ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jak wyłączyć Asystenta Google

Ok, Google! Mam Cię dość. Jak wyłączyć Asystenta Google na telefonie?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Asystent Google może być bardzo przydatny. Ewoluował on znacznie od czasu, gdy pojawił się na naszych telefonach. Jednak jest duże grono użytkowników, którzy go po prostu nie potrzebują lub nie chcą, aby ich telefon „zawsze nasłuchiwał”. W tym artykule dowiesz się, jak wyłączyć Asystenta Google i wrócić do swojego dawnego życia.

Asystent Google włączony domyślnie

Jak wyłączyć Asystenta Google

Są użytkownicy, których denerwuje fakt, że Asystent Google jest aktywowany bez ich prośby. Asystent czasami pojawia się przypadkowo podczas niechcianych dotknięć na ekranie. W takich wypadkach użytkownicy, którzy go nie potrzebują, muszą go zamknąć, aby móc wykonać zamierzone czynności.

Po otwarciu asystent przechwytuje Twój głos, analizuje go i wykonuje wskazane działanie. Czasami zdarza się, że długie, przypadkowe naciśnięcie włącznika (np. w OnePlus 7 Pro) lub przycisku home w kieszeni, aktywuje Asystenta Google. Jeśli jesteś w trakcie rozmowy, Twoje urządzenie może pobrać fragment tego, co powiedziałeś i pomyśleć, że zadajesz pytanie … a następnie odpowiedzieć. Takie sytuacje bywają irytujące dla wielu.

Jak wyłączyć Asystenta Google?

Jeśli zdarzyło Ci się coś takiego i masz już dość Asystenta Google, czas go wyłączyć. Istnieją 3 różne opcje, które wyjaśnię poniżej.

Zobacz także: Powiadomienia na Androidzie – jak przejrzeć historię i skasować?

Całkowicie go wyłącz

Jeśli zdecydujesz się całkowicie wyłączyć Asystenta Google, wykonaj następujące kroki:

 • Otwórz aplikację Google i wejdź w „Ustawienia”,
 • Przejdź do ustawień,
 • W sekcji Asystent Google kliknij zakładkę „Asystent”,
 • Przewiń ekran na dół i kliknij na „Telefon”,
 • Wyłącz pierwszą opcję o nazwie „Asystent Google”.

Deaktywuj włącznik Asystenta Google

W większości przypadków wystarczy wyłączenie przycisku Asystenta. W ten sposób nie będziesz już mieć dostępu do zbędnej funkcji za pomocą przycisku Home, co zapobiegnie jego przypadkowej aktywacji.

 • Wejdź w ustawienia telefonu i wybierz „Aplikacje i powiadomienia”,
 • Kliknij w „Aplikacje domyślne” i wybierz „Asystent i rozpoznawanie mowy”,
 • Dotknij „Aplikacja asystująca” i wybierz „Brak”.

Tutaj możesz określić, którą aplikację asystenta chcesz otworzyć po naciśnięciu przycisku Home. W moim przypadku mogłem wybierać między Google, Samsung Internet Beta, a brakiem aplikacji wspierającej. Jest to najmniej radykalna opcja, ponieważ możesz nadal używać Asystenta, kiedy tylko chcesz, ale bez obawy, że zostanie on przypadkowo aktywowany.

Odinstaluj aktualizacje

Asystent Google jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, ponieważ nie istniał w poprzednich wersjach aplikacji Google. Gdybyśmy mogli wrócić do tych wersji, nie mielibyśmy Asystenta. Zatem wystarczy odinstalować aktualizacje, a pozbędziemy się zbędnej funkcji. Oczywiście znikną wszystkie inne nowości, które mogą ci się spodobać… Jak odinstalować aktualizacje? Oto, co należy zrobić:

 • Wejdź w ustawienia telefonu i wybierz „Aplikacje i powiadomienia”,
 • Wyszukaj Google i kliknij w nazwę aplikacji,
 • W prawym górnym rogu dotknij 3 kropek i wyświetli się guzik „Odinstaluj aktualizacje”, który należy dotknąć.

Źródło: androidpit

Sprawdź najnowsze wpisy