Apple, Amazon, Google i Zigbee Alliance ogłosiły dzisiaj utworzenie nowej grupy roboczej, zajmującej się rozwojem urządzeń z grupy inteligentnego domu. Zespół planuje opracować i promować przyjęcie nowego standardu łączności opartego na protokole IP dla produktów smart home, ze szczególnym naciskiem na zwiększoną kompatybilność, bezpieczeństwo i uproszczony rozwój dla producentów.

Zobacz także: Aplikacja iTunes Remote wraca na iOS i wreszcie działa z macOS Catalina

Amazon, Apple i Google razem

Każdy, kto próbował zbudować inteligentny dom, może to poświadczyć – zapewnienie współpracy wszystkich głośników i urządzeń nie jest łatwym zadaniem. Nowy sojusz wprowadzony przez Amazon, Apple i Google ma naprawić to raz na zawsze. Projekt nazwano Connected Home over IP (CHoIP). Jego celem jest stworzenie inteligentnej przestrzeni domowej od samego początku: Alias stworzono, by umożliwić komunikację między urządzeniami inteligentnego domu, aplikacjami mobilnymi i usługami w chmurze oraz zdefiniować określony zestaw sieci opartych na IP i technologiach certyfikacji urządzeń. Na obecnym etapie, producenci urządzeń muszą od samego początku wybrać protokół i inteligentnego asystenta, który ma być obsługiwany, więc naturalnie staje się to później problematyczne. Na przykład popularny dzwonek do drzwi nie działa z Siri, a zamek Nest x Yale nie obsługuje Amazon Alexy.

Amazon Apple Google

Amazon, Apple, Google… ale nie tylko

Nowy sojusz rozumie te frustracje i dąży do ich rozwiązania poprzez przyjęcie nowego, bezpłatnego standardu łączności w celu zwiększenia kompatybilności między produktami inteligentnego domu, z bezpieczeństwem jako podstawową zasadą projektowania. To brzmi trochę jak fantastyka, a gdyby nie było wszystkich głównych graczy na pokładzie, łatwo można go odrzucić jako kolejny zapomniany projekt o wzniosłych ambicjach. Ale na pokładzie są nie tylko Apple, Google i Amazon, ale także Zigbee, IKEA, Samsung, Hue, a nawet NXP, który produkuje układy do wszystkiego – od roboty sprzątające po iPhone’y. Całość ma więc bardzo realną szansę na sukces.

Jeden standard dla wszystkich 

Projekt skupia się oczywiście na nowych produktach, więc nic w naszych domach nie będzie magicznie ponownie przystosowane do nowego standardu. Jednak pod koniec 2020 r. CHoIP ma nadzieję opublikować wstępne wdrożenie open-source. Oznacza to, że producenci urządzeń będą mieli jeden standard, który zastąpi Alexa Smart Home, Apple HomeKit, Google Weave i danych Dotdot Zigbee Alliance w jednym protokole, który działa na wszystkich platformach. Chociaż CHoIP wyraźnie twierdzi, że nie zamierza standaryzować inteligentnych interfejsów użytkownika domowego, takich jak asystenci głosowi, inteligentne wyświetlacze lub aplikacje komputerowe i mobilne, to rozwój jednego protokołu wyraźnie przyniesie korzyści wszystkim. Dzięki otwartemu standardowi, urządzenia będą tak przyjazne dla platformy, jak USB, a do obsługi wszystkich trzech głównych asystentów potrzebne będą stosunkowo niewielkie zmiany.

Apple może by największym wygranym

Partnerstwo dla całej branży mogłoby również wzmocnić bezpieczeństwo. Z uwagi na to, że standard zostanie zbudowany na IP, kompleksowe zabezpieczenia są domyślnie wbudowane. Aby zapewnić przyjęcie, projekt zdefiniuje konkretny zestaw technologii sieciowych opartych na protokole IP do certyfikacji urządzeń. Powinno to pomóc w złagodzeniu ataków. Nie jest jasne, czy uwierzytelnianie dwuskładnikowe zostanie uwzględnione w standardzie, ani w jaki sposób poszczególne konta będą powiązane z nowym standardem. Apple może osiągnąć najwięcej korzyści z nowego projektu, ponieważ Siri poważnie ustępuje zarówno Alexie, jak i Google Assistant pod względem liczby obsługiwanych urządzeń. Wybór pomiędzy inteligentnym urządzeniem nie będzie zależał od tego, jaki masz smart głośnik.

Źródło: techhive

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)