Już ostatnie dni przed świętami, a pośpiech w wysłaniu listów do Mikołaja może obniżać naszą czujność… Niestety w okresie przedświątecznym musimy zachować szczególną ostrożność. Zatłoczone jarmarki czy centra handlowe stanowią dobry żer dla konwencjonalnych kieszonkowców, ale problem dotyczy również cyberprzestępców, którzy liczą na nasze świąteczne zabieganie i mogą przytulić więcej, niż naszego smartfona. Coraz więcej Polaków robi zakupy online – tak jest szybciej, często wygodniej, a bywa również taniej. Specjaliści z CERT Polska przygotowali zbiór zasad, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo rodaków w internecie – do stosowania przez cały rok…

Dobre rady CERT odnośnie handlu w internecie

święta handel internetowy cert

Wzrost popularności handlu elektronicznego wpływa na kreatywność przestępców, ale także nieuczciwych sprzedawców chcących wykorzystać naszą nieuwagę. Eksperci CERT Polska, działający w ramach NASK, zwracają uwagę, że ogromnym problemem jest wysyp fałszywych sklepów online. Powinniśmy unikać podejrzanie wyglądających witryn, to oczywiste, jednak jak je rozpoznać, gdy oszuści celowo upodabniają strony-pułapki? Według specjalistów CERT musimy szczególnie zwracać uwagę na:

  • Wiarygodność przedsiębiorstwa – warto sprawdzić, czy firma podana na stronie jako właściciel sklepu istnieje w KRS oraz czy jej dane teleadresowe są prawdziwe. Co więcej, w razie wątpliwości warto skontaktować się centralą danego podmiotu i upewnić co do prawdziwości witryny.
  • Ofertę sklepu – jeśli sklep oferuje swoim klientom maszyny budowlane, odzież, bieliznę, sprzęt komputerowy i akcesoria wędkarskie – to powinno nas zaalarmować. Taki rozrzut oferowanego asortymentu powinien wzbudzić nasze wątpliwości i podejrzliwość co do intencji nadawcy.
  • Wygląd witryny – należy zwrócić uwagę na atrakcyjność strony – czy treść została napisana poprawną polszczyzną, czy nie ma błędów ortograficznych, gramatycznych i językowych. Jeśli masz wrażenie, że ktoś tworzył tę stronę w pośpiechu, najlepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie.
  • Niezbędne elementy e-sklepów – czy witryna ma regulamin, określony sposób dostarczenia przesyłki, sposób płatności czy zwrotu towarów. Należy zachować wyjątkową czujność na wszelkie niespójności pomiędzy tymi informacjami lub ich brak.
  • Uwaga na atrakcyjne zniżki – Należy zachować szczególną ostrożność na wszelkie super rabaty, które lada moment się skończą, a które są nieprzyzwoicie kuszące. Nikt nie odda sprzętu za darmo.

Zobacz też: Prezenty na ostatnią chwilę

Czytanie ze zrozumieniem jest kluczowe w handlu internetowym

święta handel internetowy cert

Podstawą netykiety handlowej jest również dokładne czytanie, o co prosi sprzedawca. Prośba o login do profilu w mediach społecznościowych lub do bankowości elektronicznej to znak, że jak najszybciej należy opuścić stronę danego sklepu. Ponadto niezbędne jest zwracanie uwagi na próby podsunięcia legalnej płatności w fałszywym sklepie. Konieczne jest sprawdzenie, czy płatność, którą należy dokonać, faktycznie jest wykonywana na rzecz sklepu, w którym widnieje towar:

Szczególną uwagę zwracajmy na pasek z adresem internetowym podczas dokonywania płatności. Sprawdźmy, czy na pewno jest to właściwy adres, zgodny z nazwą serwisu, bez literówek, a także czy strona banku, do której zostaliśmy odesłani, to na pewno strona naszego banku. Podobnie w momencie, kiedy zlecając płatność, odezwie się do nas nasz bank z prośbą lub informacją odnośnie działania na naszym koncie. Jeżeli mamy wątpliwość, czy dzwoni do nas pracownik banku, sami podejmijmy z nim kontakt. Nie podawajmy przez telefon danych do logowania ani kodów autoryzacyjnych do płatności – radzi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska.

Zobacz też: Szef Samsunga trafi do więzienia?

Nie możemy również ignorować komunikatów naszych programów antywirusowych lub przeglądarki, które mogą nas ostrzegać o niebezpieczeństwie i braku zabezpieczeń danej witryny. Niestety, narażamy się nie tylko na stratę kwoty zakupów, ale też utratę oszczędności czy wrażliwych danych… Ja wiem, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, ale z e-zakupów korzysta coraz więcej osób w różnym wieku, dla których zasady bezpiecznego kupowania nie muszą być takie oczywiste. Lepiej dmuchać na zimne i spędzić spokojne święta w przyjaznym gronie najbliższych – czego Państwu życzę.

Źródło: cyberdefence24.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Fronczak

Politolog z wykształcenia, historyk z zainteresowania. Gawędziarz i świadomy konsument kultury popularnej.