 Bionic SoC, który zastosowano w modelach iPhone’ów z 2018 roku. W tym samym dniu, w którym zaprezentowano nowego iPada mini, spółka Tima Cooka pokazała też iPada Air trzeciej generacji. Ten ostatni ma 10,5-calowy wyświetlacz i jest również wyposażony w układ A12 Bionic. Wreszcie we wrześniu 2019 roku następcy doczekał się podstawowy 9,7-calowy iPad. Najtańsze urządzenie w gamie otrzymało ten sam chip co poprzednik, czyli A10 Bionic, ale wyposażono je w 10,2-calowy wyświetlacz. Procesor A10 Bionic został po raz pierwszy zastosowany w iPhone’ach 7 i iPhone’ach 7 Plus w 2016 roku.

Huawei i Samsung notują wzrosty

Sravan Kundojjala, zastępca dyrektora Strategy Analytics, poinformował, że trend spadkowy dostaw tabletów nadal stanowi wyzwanie dla producentów procesorów, nawet jeśli średnie ceny sprzedaży (ASP) pokazują siłę. Intel dostarczył większość dostaw dla tabletów z systemem Windows, ale Qualcomm próbuje także rozszerzyć się na ten ekosystem dzięki platformom Snapdragon Compute 8cx, 8c i 7c.

Stuart Robinson, dyrektor wykonawczy Technology Analytics Handset Component Technologies zauważył, że zarówno jednostka HiSilicon Huawei, jak i Samsung LSI wykazały wzrost rok do roku. Obie firmy nadal wykorzystują swoje wewnętrzne relacje z klientami i możliwości integracji komórkowej, aby zdobyć udział w rynku tabletów. Chociaż dane nie pokazują liczby tabletów sprzedanych w ubiegłym roku przez, liczby potwierdzają, że iPady zdecydowanie zdominowały rynek.

Źródło: Phonearena

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy