ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 11 funkcje

Android 11 – te funkcje znajdą się na Twoim smartfonie. Pierwsze przecieki

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Android 10 jest wciąż odległym marzeniem wielu użytkowników. Nie zmienia to faktu, że programiści Google już pracują nad systemem Android 11. Nowe oprogramowanie zostanie oficjalnie wydane w 2020 roku i zapewne będzie miało niesamowite funkcje. Niektóre z nich już pojawiają się w przeciekach.

Android 11 – okres wydania

Tak, wciąż jest wcześnie, aby mówić o dacie premiery Androida 11, biorąc pod uwagę, że Android 10 jest oficjalny od trzech miesięcy i jest dostępny na ograniczonej liczbie urządzeń. Podczas gdy Google, producenci smartfonów i operatorzy pracują nad wydaniem aktualizacji do „dziesiątki”, to możemy już zacząć spekulować na temat Androida 11.

Android 11 funkcje

Wiosną 2020 roku powinna pojawić się pierwsza wersja beta Androida 11. Być może Google pokaże ją podczas wydarzenia I/O w maju. Od tego momentu gigant wyda kilka coraz bardziej kompletnych wersji beta Android 11, które zawierać będą nowe funkcje. W końcu w okolicach sierpnia i września możemy spodziewać się oficjalnej wersji „jedenastki”. Standardowo w pierwszej kolejności zostaną zaktualizowane urządzenia Google (Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL).

Zobacz także: Asystent Google bywa irytujący. Jak go wyłączyć?

Android 11 – nowe funkcje

Android 11 zintegruje nowe funkcje, których nie ma w „dziesiątce”. W ostatnich tygodniach pojawiły się plotki i przecieki, które dają nam pierwszy obraz tego, jak może wyglądać kolejna wersja zielonego robota. Przed Wami funkcje, które prawdopodobnie zobaczymy w Android 11.

Scoped Storage

Ta funkcja powinna była być częścią systemu Android 10, ale Google postanowił poświęcić nieco więcej czasu, zanim ją oficjalnie udostępni. Scoped Storage ma na celu optymalizację szybkości odczytu pamięci i prywatności. Co to znaczy? Tworzenie drugiego folderu dedykowanego dla plików utworzonych przez używaną aplikację, w której program może odczytać i zastąpić dowolny plik bez konieczności udzielania zgody przez użytkownika. Ważne jest, aby wiedzieć, że to miejsce nie jest dostępne dla aplikacji zewnętrznych, ale tylko dla danej aplikacji. Jest to funkcja, która koncentruje się na prywatności i bezpieczeństwie, ale także przyspieszy proces odczytu plików.

Tryby samolotowy i Bluetooth

Według zespołu programistów XDA, w kodzie źródłowym systemu operacyjnego znajduje się jedna z nowych funkcji Androida 11, która może być związana z Bluetooth. Konkretniej chodzi o tryb samolotowy, który nie będzie automatycznie wyłączał Bluetootha. Funkcję tę docenią ci, którzy są przyzwyczajeni do podróżowania samolotem i używają Bluetooth do słuchania muzyki.

Rozszerzone zrzuty ekranu

Android 11 może natywnie umożliwiać przechwytywanie rozszerzonych zrzutów ekranu bez konieczności polegania na aplikacjach innych firm. Informacja pochodzi bezpośrednio z tweeta Dave’a Burke, jednego z inżynierów zespołu Google. Ta funkcja jest faktycznie dostępna na niektórych urządzeniach, ale Android 11 może sprawić, że będzie natywna.

Alternatywa dla Android Beam

Niestety nic na temat pojawienia się tej funkcji w Androidzie 11 nie wiemy. Pozostaje więc ona jedynie w kwestiach moich życzeń. Przypomnę, że Android Beam umożliwiał przesyłanie plików między dwoma urządzeniami za pośrednictwem NFC. Miło by było, gdyby Google wprowadził w nowej wersji zielonego robota jakąś świetnie działającą alternatywę.

Źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy