ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Surface Book 2

Surface Book 3 nadchodzi. Co może się zmienić względem poprzednika?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Nic dziwnego, że Surface Book 3 jest obecnie jednym z najbardziej oczekiwanych urządzeń. Oryginalny Surface Book okazał się sukcesem, a jego elegancki następca dopracował tę zwycięską formułę na tyle, aby zapewnić MacBookowi Pro konkurencję za konkretne pieniądze. Niestety Surface Book 2 nie był bez wad, o czym Was niejednokrotnie informowałem.

Surface Book 3

O tym, że Surface Book 3 nadchodzi, wiemy nie od dziś. Czy będzie znacznie lepszy niż „dwójka”? Jeśli Microsoft weźmie to, co sprawiło, że ta specyficzna linia produktów jest znakomita i poprawi błędy poprzedników, to całkiem możliwe.

Nowa hybryda Microsoftu niejednokrotnie wyciekła na patentach. Wiadomo jednak, że patenty często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wnioskując po nich, można się spodziewać, że Surface Book 3 będzie wyglądał bardzo podobnie do poprzednika.

Surface Book 3 patent

Ponadto jeden z patentów wskazywał na dodatkowy panel z tyłu urządzenia. Być może jest to specjalny ekran, na którym użytkownik będzie mógł zapisać notatki lub użyć go jako tabletu graficznego do szkicowania.

Surface Book 3 patent

Chociaż nie jest potwierdzenie, że Surface Book 3 będzie zawierał tę nową technologię, to jej wizja jest z pewnością ekscytująca.

Surface Book 3 – co chcę zobaczyć

Świetna karta graficzna i oprogramowanie

SB 3 mógłby postawić na najlepsze dostępne karty graficzne NVIDII. Te zamontowane w Surface Book 2 nie satysfakcjonowały mnie. Geforce 1060 radziła sobie przeciętnie z wieloma grami. Wyjątkowo źle przebiegała też współpraca Microsoftu z Nvidia, kiedy to na kilka miesięcy gigant zepsuł kartę graficzną. Mam nadzieję, że Microsoft będzie w stanie na bieżąco naprawiać błędy w swoim flagowym produkcie. Wprowadzanie łatek w SB 2 odbywało się w sposób skandaliczny z miesiącami opóźnień.

Zobacz także: Duże zmiany w Windowsie nadchodzą

Thunderbolt 3

Liczba i rodzaj złącz w Surface Book 2 jest niewystarczający. Jednak nadszedł czas, aby Microsoft wdrożył Thunderbolt 3 przez USB-C. Thunderbolt 3 zapewnia szybsze przesyłanie plików, a także działa jako „hub” z jedną wtyczką dla wszystkich urządzeń, które chcesz podłączyć. Jeśli Surface Book 3 rzeczywiście będzie konkurował z najlepszymi na rynku, musi wskoczyć na pokład tego standardu.

AMD thunderbolt 3

W​ygląda na to, że tak się może stać. Microsoft opatentował magnetyczne złącze USB-C, które działałoby podobnie do istniejącej ładowarki Surface. To, czy faktycznie będzie obsługiwać Thunderbolt 3, dopiero się okaże, ale nie powinno być inaczej.

Lepsze zarządzanie energią

Jedną z największych wad 15-calowego urządzenia Surface Book 2 był throttling i bardzo agresywne oszczędzanie energii. Microsoft starał się zrobić wszystko, aby flagowe urządzenie działało na baterii jak najdłużej. Niestety dochodziło do sytuacji, w której procesor działał z maksymalną mocą 400 Mhz. Wystarczy wyobrazić sobie, jak to funkcjonowało w praktyce. Microsoft twierdził, że było to spowodowane tym, że urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie dla kreacji, a nie dla gier. Ale jest to ta sama firma, która dała mu również wbudowany odbiornik kontrolera Xbox, więc wymówka wydaje się całkowitym oszustwem.

Niezależnie od tego, dla kogo będzie przeznaczone następne wcielenie, powinno mieć ulepszone zarządzanie energią, aby nie narzucać się użytkownikowi.

Wyświetlacz OLED 4K

Ekran Surface Book 2 miał wysoką rozdzielczość 3240 x 2160 (260 ppi) i proporcje 3: 2 w swoim 15-calowym modelu. Wyświetlacz był naprawdę świetny. Jednak panel OLED jeszcze bardziej poprawiłby wrażenia z użytkowania.

Surface Book 3 – data wydania

Surface Book 2 został wydany pod koniec 2017 roku, więc jest na rynku już prawie 2,5 roku. Jednak w oparciu o wzorzec wypuszczania urządzeń Surface, które nie należą do linii Surface Pro, można spodziewać się terminu wydania Surface Book 3 w 2020 roku.

Pod koniec 2019 r. wydano trzy nowe urządzenia Surface – Surface Pro 7, Surface Pro X i Surface Laptop 3 – ale nie było żadnych oznak nowego Surface Booka. Jeśli jednak weźmiemy również pod uwagę fakt, że Microsoft niedawno wyposażył 13,5-calowy Surface Book 2 w czterordzeniowy procesor, to nie należy spodziewać się następcy szybko. Do tego dochodzi pandemia koronawirusa i możliwe, że termin wydania w 2020 roku jest zagrożony.

Źródło: techradar

Sprawdź najnowsze wpisy