ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple Arcade

Apple Arcade z nowym planem subskrypcji i wsparciem dla kontrolerów

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

Apple Arcade zadebiutowało jesienią, a pierwszy raz o usłudze usłyszeliśmy w marcu 2019 roku. Dostępna jest od dziś także w opcji rocznej subskrypcji, której cena wynosi 249,99 złotych rocznie w naszym kraju. Do tej pory serwis występował tylko z subskrypcją za 24,99 złotego miesięcznie oraz pierwszym, bezpłatnym miesiącem. Nowa wersji daje nam tak naprawdę oszczędność w postaci jeszcze jednego darmowego miesiąca. Aby przełączyć się na roczny abonament na urządzeniu z systemem iOS, musimy otworzyć aplikację App Store, stuknąć zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu, następnie w Subskrypcje, a potem Apple Arcade i wybrać opcję na rok.

Zobacz także: To musiało się wydarzyć. Apple zaprezentuje iPhone’a bez złączy

Apple Arcade z kontrolerami Xbox One oraz PlayStation 4

Apple Arcade zapewnia dostęp do ponad 100 gier na iPhonie, iPadzie, Apple TV i Macu – bez reklam i zakupów w aplikacji. Serwis umożliwia wykorzystywanie w niektórych grach kontrolerów Xbox One i PlayStation 4, a także kontrolerów MFI (Made for iOS). Jednak podczas zapowiedzi Apple mogliśmy odnieść wrażenie, że wszystkie gry w serwisie będą działać z gamepadami (częściowo dlatego, że usługa ostatecznie trafi także do macOS i tvOS), ale okazuje się, że to nie do końca prawda. Niektóre gry mają interfejsy przeznaczone wyłącznie do ekranów dotykowych – przynajmniej na iPhonie i iPadzie.

Apple Arcade

Jak sprawdzić, czy gra obsługuje kontroler?

Apple podaje, czy gra obsługuje kontrolery, czy nie. Na stronie gry, musimy znaleźć ikonę kontrolera pod linkiem Pobierz. Ale jest wiele, wiele innych, które nie działają – takie jak na przykład Enter the Gungeon. W niektórych, takich jak Tint, możemy używać gamepada w menu startowym gry na iPadzie, ale nie możemy go używać do grania. W Outlanders jest opcja używania kontrolera do poruszania się po mapie, ale nie z niczym on nie współpracuje. W takich przypadkach nie uznajemy, że gra ma wsparcie dla gamepada. W innych przypadkach, takich jak Sonic Racing i Cricket Through the Ages, da się grać z kontrolerem na iPadzie, ale nie na iPhonie.

Apple Arcade

Stare kontrolery MFI, na przykład te ze SteelSeries, nie zawsze obsługują przyciski „L3” i „R3”, które aktywują się po kliknięciu w przyciski, a więc nie mają wszechstronności modeli Xbox i PS4. W wielu przypadkach gry rozpoznawały korzystanie z DualShock 4 i wyświetlały komunikaty PlayStation w podpowiedziach.

Lista gier Apple Arcade, które obsługują kontrolery

Gry, które nie są wymienione w App Store jako obsługujące kontrolery, ale nadają się do grania na kontrolerach, są oznaczone gwiazdką.

Źródło: MacRumors, Macworld

Sprawdź najnowsze wpisy